středa
17. července 2024
svátek slaví Martina
© Logo NPÚ



Na památkách ve správě NPÚ končí úspěšná sezona

ČR: Památky ve správě Národního památkového ústavu přilákaly do konce září více než 4,6 milionu návštěvníků. Nejsilnějším měsícem byl srpen, v němž na památky zamířilo více než 1,2 milionu zájemců.

Autor článku: 
luk

„Máme za sebou další úspěšnou sezonu, daří se nám udržovat zájem návštěvníků o naše památky a zároveň zvyšovat vlastní výnosy, díky kterým můžeme památky obnovovat i zlepšovat kvalitu služeb. Daří se nám také regulovat návštěvnost na nejvytíženějších památkách a naopak zviditelňovat ty méně známé, na což se chceme zaměřit i v dalších letech,” sdělila generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.

Nejnavštěvovanějším objektem letošní hlavní sezony je zámek Lednice, který do konce září navštívilo bezmála 350 tisíc lidí. Druhé místo patří zámku Český Krumlov, na který zavítalo téměř 330 tisíc návštěvníků. Trojici nejnavštěvovanějších památek již tradičně doplňuje zámek Hluboká s návštěvností přesahující 250 tisíc lidí. K hranici 200 tisíc návštěvníků se blíží hrad Karlštejn, hranici 100 tisíc návštěvníků rovněž překonaly zámek a zahrady v Kroměříži, zámky Valtice a Konopiště a hrady Trosky a Bouzov.

Pomyslným skokanem roku se stal hrad Švihov, který si oproti loňskému roku polepšil o 11,5 tisíce návštěvníků. Výrazný nárůst zaznamenal také zámek Vranov nad Dyjí, který si přišlo prohlédnout o téměř 9 tisíc lidí více než v roce 2018. Úspěšnou návštěvnickou sezonou se chlubí i zámek Hradec nad Moravicí, který přilákal o 6,5 tisíce zájemců více než v předchozím roce.

V červnu letošního roku NPÚ převzal do své správy zámek Janovice u Rýmařova. Po plánované obnově zde vznikne prohlídková trasa, již letos však mohli zájemci objekt navštívit a prohlédnout si výstavu o jeho nejvýznamnějších majitelích. Se začátkem sezony zahájila pravidelný návštěvnický provoz pražská Invalidovna. I zde NPÚ připravuje rozsáhlou obnovu, už nyní se však podařilo z barokního areálu vytvořit jedno z důležitých pražských center kultury, kreativity a společenského života. Slavnostně zahájeny byly letos hned tři projekty, které jsou realizovány v rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Obnovy se tak dočká Selský dvůr U Matoušů v Plzni i zámky Vimperk Uherčice.

Otevřeno bylo i několik nových prohlídkových tras – zámek Stekník nabídl nový okruh, který je rekonstrukcí apartmá posledních majitelů, zámek Jindřichův Hradec otevřel novou stálou expozici věnovanou rodu Černínů, zámek Konopiště si pro návštěvníky připravil speciální večerní trasu o Františku Ferdinandovi d’Este.

 

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024