čtvrtek
2. května 2024
svátek slaví Zikmund
Plakát k Něžné
© Zdroj: Aerofilms



Slavný plakát k Něžné se dočkal autorizovaného reprintu ke svému 50. výročí

PRAHA, ČR: Ikonický plakát k francouzskému filmu Něžná Roberta Bressona v jeho československém vydání zná téměř každý. Navrhla jej výtvarnice Olga Poláčková-Vyleťalová a obdržela za něj v roce 1973 cenu Grand Prix na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. Kromě toho její plakát zlidověl a stal se v Československu fenoménem, který chtěl mít doma každý. Od jeho vzniku uplynulo 50 let a k tomuto výročí se dočkal autorizovaného reprintu v rámci činnosti Terryho ponožek. Současně s ním vychází i katalog se všemi 85 plakáty, které autorka vytvořila v rozmezí let 1969-1990 pro Ústřední půjčovnu filmů. Obsahuje i nerealizované verze plakátů včetně druhého návrhu k Něžné umístěného na titulní straně katalogu.

Autor článku: 
Magdaléna Novotná

„Vyjednat autorská práva a vytvořit autorizované reprinty k plakátům je náročný proces, zvlášť když se jedná o tak ikonický plakát jako je Něžná. Jsme moc rádi, že se nám to podařilo a může tak ožít dalším životem,“ říká Pavel Rajčan z Terryho ponožek. Díky souhlasu tvůrkyně se Něžná zařadí k dalším deseti reprintům legendárních plakátů československých umělců. Mezi ně patří plakát Milana Grygara k filmu Zvětšenina, mistrné koláže Zdenka Zieglera k filmům Čelisti, Psycho, Ukradená vzducholoď a Roma. Reprintu se dočkaly i dva slavné plakáty Bedřicha Dlouhého, a to k filmům 8 1/2 a Rašómon, plakát k My Fair Lady od Zdeňka Kaplana, Sladký život od Karla Vaci a Žlutá ponorka Antonína Sládka. Plakáty jsou tištěny nedigitálním, ofsetovým tiskem v limitovaném nákladu 1000 kusů ve snaze co nejvíce dostát barevnosti a povaze tisku plakátů z 60. let.  Každý exemplář je na zadní straně opatřen autorizačním razítkem.

Výstava Zlatý fond světové kinematografie v českém plakátu v kině Světozor (1. září až 30. listopadu)

Další zářijovou novinkou Terryho ponožek je nová výstava Zlatý fond světové kinematografie v českém plakátu ve foyer kina Světozor. Představuje šedesát plakátů k historicky nejúspěšnějším a divácky nejvyhledávanějším filmům světové kinematografie šedesátých a sedmdesátých let 20. století. Byť se mnohé z nejproslulejších filmů z různých, především ideologických důvodů, na plátnech českých kin neobjevily, přesto jde o reprezentativní výběr představující filmy takových legend světového filmu, jakými byly: Federico Fellini, Ingmar Bergman, Stanley Kubrick, Luchino Visconti, Billy Wilder, Pier Paolo Pasolini, Jean-Luc Godard, Alfred Hitchcock, Sergio Leone, Francois Truffaut, Steven Spielberg, Akira Kurosawa a další. Návštěvníci a diváci se těmito skvosty mohou pokochat v otevírací době kina až do konce listopadu.

O Terryho ponožkách

Sbírka Terryho ponožek je největší plně digitalizovaná sbírka plakátů v České republice přístupná online.  Obsahuje 100 000 plakátů, a to 20 000 různých druhů, z nichž je zhruba 3000 zahraničních a 5000 nefilmových. Většina sbírky je však zastoupena fenomenálními filmovými plakáty československých výtvarníků, které jsou světově uznávané pro svou uměleckou kvalitu. Pravidelné výstavy plakátů se konají ve foyer spřízněných kin Světozor, Bio Oko, Aero, Scala v Brně, či Bio Central v Hradci Králové. Plakáty však byly vystavovány i v desítkách zahraničních zemí, a to například v Japonsku, Španělsku a USA. Kromě výstavní činnosti Terryho ponožky nabízejí veřejnosti možnost zakoupit si originální plakáty i kvalitní reprodukce. Prodejní nabídka e-shopu obsahuje tisíce plakátů v cenovém rozpětí od 100 Kč až do 20 000 Kč i další produkty jako jsou třeba knihy, filmové nosiče. Kamenná prodejna sídlí v kině Světozor v pasáži ve Vodičkově ulici, e-shop vše rozesílá po celém světě.

Web: www.terryhoponozky.cz / www.terry-posters.com

Facebook: www.facebook.com/Terryhoponozky

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024