čtvrtek
2. května 2024
svátek slaví Zikmund
Logo projektu
© Zdroj: Moravská zemská knihovna



MZK spustila průvodce elektronickými zdroji #KnihovnyPROTIviru

BRNO: Moravská zemská knihovna byla pro veřejnost uzavřena již 11. 3. Od prvních okamžiků se snažila svým čtenářům přiblížit možnosti využití elektronických zdrojů přístupných na dálku. Od 19. března pak spustila webového průvodce e-zdroji na adrese https://protiviru.knihovny.cz. Vše je tak jednoduše dostupné z jednoho místa. Od nápadu ke spuštění přitom uběhly jen tři dny. 

Autor článku: 
Martina Šmídtová

„Elektronických volně dostupných zdrojů je dnes již celá řada, ať už pocházejí z knihoven či od dalších subjektů. Je ale těžké se v tom zorientovat a ne každý má trpělivost hledat. Chtěli jsme proto v těchto dnech nabídnout lidem jednoduchý a přehledný rozcestník, ve kterém si každý snadno najde to své,“ uvedl ke spuštění průvodce ředitel MZK Tomáš Kubíček. Stránka #KnihovnyPROTIviru nabízí uživatelsky přívětivý přehled pro rodiče i děti, pro čtenáře produktivního i seniorského věku, kteří momentálně přišli o přístup ke klasickým knihám. Zvláštní sekce je věnována studentům, kteří dokončují diplomku nebo seminárku. Právě ti zde najdou i odkaz na dočasně zpřístupněný digitální obsah Moravské zemské knihovy a Národní knihovny ČR. Vývojáři MZK také pracují na spuštění druhého přístupového bodu, aby chod systému byl rychlejší. K zpřístupnění bylo nutné svolení Dilie, Ochranné organizace autorské a Svazu českých knihkupců a nakladatelů.

Na přípravě webového průvodce se podílely týmy již existujících národních portálů Knihovny.cz a Digitální knihovna.cz, jež provozuje Moravská zemská knihovna. Oba projekty byly v loňském roce nominovány na Křišťálovou lupu. Jen Knihovny.cz nabízejí 380 mil. záznamů zahraničních a 15,5 mil. domácích zdrojů, přičemž část z nich je online. Digitální knihovna MZK pak obsahuje přes 228 tisíc digitalizovaných dokumentů - noviny a časopisy, knihy i grafiky, rukopisy, archiválie a další dokumenty, které již jako elektronické vznikly. Webový průvodce MZK však odkazuje i na další zdroje, např. vyhledávač odborné literatury Google Scholar, archiv diplomových prací Theses.cz nebo NUŠL, archiv tzv. šedé literatury, tedy materiálů firemní či akademické povahy, které nebyly oficiálně publikovány (př. materiály z konferencí). Pro úplnost zde zájemci mohou najít i přehledy předplacených databází některých vysokých škol a univerzit, k nimž se z domova dostanou pouze studenti příslušné školy. Takto jsou dostupné i databáze přinášející abstrakty či plné texty vědeckých článků z odborných časopisů z celého světa.

Pro lepší orientaci čtenářů všech věkových skupin jsou zde dostupné inspirační seznamy a sbírky e-knih či digitalizovaných knih podle zaměření. Najdete zde výběr české a zahraniční beletrie z kolekce Městské knihovny v Praze, sbírku povinné četby pro školáky, klasických pohádek, detektivek, dobrodružné literatury, historických románů, naučných atlasů, kuchařek nebo červené literatury. Všechny tyto seznamy odkazují na knihy, které je možné zdarma číst z pohodlí domova z jakéhokoliv online zařízení bez nutnosti vlastnit speciální čtečku. Průvodce odkazuje i na externí (neknihovní) zdroje, například na audioknihy volně ke stažení či na literaturu v audio podobě na stránkách Českého rozhlasu. Senioři zde najdou odkazy na online křížovky, hlavolamy nebo zdroje, z nichž mohou sestavit svůj rodokmen.

Je to živý projekt, který neustále aktualizujeme, naposledy jsme například přidávali přehled všech elektronických zdrojů o koronaviru, který nám dodala Národní lékařská knihovna. Momentálně zpracováváme odkazy na všechny portály, které nabízejí výukové materiály pro děti základních škol,“ uvedl dále ředitel Moravské zemské knihovny Tomáš Kubíček. Další tipy či doporučení na doplnění může veřejnost posílat na mail knihovnyprotiviru@mzk.cz. Jednotlivé sbírky či inspirační seznamy lze najít rovněž v příspěvcích na instagramu či facebooku pod hashtagem #knihovnyprotiviru. „Budeme jenom rádi, pokud tento hashtag budou na sociálních sítích využívat i ostatní knihovny, mnohé v těchto dnech nabízejí unikátní služby či pomoc občanům ČR,“ dodal Tomáš Kubíček. 

Web: www.mzk.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024