neděle
28. dubna 2024
svátek slaví Vlastislav
Ilustrační foto
© Zdroj: Studio Citadela, z.s.



Každý odněkud pocházíme

PRAHA: Pražskému publiku se 24. ledna 2020 představí v odvážné souhře v jediném večeru na jevišti Divadla U Hasičů experimentální divadelní soubory, které pracují s herci se zdravotním postižením. Jedná se o unikátní social specific projekt s podporou programu EU Kreativní Evropa: Herci "s hendikepem" ze čtyř zemí vypráví příběhy migrace. 

24.01.2020
Autor článku: 
TZ/ika

Společně s Bohnickou divadelní společností při Studiu Citadela tu vystoupí performeři z Itálie, Irska a Řecka – Nazareno Cooperativo (IT, Carpi), KCAT–Equinox Theatre Company (IE, Callan) a THE.AM.A Theatre of disabled people (Athény, Řecko).  Společná inscenace vznikala v průběhu loňského roku na různých místech Evropy.

V postupném nastudování čtyřmi kmenovými režiséry jednotlivých souborů bude inscenace glosující tzv. uprchlickou otázku po pražské premiéře dále představena v Itálii, Irsku a Řecku.

“Žádný z nás neopouští domov, pokud bolest, která má přijít, je větší než bolest, kterou necháváme za sebou.”

Příběhy o migraci (nejen) v přírodě podle scénáře dokumentaristky Silvie Chiodin se staly námětem, výzvou pro křehký a přece sugestivní jevištní tvar složený z více divadelních rukopisů. Předstupněm tvorby inscenace byly rozhovory s migranty v jednotlivých zemích. Inscenace v principu staví na fyzickém herectví a nonverbálním výrazivu a na společné scéně představí českému a později i zahraničnímu publiku experimentující soubory z různých koutů Evropy. (Premiérové představení v Praze uvádíme v češtině.)

“Naše představení je svého druhu tragikomická hra s předsudky. V české kotlině zahlédneme dneska reálného uprchlíka povýtce jen z televizní obrazovky nebo na internetu. Optikou bulváru a populistických statusů se obáváme čehosi nepěkně virtuálního. Osudy migrantů k nám přicházejí v mediální zkratce – a my se pak chováme zkratkovitě. Přitom tu s námi vcelku spokojeně žijí už léta kupříkladu v početné diaspoře Vietnamci nebo tisíce utečenců z oblastí válečných konfliktů, bosenští muslimové, političtí běženci z bývalého Sovětského svazu, … Z dob, kdy pranýřování migrace ještě nebylo v kurzu,” říká režisérka Vendula Kodetová.
“Vyprávíme ovšem zároveň osudy samotných herců, protože nálepku jinakosti, cizince mezi svými můžete nenápadně dostat, i když jste tady doma. Třeba když máte za sebou zkušenost psychiatrické léčby,” dodává. S nadsázkou vykračují herci v inscenaci naproti společenským stigmatům, která i je samotné obvykle činí bezdůvodně méně schopnými než lidi takzvaně normální.

Tvůrci se přitom chtějí vyhnout snadným řešením a černobílé verzi skutečnosti. Citovat lze z komentáře k původnímu scénáři: V téhle hře nenajdete žádné bídníky ani spasitele. Jsou jenom muži a ženy…

Režie: Vendula Kodetová. Dramaturgická spolupráce: Marek Dušák. Pohybová supervize: Vendula Burger. Choreografie: Ivana Hessová. Scénografie: Andrea Králová. 
Režijní spolupráce IT/IE/GR: Enrico Zanella, Janice de Broithe, Vassilis Oikonomou.

Hrají: Z. Červenková, M. Hladík, P. Korpas, J. Ortmann, J. Pajerská, M. Pražáková, J. Roth, J. Vrba, J. Zygma, P. Zournatzidis, M. Mourelatou, H. El Haj Omar, A. Bekiari, V. Oikonomou, P. Succi, E. Campofiorito, C. Pistoni, A. M. Carabellese, L. D’Ambrosio, S. Hennessy, B. Henzey, M. Maguire, S. M. Byrne, G. Comerford, A. Pike, D. Forristal, P. Schiller.

Pozn.: V den premiéry proběhne v Divadle U Hasičů od 11 hodin veřejná generálka, která je především otevřena mladým divákům a seniorům.

O projektu
Pražská premiéra je prvým veřejným výstupem dvouletého projektu POWER, jehož hlavním záměrem je podpora nadnárodní koprodukce divadelní inscenace s herci se zdravotním postižením a mobilita těchto umělců v sérii představení napříč Evropou. POWER zároveň posiluje kompetence, dovednosti a zkušenosti subjektů, které organizují (para)umělecké aktivity pro osoby se zdravotním postižením. Obecným cílem projektu je dále zviditelnění, koncepční propagace divadelních produkcí, jež aktivně zapojují osoby se znevýhodněním, a přirozené sociální začleňování osob s postižením prostřednictvím umělecké spolupráce. POWER nemá rozhodně ambici jen s nadhledem zatřást našimi fóbiemi z jinakosti: nad rámec uměleckého počinu dává hercům se zdravotním postižením příležitost pohybovat se v průběhu jednoho roku na jevištích po celé Evropě.

Profily jednotlivých souborů/organizací:
www.studiocitadela.cz; www.fb.com/bohnicka.divadelni
(https://www.disabilityartsinternational.org/artists/profiles/bohnice-theatrecompany/)
www.kcat.ie (www.kcat.ie/equinox-theatre-company/)
www.nazareno-coopsociale.it (www.nazareno-coopsociale.it/arte-e-cultura/)
www.distheater.gr (https://www.disabilityartsinternational.org/artists/profiles/theam-
a-theatre-for-people-with-disabilities/)

Událost, fotografie: https://www.facebook.com/events/416184115750815/

https://www.kudyznudy.cz/akce/kazdy-odnekud-pochazime-we-all-come-from-somewhere

https://www.facebook.com/POWER.Creative.Europe/

Zdroj: www.studiocitadela.cz

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024