pondělí
14. října 2024
svátek slaví Agáta
Obálka knihy
© Archiv vydavatele



Houslista Pavel Šporcl vydal knihu

PRAHA: Můj život (nejen) s houslemi je název velmi otevřené a upřímné zpovědi fenomenálního houslisty, kterou vydalo Nakladatelství ČAS. V průběhu jarních měsíců letošního roku v době krizových opatření ji zaznamenal známý moderátor a houslistův přítel Václav Žmolík.

Autor článku: 
Martina Fišerová

Pavel Šporcl je umělec, který toho pro popularizaci klasické hudby udělal víc než kdo jiný. Když vzal jako předškolák poprvé do ruky housličky, určitě ho ani nenapadlo, že jeho jméno budou jednou s obdivem skloňovat i ti, kteří tomuto uměleckému oboru jinak příliš neholdují. Píle a cílevědomost spolu s talentem, rodinným zázemím a obětavými učiteli ho dovedly až k postavení houslisty světového věhlasu.

V pravidelných intervalech jsme se potkávali prostřednictvím svých počítačů a hodiny povídali o všem možném. Hlavně o Pavlovi, což najdete v tomto rozhovoru. Ale probrali jsme i ledacos dalšího. Jako dva chlapi, kteří si rozumí. A myslím, že toho teď o Pavlovi vím jako málokdo. Povedlo se mi ho otevřít. Nemá totiž co tajit“, řekl k nové knize Žmolík. „Nabídku, abych vedl tento knižní rozhovor, jsem dostal osobně od Pavla a moc mě potěšila“, dodal.

Známý a neúnavný propagátor klasické hudby dává čtenáři výjimečnou příležitost poznat ho nejen jako fenomenálního umělce, ale hlavně jako člověka. Je neobvykle otevřený a pouští zájemce hluboko do svého soukromí.

„Na možnost vydat knihu svých vzpomínek jsem již nějakou dobu pomýšlel, týdny nucené karantény mi k tomu konečně poskytly dostatek času se zamyslet a vzpomínky utřídit. Rozhovory s Vaškem Žmolíkem se staly nedílnou součástí tohoto období. I z toho důvodu, že mě všude obklopují samé ženy, jsem si rád popovídal s mužem. Byť ne u kávy nebo piva, jak jsme původně plánovali“, s úsměvem podotkl Šporcl.

Křest knihy proběhne s autorem Václavem Žmolíkem 25. října v 18 h, z důvodu opatření kvůli koronakrizi na zatím Šporclově facebooku.

Video o tom, jak kniha vznikala, co houslistu inspirovalo a krátká ukázka je ke zhlédnutí též na facebooku.

Kniha je k dostání v eshopu agentury ŠPORCL ARTS a v knihkupectvích.

Mohlo by vás také zajímat...

HODICE: Knihovnou roku 2024 je Místní knihovna v Hodicích. Městská knihovna Chodov si odnesla cenu za realizaci odvážného a inovativního konceptu samoobslužné komunitní knihovny a Městskou knihovnou roku 2024 se stala Městská knihovna T. G. Masaryka Šumperk. Ocenění MARK pro mladé knihovníky převzal Bc. Michal Jokeš z Městské knihovny v Praze. Ceny byly slavnostně předány 10. října 2024 v Zrcadlové kapli v Klementinu, sídle Národní knihovny ČR.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.10.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Zamek Cieszyn vás zve k účasti na 23. ročníku přehlídky nejlepších diplomových prací v oboru užité grafiky a designu z Polska, České republiky, Slovenska a Maďarska a také studentů z těchto zemí studujících na zahraničních univerzitách. Práce v podobě ilustrací (grafiky, fotografii, náhledů) a krátkého popisu je možné nahrávat do 3. listopadu 2024.

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
14.10.2024

ŠTOLMÍŘ U ČESKÉHO BRODU: Začátkem října se v s kostele sv. Havla ve Štolmíři u Českého Brodu konal výjimečný koncert duchovní hudby. Renomovaný soubor pro historicky poučenou interpretaci Musica Florea zde pod vedením dirigenta Marka Štryncla provedl Kyrie a Gloria in G Jana Křtitele Vaňhala (1739–1813) a v české premiéře pak Requiem d moll Jana Zacha (1713-1773).

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
11.10.2024

ČR-PRAHA: Sokolové si již pošesté připomínali Památný den sokolstva – 8. října – jako významný den České republiky. Po celé republice se konaly pietní akty k uctění památky sokolů, kteří obětovali své životy v boji za svobodu, demokracii a samostatnost.

Památný den sokolstva uctívá nejen pět tisícovek sokolů a sokolek, kteří položili své životy v protinacistickém odboji, a mezi nimiž bylo i na 150 spolupracovníků výsadku Anthropoid, ale i všechny ty, kteří padli v 1. světové válce v řadách československých legií a v řadách 3. protikomunistického odboje.

"Zakladatelé dali Sokolu do vínku ryze demokratické zásady, na nichž sokolská organizace stojí. Jakákoliv totalitní moc tak byla, a vždy bude, pro naši členskou základnu zcela nepřijatelná. I to je skutečnost, kterou si dnešního dne připomínáme," zdůraznil Martin Chlumský, starosta České obce sokolské

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Senioři, Ostatní
Co se děje
10.10.2024