čtvrtek
12. září 2024
svátek slaví Marie
Šípková Růženka
© Divadlo Drak



Jakub Vašíček získal Cenu za nejlepší režii za inscenaci Šípková Růženka na Mezinárodním festivalu divadla pro děti Banja Luka v Bosně.

HRADEC KRÁLOVÉ-ZAHRANIČÍ: Letošní 19. ročník Mezinárodního festivalu divadla pro děti Banja Luka 2020 v Bosně a Hercegovině proběhl netradičně. Pořadatelé se museli z důvodů globální pandemické situace obejít bez osobní účasti pozvaných zahraničních divadelních souborů přímo v místě konání festivalu. Přesto se rozhodli soutěžní festival nezrušit a divákům nabídli videozáznamy pozvaných inscenací. Na festivalu se představilo dvanáct inscenací z osmi zemí.

Autor článku: 
Divadlo Drak

Divadlo Drak tak 10. října 2020 v Banja Luce na plátně uvedlo svou novinku maňáskovou grotesku Šípková Růženka a režisér Jakub Vašíček byl za inscenaci oceněn odbornou porotou festivalu v kategorii Nejlepší režie.

Dle vyjádření poroty „komplexní režie propojuje jednotlivé inscenační složky, kreativně vede loutkoherece a vystihuje téma inscenace”.

Z českých tvůrců na festivalu dále obdržel zvláštní cenu Jakub Maksimov za režii a adaptaci románu Volání divočiny od Jacka Londona a za hru Na vlčí stezce souboru Pozorišta mladih iz Novog Sada. 

Inscenace Šípková Růženka je určena dětem od šesti let a měla premiéru 5. září 2020 v Divadle Drak v Hradci Králové. Autorská inscenace vychází z jedné z nejstarších lidových pohádek, která přešla z ústního podaní do literatury. Známý lyrický příběh královské dcery, kterou stihne osudově symbolická kletba, inscenují její autoři, Jakub Vašíček a Tomáš Jarkovský, jako výpravnou „steampunkovou maňáskovou grotesku“. Až téměř westernově vyprávěný příběh o dívčině dospívání a její touze jít za naplněním svého osudu, kterému brání úzkostliví a až přespříliš ochranitelští rodiče, kteří odmítají nechat svou dceru dospět, nepostrádá nic ze své aktuálnosti.

Celý koncept inscenace dotváří se symboly pracující scénografie Kamila Bělohlávka spolu s živou hudbou Daniela Čámského. Centrálním bodem scény je multifunkční konstrukce hradní věže. Ta je pro Růženku jak útulným domovem a nedobytnou pevností, která jí chrání před vnějšími nástrahami, tak zároveň i jejím vězením. Loutky a kostýmy Terezy Vašíčkové korespondují s Bělohlávkovou scénografií
a podtrhují celkovou steampunkovou atmosféru inscenace. Groteska hraná maňásky pak dává vyniknout téměř detailní a přesné loutkářské práci zkušených členů souboru Divadla Drak - Pavly Lustykové, Jana Popely a Milana Žďárského. Těm na scéně spolu s Petrem Seinerem zdárně sekundují Pavel Černík
a Jan Čipčala.

Účast na festivalu Banja Luka 2020 byla pro Divadlo Drak v letošním roce jednou z mála příležitostí, jak prezentovat svou tvorbu v zahraniční. V roce 2020 získal Drak hned několik velmi zajímavých pozvání na evropské i světové festivaly. Bohužel kvůli pandemii Covid-19 byly všechny postupně zrušeny či přeloženy. V červenci byl Drak společně s Naivním divadlem Liberec a plzeňským Divadlem Alfa pozván na ASSITEJ Korea International Summer festival v rámci oslav 30. výročí diplomatických vztahů mezi Koreou a Českou republikou. Odloženo bylo i pozvání inscenace Faust na loutkový festival v Chicagu
a měsíční turné inscenace A na noze pevnina v Číně. Zrušeny byly pro rok 2020 také festivaly v Bielsko--Białe v Polsku a finský Mukamas, kde je Divadlo Drak pravidelných hostem.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: O výběru kandidáta na Oscara za Českou republiku v kategorii Nejlepší zahraniční film každoročně hlasují členové České filmové a televizní akademie (ČFTA), která stojí i za udílením cen Český lev. Do boje o prestižní cenu 97. ročníku americké Akademie filmového umění a věd akademici vybrali film Vlny scenáristy a režiséra Jiřího Mádla. Dobové drama připomíná události osudného roku 1968, kdy Československo začala v rámci „bratrské pomoci“ okupovat vojska Varšavské smlouvy. Film je inspirován skutečným příběhem skupiny novinářů Redakce mezinárodního života Československého rozhlasu a jejich odhodláním přinášet nezávislé zprávy za každou cenu. Ve světové premiéře byl snímek uveden na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. Do kin oficiálně vstoupil 15. srpna, kde jej prozatím zhlédlo přes 350 tisíc diváků.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
11.09.2024

OSTRAVA: Ve čtvrtek 5. září byla na Slezskoostravském hradě otevřena nová dlouhodobá výstava nacházející se ve sklepních prostorech. Země na obzoru!!! aneb Jak slezskoostravské uhlí dobývalo Arktidu zavede návštěvníky do světa jednoho z nejvýraznějších šlechticů 19. století – Johanna Nepomuka hraběte Wilczka.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
11.09.2024

ČR: Pokáč přes letní sezónu nezahálel, byť měl plný koncertní kalendář, založil Pokáčovo nadační fond a ve spolupráci s neziskovou organizací Znesnáze21 odstartoval projekt Hudba je pro všechny, prostřednictvím kterého podporuje rozvoj mladých talentů a hradí jim hudební vzdělání. Nyní už však přichází s novou tvorbou a singlem Solitaire, v němž upozorňuje, že život občas není až tak fér. Videoklip přináší typický osobitý humor a nadhled. Pokáč navazuje na úspěšnou spolupráci s producentem Johnym Rainbow a režisérem Jakubem Mahdalem. Píseň vychází u RedHead Records a od 6. září je k dispozici na všech streamovacích platformách i YouToube.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
11.09.2024

ČR: Ve čtvrtek, 5. září 2024, zveřejnila na své tiskové konferenci Herecká asociace nominace na divadelní Cenu Thálie 2024.  Herečka Divadla Drak – Edita Dohnálková Valášek – byl vybrána odbornou porotou mezi nominované pro obor Loutkové divadlo za svůj mimořádný herecký výkon v roli Bohdanky v inscenaci Divadla Drak Sedmero krkavců.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
10.09.2024