středa
17. července 2024
svátek slaví Martina
Ilustrační snímek
© Archiv Královéhradeckého kraje



Podél česko-polské hranice vznikne 11 rozhleden

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Projekt na obnovu historické hřebenové trasy v česko-polském pohraničí s evropskou dotací přes tři miliony eur je v plném proudu. Na území Královéhradeckého kraje se nyní budují čtyři nové rozhledny. Obnova Hřebenovky je v plném proudu, ta na nejvyšším vrcholu Orlických hor se otevře již letos v říjnu.

Autor článku: 
Michal Friček

Celkem vznikne podél společné hranice 11 rozhleden, v osmi případech ovšem půjde o obnovu zaniklých rozhleden nebo využití jiného historického dědictví. V Neratově a na Novém Hrádku vzniknou nová turistická informační centra a v Neratově bude obnoven historický Jánský most, který zvýší propustnost česko-polské hranice. Nedílnou součástí projektu je zajištění jeho publicity a propagace v obou státech.

„Královéhradecký kraj, jako jeden z celkem 18 partnerů, zajišťuje značení trasy na svém území. Hřebenovka přitom prochází převážně právě po něm. Samotné značkování provedou členové Klubu českých turistů. Královéhradecký kraj se dále zavázal zpracovat mapové podklady celého území zapojeného do projektu, tedy i území ostatních krajů a části Dolnoslezského vojvodství,“ říká hejtman Jiří Štěpán.
„Fyzická realizace je zatím nejdále u rozhledny na Velké Deštné. Stavba nyní roste v sídle stavební firmy, poté bude převezena na místo a postavena na již vybetonovaných základech. Slavnostní otevření se plánuje na září. Do konce letošního roku by měl být dokončen ještě most přes Orlici v Neratově. Začátkem příštího roku by tyto stavby měly následovat rozhledny v Olešnici v Orlických horách a ve Vysoké Srbské,“ popisuje Jaroslav Štefek, sekretář Euroregionu Glacensis, hlavní koordinátor celého projektu.
Z důvodu příliš vysokých nabídek podaných do výběrových řízení jsou naopak v časovém skluzu projekty na stavbu obou informačních center a rozhledny na Novém Hrádku. V těchto případech bude nutné přepracovat projektovou dokumentaci.
„V rámci programů česko-polské přeshraniční spolupráce již bylo v našem kraji několik rozhleden a vyhlídkových míst postaveno. Jedná se třeba o rozhledny Čáp, Na Signálu a Žernov v Kladském pomezí nebo Eliška u Trutnova,“ připomíná krajský radní pro oblast regionálního rozvoje, dotací a cestovního ruchu Pavel Hečko.

Celkový rozpočet projektu je přes 3,5 milionu eur, tedy zhruba 90 milionů korun. Z toho 85 % nákladů pokryje dotace z Operačního programu INTERREG V-A Česká republika-Polsko, navíc 5 % nákladů českých partnerů pokryje dotace ze státního rozpočtu ČR.

 

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024