středa
26. června 2024
svátek slaví Adriana
Ze tmy ke světlu
© Zdroj: archiv výstavy



Jindřich Štreit - Ze tmy ke světlu

NOVÝ BOR: Celosvětově uznávaný český dokumentární fotograf Jindřich Štreit představí 7. října v Městském kině v Novém Boru projekt Ze tmy ke světlu. Rozsáhlá fotografická výstava originálním způsobem zachycuje službu vězeňských kaplanů při práci s lidmi, kteří se mají snahu napravit a změnit svůj život. Projekt vznikal dva roky, během kterých Jindřich Štreit navštívil dvacet věznic včetně nedaleké Stráže pod Ralskem.

od 07.10.2020 do 15.01.2021
Autor článku: 
Ilona Rejholcová/ika

„Před dvěma lety jsem byl osloven Vězeňskou duchovenskou péčí, abych vytvořil cyklus fotografií na téma vztahu kaplanů a vězňů k 20. výročí kaplanské služby. Téma mne silně zaujalo. Pochopil jsem, že kaplani ve vězení jsou velmi potřební a důležití. Mnohdy suplují psychology. Pomáhají lidem, kteří spáchali těžké zločiny, najít sebe samy. Rozebírají příčiny a hledají východisko. Považuji tento cyklus za velmi důležitý i pro společnost, která nemá představu, jak důležitá je role kaplana v opuštěnosti, s výčitkami svědomí a hledání nové cesty. Kdo je bez viny...“.

Tato unikátní výstava putuje na konci září do Nového Boru přímo ze Staroměstské radnice v Praze, kde zaznamenala velký ohlas.

"Kaplanská služba je ve vězení mimořádně potřebná a veřejnost o tom nic neví. Nikdo neví, že ve věznicích existují místa, kam se mohou jít vězni pomodlit - v každé věznici je modlitebna, na Mírově je dokonce opravený kostel. Na plzeňské vězeňské kapli spolupracoval architekt David Vávra," doplňuje Štreit.

Sám Jindřich Štreit je jediným fotografem, který skončil v době normalizace kvůli svým snímkům ve vězení. V roce 1982, kdy byl ředitele školy v Sovinci, se zúčastnil výstavy neoficiálních výtvarných umělců na tenisových kurtech v Praze, kde jeho fotografie vzbudily pozornost tajné policie. Byl vzat do vyšetřovací vazby a posléze odsouzen k trestu odnětí svobody v délce deseti měsíců s podmíněným odkladem na dva roky.  S povoláním učitele byl konec. Po propuštění byl přijat na místo dispečera ve státním statku Ryžoviště. V roce 1983 připravil Štreit ve spolupráci s Československou surrealistickou skupinou po dlouhém čase jejich první výstavu Sféra snu. Výstava byla ještě před zahájením zásahem orgánů státní moci uzavřena. Ale ani tato skutečnost Štreita neodradila od dalších akcí, které vyvrcholily v roce 1988, kdy mezi jiný mi vystavovali například Jiří LindovskýRudolf SikoraAdriena ŠimotováČestmír KafkaOlga KarlíkováVáclav Boštík nebo skupina Tvrdohlaví. I když Štreit na každé vernisáži cítil přítomnost Státní bezpečnosti, neúnavně pokračoval v rozvíjení kulturní činnosti. Vernisáže v Sovinci se staly doslova kulturními manifestacemi, na které se sjížděli návštěvníci z celé republiky i ze světa.

V létě roku 1989 za Štreitem do Sovince přijel Fred Baldwin, ředitel fotografického festivalu v Houstonu, se svou ženou Wendy Watriss, aby Štreita pozvali v rámci české účasti na této akci do USA. Kromě toho měl výstavu v pražské Fotochemě, na které do návštěvní knihy spisovatel Bohumil Hrabal napsal:

Kanta okouzlily dvě věci: hvězdné nebe a mravní zákon. Mne okouzlili dva fotografové: Diane Arbus v New Yorku a pan Jindřich Štreit ze Sovince.

—Bohumil Hrabal

"Za 30 let se situace podstatně změnila. Ve vězeňství jsou lidé, kteří dělají všechno pro to, aby ho zhumanizovali a postavili do jiného světla. Chování a přístup k odsouzeným jsou úplně jiné, a to je to nejdůležitější, co jsem při fotografování poznal," uvedl Štreit.

Slavnostní vernisáž za osobní účasti prof. Mgr. Jindřicha Štreita Dr.h.c  se uskuteční ve středu 7. října od 18 hodin v Městském kině v Novém Boru. Součástí akce bude projekt Zastavit čas - komponovaný pořad prof. Jindřicha Štreita o jeho díle. Mluvené slovo, fotografie a to vše proložené písničkami olomouckého písničkáře Nosláva. Jedinečná příležitost dozvědět se přímo od autora, příběhy jeho fotografií. Část výtěžku ze vstupného bude věnován na osoby s postižením.

Všechny fotografie jsou uveřejněny v knižním katalogu, který je doplněn texty o službě vězeňských kaplanů napsanými některými kaplany a vězni.

Fotografie budou v Novém Boru vystaveny do 15. ledna 2021 a pak budou k vidění v dalších galeriích, které o ně projevily mimořádný zájem.

Vstupenky na slavnostní vernisáž a následný komponovaný pořad Zastavit čas je možné zakoupit on-line www.kulturanb.cz/kino/ nebo v předprodejních místech společnosti Kultura Nový Bor, s.r.o. Občerstvení zajištěno.

Jindřich Štreit je český dokumentární fotograf, vysokoškolský pedagog na prestižním Institutu tvůrčí fotografie v Opavě, kurátor a organizátor kulturního života. V roce 2006  bylo Jindřichu Štreitovi uděleno ocenění Medaile Za zásluhy I. třídy při příležitosti státního svátku vzniku samostatného Československa. Dne 18. září 2009 byl prezidentem jmenován profesorem pro obor volné a užité umění. Od VŠVU v Bratislavě obdržel čestný doktorát (dr. h. c.) jako jediný fotograf v Česku a na Slovensku. V březnu 2019 byl prvním nositelem ceny Jantar za celoživotní dílo.

Jindřich Štreit připravil více než 1500 autorských výstav u nás i v zahraničí. Je zastoupen v nejvýznamnějších sbírkách v ČR i ve světě. Vydal více než 50 knih.

V příloze text hlavního kaplana Vězeňského služby ČR Mgr. Otto Brocha, který začíná takto: "Vězení mne zcela pohltilo. Ne naráz, postupně. Moje setkání s vězením a první vzpomínky na ně jsou zahaleny tmavou šedí, provázeny nepřirozeným hlukem, hlasy lidí, kteří okolo sebe šíří napětí. Je zcela všudypřítomné. Nemohl jsem si na to zvyknout. Neustálá vnitřní tíseň a pocit úzkosti mě provázely po mnoho dalších let. Nejvíce jsem si uvědomoval tíhu tohoto prostředí, když jsem vycházel z věznice, mohl se nadechnout čerstvého vzduchu a vidět nad sebou nebe."

Ukázka výstavy ze Staroměstské radnice v Praze, odkud putují fotografie do kina v Novém Boru - https://www.youtube.com/watch?v=dC5h1hsZMSc&t=5s

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Pavly Evjákové za Městské divadlo Zlín.

Celá ČR, Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Soutěže a festivaly
Články a komentáře
26.06.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj zahájil největší investici do kultury, a to dlouho očekávanou revitalizaci objektu bývalých Vrbenského kasáren, která se promění na novou muzejní budovu sloužící pro vědecké i kulturní účely. Stavební práce budou stát 341 milionů korun.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Co se děje
25.06.2024

ČR: V nejnovějším průzkumu Vnímání veřejné služby hodnotí diváci Českou televizi jako důvěryhodnou, objektivní a vyváženou. Ve všech sledovaných bodech navíc došlo k nárůstu hodnocení. Největší pozitivní změnu, o pět procentních bodů, zaznamenala ČT u dotazu, zda předkládá divákům pravdivý a nezkreslený obraz skutečnosti kolem nás. Úspěch zaznamenala veřejnoprávní televize i na mezinárodním poli, podle výzkumu Digital News Report patří Česká televize společně s Českým rozhlasem mezi nejdůvěryhodnější tuzemská média.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
26.06.2024

ČESKÝ TĚŠÍN: Přijměte pozvání na akci Vivat Prochaska!, která se uskuteční v sobotu 22. června od 10 do 17 h v Historické budově v Českém Těšíně. Akce je připraveno ke 195. výročí narození Karla II. Albina Prochasky, majitele Prochaskovy tiskárny v Těšíně. V bohatém doprovodném programu si jistě najdou své malí i velcí návštěvníci. Mohou si například vyzkoušet psaní brkem a inkoustem, jak se tiskne z výšky i hloubky, výrobu mramorovaného papíru, zúčastnit se besedy se spisovatelem Tomášem Němečkem nebo výtvarné dílny a spoustu dalšího. Nebude chybět ani čerstvě pražená káva. Podrobnější program zde https://www.muzeumct.cz/aktuality/911-vivat-prochaska-22-6-2024.

Moravskoslezský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
21.06.2024