středa
17. července 2024
svátek slaví Martina
Jičín
© CBS Nakladatelství s.r.o.



Jičínsko bude mít knihu z nebe!

JIČÍN: Okres Jičín bude mít také svou knihu z nebe z dílny zlínského CBS Nakladatelství. Na knize z edice Česko z nebe – knihy leteckých fotografií se nyní pilně pracuje. V současné době probíhá práce v regionu, kdy se sbírají informace, podklady, zajímavosti o regionu, které by v knize neměly chybět. Autorem fotografií je CBS Flying team. Předpokládaný termín vydání je začátek příštího roku, kniha bude k dostání v informačních centrech, u knihkupců a také na stránkách nakladatelství.

Autor článku: 
Jitka Mlčáková

Jičínsko spolu s městem Jičín máme již od dětství spojené s večerníčkovou postavou loupežníka Rumcajse, jeho ženy Manky a malého synka Cipíska od známého spisovatele Václava Čtvrtka.

Jičín je romantické město s nádherným historickým centrem, jehož symbolem je 52 m vysoká Valdická brána. Leží na kraji Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Není proto divu, že je nazýván branou do Českého ráje. Každoročně se zde koná v září festival Jičín-město pohádky, který láká mnoho dětí i rodičů. Během letní sezóny se můžete na náměstí potkat s loupežníkem i jeho ženou.

Krásné panorama Jičína lze spatřit z nedalekého Velichova vrchu, kde se nachází zřícenina hradu Veliš. Svého času se jednalo o nejpevnější hrad v Čechách. Z hradu se dochovaly jen nepatrné zbytky zdiva bašt, věže a západního paláce, které jsou pevně spojeny s čedičovým základem, nejasně vyznačené přístupové cesty a terasovitě upravený jižní vrchol. Po bitvě na Bílé hoře připadl hrad jako konfiskát Albrechtu z Valdštejna.

Specifikou okresu jsou pískovcové útvary Prachovských skal. Tvoří východní část celé krajinné oblasti zvané Český ráj.

Významnou a hojně navštěvovanou památnou je hrad Kost, který je považován za jeden z nejvýznamnějších gotických hradů v České republice. Původ hradu se datuje do 14. století, kdy si Beneš z Vartemberka nechává na skalním ostrohu uprostřed tří údolí vybudovat malou dřevěnou tvrz s obrannou kamennou věží. Nyní si můžete na hradě vybrat z několika prohlídkových okruhů.

Unavenému návštěvníkovi poskytne skvělé zázemí k odpočinku nevelké podkrkonošské město, které proslavila slatinná rašelina dodnes využívaná ve zdejších lázních – Lázně Bělohrad.

V Lázních Bělohrad se narodil známý spisovatel Karel Václav Rais a celá řada dalších významných osobností.
Okolí je jedinečným krajinným celkem se spoustou lesů i udržovaných staveb lidové architektury.
K nedalekému výletnímu místu Byšičky se váže děj balady K.J.Erbena Svatební košile z básnické sbírky Kytice.

Zámek Kopidlno byl patrně postaven na místě původní tvrze. Jeho dnešní vzhled je výsledkem novorenesanční přestavby ve 2. polovině 19. století provedené Ervínem Šlikem. Zámek obklopuje anglický park o výměře necelých 8 ha. Původně převážnou část parku tvořila bažantnice, ale koncem 19. století byla provedena jeho rekonstrukce podle plánů Františka Thomayera. V parku stávala zimní zahrada, fíkovna a oranžérie. Zámecký rybník pamatuje ještě původní trojkřídlý renesanční zámek, byl založen již počátkem 2. poloviny 16. stol. Zámek dnes poskytuje zázemí střední škole, je tedy veřejnosti nepřístupný.

Zdejší skleníky jsou dnes technickou památkou. Nejvýznamnější z nich je historický palmový skleník, který můžete při svém cestování navštívit.

Více o připravované se dozvíte zde: https://bit.ly/2ZFNHgz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024