pondělí
29. dubna 2024
svátek slaví Robert
Logo muzea
© Zdroj: https://www.facebook.com/muzeumsemily



Muzeum Semily v době koronavirové

SEMILY: Dělat kulturu v této době není lehké. Obzvláště něco plánovat. Připravíte výstavu, přednášku a pak Vám muzeum a galerii zavřou. Nicméně i tak lze v budovách, jakými jsou muzea a galerie, vytvářet mimo zraky návštěvníků smysluplné věci, například ve vztahu k cenným sbírkám. A tak se nejen inventarizuje veškerý sbírkový fond čítající několik desítek tisíc předmětů, abychom znali jejich stav, ale chystají se i nové výstavy.

Autor článku: 
Miroslav Šnaiberk

Některé předměty, které nám projdou rukama, ošetřujeme, jiné, jejichž stav neodpovídá možnosti je vystavit a jedná se o vzácné kusy, necháváme s podporou donátorů a sponzorů odborně restaurovat. Týká se to především sbírky výtvarného umění. Příkladem je vzácný portrét Riegrovy matky získaný do našeho muzea šťastnou shodou okolností v letošním roce, který nám opravila restaurátorka Blanka Nechanická z Rokytnice a celou akci sponzorovala rodina Kuršelova ze Semil. Obraz bude spolu s restaurovaným portrétem Františka Ladislava Riegra od železnobrodského malíře Franze Maischeidera vystaven po otevření muzea v rámci nové výstavy Výtvarné umění ve sbírkách semilského muzea. Na této výstavě budeme prezentovat nejen méně známé obrazy, které byly delší čas ukryté v depozitáři, ale i nové akvizice, jež se nám podařilo získat v letošním roce. Například díla od podkrkonošského malíře Františka Feikla z Dolní Sytové či vzácný obraz Madony z Ježíškem z roku 1889 od již zmíněného Franze Maischeidera, který je v současnosti v restaurátorské dílně. Obraz je nejen velmi krásný, ale zajímavý je i příběh jeho autora. Tento skvělý malíř a také jeden z prvních fotografů v regionu spadl v roce 1860 při opravě maleb uvnitř bozkovského kostela z lešení z výšky devíti metrů a pád se štěstím přežil. Tento „zázrak“ byl pak přičítán pomoci tamější Panně Marii Bozkovské.

Druhou nově chystanou instalací je výstava mapující nejstarší historii semilského muzea od rozpačitých počátků v 1. polovině 20. století přes vznik Muzea dělnického hnutí a Památník Antala Staška a Ivana Olbrachta v roce 1960 až po současnost. K vidění budou i některé unikátní sbírkové kusy jako například čepice a činky Antala Staška, posmrtná maska Ivana Olbrachta nebo restaurovaný námořní atlas ze 17. století, který byl původně součástí sbírek tzv. Mizerova muzea v Semilech.

Třetí výstavou, kterou přivezeme na předvánoční čas z Hrusic, bude výstava malebných reprodukcí Josefa Lady, jenž chceme doplnit prodejní výstavou vánočního řemeslného artiklu.

Všechny tři nové výstavy budou v muzea k vidění ihned, jakmile nám to situace s pandemií umožní.

Doufejme, že to bude co nejdříve.

 

Miroslav Šnaiberk, ředitel

Muzeum a Pojizerská galerie Semily, příspěvková organizace

http://www.muzeumsemily.cz/

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024