středa
17. července 2024
svátek slaví Martina
Vrbické jezero, natáčení videoklipu
© Jana Končítková



Bohumínští úředníci lákají v originálním klipu k návštěvě Vrbického jezera

BOHUMÍ: Netradiční propagační video, které má přilákat turisty k Vrbickému jezeru v Bohumíně na hranicích s Ostravou, natočila v rámci projektu Zpřístupnění Odry a Olše bohumínská radnice. Video je unikátní v tom, že hlavní role si v něm střihli úředníci a jejich rodinní příslušníci. Natáčení trvalo dva dny, výslednou podobu dala dvouminutovému spotu místní TV Marko.

Autor článku: 
TZ/klapka

„Ve videu jsme chtěli vtipně poukázat na častou realitu dneška, kdy děti raději hrají počítačové hry a rodiče mají problém dostat je ven do přírody. Tomu jsme přizpůsobili i celý scénář, v němž dominuje právě rodinka s puberťáky. Jeho prostřednictvím lákáme diváky k aktivnímu odpočinku do Bohumína k našemu Vrbickému jezeru, které vzniklo těžbou štěrkopísku a u kterého teď intenzivně rozvíjíme rekreaci,“ uvedla autorka scénáře Jana Končítková z tiskového oddělení bohumínské radnice.

Výroby propagačního videa se ujalo bohumínské videostudio TV Marko, které divákům zprostředkovává vysílání aktualit a událostí z Bohumína. Právě v bohumínském Televizním infomačním kanálu (TIK) budou moci reklamní spot vidět lidé, kteří nevyužívají facebook. Video je totiž primárně zveřejněno na sociální síti.

„Slibujeme si od něj zvýšení povědomí o možnostech rekreace v Bohumíně. Doufáme, že se k nám přijedou podívat i lidé ze vzdálenějších míst regionu nebo polského příhraničí,“ vysvětlil místostarosta Bohumína Lumír Macura s tím, že reklamní spot je součástí česko-polského projektu Zpřístupnění Odry a Olše, jehož je Bohumín vedoucím partnerem. Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské unie, Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci programu Interreg V-A Česká republika – Polsko.

Díky projektu vzniklo nejen propagační video, ale především samotné rekreační a turistické vybavení u dvou bohumínských přírodních jezer – Vrbického a Kališova jezera. Za jeden milion korun u nich vyrostla pikniková místa s grily, lavičkami, cykloboxy a informační tabulí. Z dotace se zaplatilo také nové značení cyklotras v Bohumíně. Na projektu se podílí také statutární město Ostrava. To momentálně staví za téměř 8 milionů korun 1, 2kilometrovou cyklostezku, která propojí městskou část Hrušov s Bohumínem. Do projektu jsou rovněž zapojeny polské obce Krzyżanowice, Gorzyce a Mszana.

V příštím roce vyrostou na Vrbickém jezeře ještě plovoucí mola. Vzniknout by tady měla jednak plovoucí marina, kde budou moci kotvit rekreační lodě, plovárna, distanční molo pro odpočinek plavců, a také jedno ekomolo, na kterém by měli najít své útočiště ptáci. Zároveň dojde k úpravě ploch kolem přístaviště, ke kterému povede nově štěrkový chodník. Odhadované náklady na další etapu rozvoje Vrbického jezera jsou 12 milionů korun. Bohumín však na projekt nazvaný „Ekoturismus – atrakce povodí horní Odry“, do kterého se zapojil spolu s polským partnerem – městem Krzyzanowice, získal dotaci jak z EU, tak ze státního rozpočtu. Díky ní zaplatí pouze 10 procent z celkových nákladů, odhadem tedy 1,2 milionu korun.

Video můžete zhlédnout zde: https://www.mesto-bohumin.cz/cz/zpravodajstvi/videoarchiv/6029-vrbicke-jezero-skryta-perla-bohumina.html

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024