středa
17. července 2024
svátek slaví Martina
Banner
© Archiv pořadatele



Dům umění ve Zlíně

ZLÍN: Nový projekt Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně s názvem Dům umění se zamýšlí nad ideou otevřené výstavní instituce a její možností nebo omezením ve vztahu k divákům i umělcům. V průběhu října se proto budou v prostorách galerie střídat různí umělci a seskupení, kteří zde budou působit a tvořit. První dva týdny v listopadu poté proběhne společná výstava. 

30.09.2020
Autor článku: 
Petra Štrofová

Co je míněno Domem umění, a kde se vzal? Co si může tato instituce dovolit a jak je vlastně vnímána společností? Tyto otázky si pokládá nový výstavní projekt krajské galerie. „Co dělá určitou instituci, prostředí nebo prostor vhodným pro umění, obzvláště pro umění současnosti? Od roku 2013, kdy se Krajská galerie výtvarného umění přestěhovala z Domu umění, dnešního Památníku Tomáše Bati ve Zlíně, se rámec jejího výstavního fungování jednoznačně přiklonil k formě muzea umění. Proto mě zajímalo, jak by se musela současná krajská galerie proměnit, aby se stala, třeba krátkodobě, domem umění. Katarína Klusová, Tereza Záchová a Jakub Rochovanský, které jsem jako kurátory oslovil, posunuli toto uvažování dál, každý podle rozdílnosti svého profesního rozhledu a osobního zaujetí. Vznikl tak projekt podobný kalendáři akcí, kde se střídají a někdy prolínají tři různé přístupy.“ vysvětluje ředitel galerie Václav Mílek. „Experimentální bohatost má v krátkém časovém úseku znázornit, co nejrozmanitější přístupy a má důraz i na to, že mnohé věci budou vznikat přímo na místě, v tom daném čase.” říká k projektu jedna ze tří kurátorů Katarína Klusová.

Dům umění zahájí ve středu 30. září koncert brněnské, alternativně rapové kapely s cimbálem Bartleby. Ve stejný týden čeká návštěvníky program v podobě workshopů a přednášek, který pro ně připravil kolektiv Rodiče za klima Ostrava

Od úterý 6. října se sem přesune opavský spolek Bludný kámen, který pro krajskou galerii vytvořil projekt Souostroví Opava ↔ Zlín jako krátkodobou paralelu k výstavě probíhající v opavské Slezance. O víkendu pak galerii virtuálně obsadí Erik Sikora, finalista ceny Oskara Čepena za rok 2013, který se ve zlínské galerii už jednou představil v rámci 7. zlínského salonu mladých. 

Následující týden, od úterý 13. října, získá svůj prostor nezávislé umělecké sympozium Slepý pes. Hlavní pilíře této umělecké platformy - volnost a možnost svobodného způsobu vizuálního vyjádření - promítnou i do svého programu, který se bude skládat z přednášek na různá témata, hudebních produkcí a improvizačních jamů mimo i uvnitř prostorů galerie. Umělci i kurátor budou po celý týden pracovat přímo na místě, otevřeni vzájemnému dialogu s divákem. 

Od 20. října svou tvorbu návštěvníkům galerie představí Juliana Höschlová, Sonya Darrow, Sráč Sam a Anetta Mona Chisa & Lucie Tkáčová. Ve stejné době se sem přesune také ateliér Jiřího Kovandy FUD UJEP. Večery přednášek, koncertů a také poezie přinese od 27. října Zlínský okruh, spolek náhodně seskupených autorů, který je omezen městem geometrie. 

Poslední dva týdny (od 3. do 15. listopadu) pak proběhne společná výstava. Projekt uzavře v pátek 13. listopadu dernisáž s koncertem Alexandra Hemaly v doprovodu Pola Puk Puk. Večeru bude předcházet světelná a zvuková instalace v Památníku Tomáše Bati ve Zlíně, bývalému Domu umění. Celou výstavu bude doprovázet instalace Nely Britaňákové a Kateřiny Ondruškové Spring flowers. 

Návštěvníci budou moci v rámci jedné vstupenky přijít opakovaně, aby zažili postupné fáze projektu i jeho vyústění.

Výstava trvá od 30. září do 15. listopadu. Doprovodný program k výstavě je uveden níže. Další informace na www.galeriezlin.cz.

 

 

PODROBNÝ PROGRAM

30. 9. v 20.00 Koncert Bartleby

30. 9. – 15. 11. Nela Britaňáková, Kateřina Ondrušková, Kafe Rikša

1. 10. – 4. 10. Rodiče za klima Ostrava

6. 10. – 9. 10. Bludný kámen

            6. 10. v 18.00 Vernisáž: Bludný kámen: Souostroví Opava  [↔]  Zlín

            9. 10. v 18.00 Koncert NUN a Salvia

10. 10. – 11. 10. Erik Sikora

13. 10. – 18. 10. Slepý pes

20. 10. – 25. 10. Juliana Höschlová, Sonya Darrow, Sráč Sam, Anetta Mona Chisa & Lucia Tkáčová, ateliér Jiřího Kovandy FUD UJEP

27. 10. – 1. 11. Zlínský okruh

            27. 10. v 17.00 prof. Ivan Blecha: Filozofie a umění – přednáška

            28. 10. v 17.00 Ludvík Ševeček: Geneze zlínského okruhu – přednáška

            29. 10. v 17.00 Ivan Neuman: Zlínský okruh – přednáška

            31. 10. v 17.00 Oldřich Janota – koncert

            1. 11. v 17.00 Nedělní chvilka poesie: Pavel Petr, Pavel Preisner, Jan Slovák & Miroslav Černý

3. 11. – 15. 11. SPOLEČNÁ VÝSTAVA

13. 11. v 17.00 Φ – Památník Tomáše Bati

v 18.00 Dernisáž + koncert Alexander Hemala, Pola Puk Puk

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024