pondělí
14. října 2024
svátek slaví Agáta
Fiducia logo
© Archiv pořadatele



Fiducia spustila nový web, chystá trička dominant i on-line aktivity

OSTRAVA: Fiducia spouští nový web https://klubfiducia.cz, a to přesně 22 let od založení antikvariátu (založen 19. 10. 1998). Jedním z podnětů pro vytvoření webu je aktuální společenská situace. V průběhu jarního lockdownu jsme si uvědomili, že všechny naše aktivity jsou v on-line prostředí různě roztroušené a bylo by dobré je soustředit na jedno místo.

Autor článku: 
TZ/jal

Na webu tak najdete na jednom místě všechny informace o aktivitách klubu, vydaných titulech, pamětních deskách a sochách, intervencích ve veřejném prostoru, akcích okrašlovacího spolku Za krásnou Ostravu, databázi ostravských soch, databázi ostravských památek a architektury a také řadu novinek. 

Historička Romana Rosová pro nás podrobně zmapovala historii domu Nádražní 30, ve kterém sídlíme. Velmi zajímavá a pestrá minulost domu se v budoucnu kromě webu objeví také ve výkladních skříních u hlavního vchodu, které nám poskytlo Společenství vlastníků objektu, za což jim velmi děkujeme. (Na webu k dispozici zde: https://klubfiducia.cz/…30/ ) 

Novinkou je projekt Fiducia on-line, který chceme na stránkách spustit v listopadu. Nechceme nahrazovat nebo pouze zaznamenávat živé akce, na kterých se s vámi potkáváme. Kontakt s vámi je pro nás zcela zásadní. Chceme vytvářet další prostor, v němž se budeme snažit uchopit a pojmenovat ostravskou kulturní krajinu. Náš nový projekt se bude jmenovat Ostravské kulturní stopy. Více se dozvíte na novém webu spolku počátkem listopadu 2020. 

K dispozici je také nový e-shop spolku, kde můžete na jednom místě zakoupit naše knihy, katalogy, placky, pexesa, trička či tašky – postupně zde bude od listopadu přibývat speciální série triček, placek a tašek ostravských dominant. Ceny všech produktů jsou stanoveny tak, aby pouze pokryly náklady spojené s přípravou, výrobou a distribucí jednotlivých položek. 
 

Nově můžete také přispět na naše aktivity formou daru přes portál Darujme.cz, který podporuje české neziskové organizace – do tohoto systému jsou zařazeny pouze organizace, které dodržují zásady transparentnosti. Jsme rádi, že jsme se mohli přidat k organizacím, které darovací portál využívají (jako jsou například Lékaři bez hranic nebo Člověk v tísni), a poskytnout tak dárcům přehlednou a bezpečnou formu, jak podpořit naše aktivity. 

 

Kdo jsme? 

Jsme jednou z nejdéle fungujících kulturních institucí v kraji, patříme mezi nejznámější nezávislé kluby Moravskoslezského kraje. Antikvariát, který je jedním z největších na Moravě, byl založen Ilonou a Jiřím Rozehnalovými 19. října 1998 u kostela v Ostravě-Mariánských Horách. Od dubna 1999 působíme již na nynější adrese na Mlýnské ulici.

Jsme patrioti, kterým záleží na Ostravě a na tom, jaká je a bude. Angažujeme se v otázkách rozvoje města Ostravy, organizujeme diskuse na ožehavá témata, iniciovali jsme několik různých petic. Zapojili jsme se do debaty o budoucnosti industriálních památek v Dolních Vítkovicích, lipové aleje v Komenského sadech, budoucí podobě oblasti Nové Karoliny, do diskusí o vědecké knihovně přezdívané Černá kostka, o vzniku městské galerie či o hodnotě dnes již bohužel zaniklého ostravského komínu Strakáč. Zajímáme se o osud historických městských jatek, o zdevastovaný obchodní dům Ostravica-Textilia a další ohrožené městské památky. Jsme skupina nadšenců, která se snaží přiblížit vám to nejzajímavější z oblasti literatury, architektury, historie či industriálního dědictví. Pořádáme výstavy současného umění a fotografie, aktivity zaměřené na veřejný prostor, besedy s mimořádnými a zajímavými osobnostmi České republiky i zahraničí, autorská čtení, workshopy pro děti, veřejné debaty, komentované procházky či komunitní akce s velkou sítí dobrovolníků. Spolupracujeme s okrašlovacím spolkem Za krásnou Ostravu, Národním památkovým ústavem Ostrava, Archivem města Ostravy, Ostravskou univerzitou, Slezskou univerzitou v Opavě, Národním divadlem moravskoslezským, městskou galerií PLATO, Protimluvem, Gymnáziem Olgy Havlové a řadou dalších institucí.

Více o nás najdete na novém webu https://klubfiducia.cz

Za Fiducii se na vaše on-line podněty, ale především živé setkání s vámi těší Ilona Rozehnalová

Mohlo by vás také zajímat...

HODICE: Knihovnou roku 2024 je Místní knihovna v Hodicích. Městská knihovna Chodov si odnesla cenu za realizaci odvážného a inovativního konceptu samoobslužné komunitní knihovny a Městskou knihovnou roku 2024 se stala Městská knihovna T. G. Masaryka Šumperk. Ocenění MARK pro mladé knihovníky převzal Bc. Michal Jokeš z Městské knihovny v Praze. Ceny byly slavnostně předány 10. října 2024 v Zrcadlové kapli v Klementinu, sídle Národní knihovny ČR.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.10.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Zamek Cieszyn vás zve k účasti na 23. ročníku přehlídky nejlepších diplomových prací v oboru užité grafiky a designu z Polska, České republiky, Slovenska a Maďarska a také studentů z těchto zemí studujících na zahraničních univerzitách. Práce v podobě ilustrací (grafiky, fotografii, náhledů) a krátkého popisu je možné nahrávat do 3. listopadu 2024.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
14.10.2024

ŠTOLMÍŘ U ČESKÉHO BRODU: Začátkem října se v s kostele sv. Havla ve Štolmíři u Českého Brodu konal výjimečný koncert duchovní hudby. Renomovaný soubor pro historicky poučenou interpretaci Musica Florea zde pod vedením dirigenta Marka Štryncla provedl Kyrie a Gloria in G Jana Křtitele Vaňhala (1739–1813) a v české premiéře pak Requiem d moll Jana Zacha (1713-1773).

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
11.10.2024

ČR-PRAHA: Sokolové si již pošesté připomínali Památný den sokolstva – 8. října – jako významný den České republiky. Po celé republice se konaly pietní akty k uctění památky sokolů, kteří obětovali své životy v boji za svobodu, demokracii a samostatnost.

Památný den sokolstva uctívá nejen pět tisícovek sokolů a sokolek, kteří položili své životy v protinacistickém odboji, a mezi nimiž bylo i na 150 spolupracovníků výsadku Anthropoid, ale i všechny ty, kteří padli v 1. světové válce v řadách československých legií a v řadách 3. protikomunistického odboje.

"Zakladatelé dali Sokolu do vínku ryze demokratické zásady, na nichž sokolská organizace stojí. Jakákoliv totalitní moc tak byla, a vždy bude, pro naši členskou základnu zcela nepřijatelná. I to je skutečnost, kterou si dnešního dne připomínáme," zdůraznil Martin Chlumský, starosta České obce sokolské

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Senioři, Ostatní
Co se děje
10.10.2024