středa
17. července 2024
svátek slaví Martina
© www.pardubickykraj.cz



Cestu vlakem zpříjemní knihy z knihovny

PARDUBICE: Krajská knihovna v Pardubicích nabízí řešení pro případ, že cestujete vlakem a zapomněli jste si s sebou vzít knížku. Do prostor budovy hlavního nádraží umístila totiž stojan s knihami. Tím se zapojila do celostátního projektu Kniha do vlaku, na kterém spolupracují knihovny s Českými drahami. Projekt chce především rozšířit čtenářství, zpříjemnit cestujícím jízdu a zároveň dát starším knížkám šanci k dalšímu využití.

Autor článku: 
luk

Projekt vznikl v jihomoravském Mikulově a jeho rozšíření na pardubické nádraží nalezl podporu i u členů Rady Pardubického kraje. „Jsem rád, že i v dnešní přetechnizované době lze konstatovat, že lidé rádi čtou. Tento projekt jsem se rozhodl podpořit, neboť pomáhá překonávat bariéry a umožňuje přístup ke knihám i lidem sociálně znevýhodněným,“ hodnotí počin první náměstek hejtmana Roman Línek, který se hned při zprovoznění stojanu s chutí začetl do knihy Vladimíra Škutiny.

„Službu Kniha do vlaku jsme spustili v rámci kampaně Březen – měsíc čtenářů, tedy v době, kdy se našim návštěvníkům, ale i široké veřejnosti snažíme přiblížit čtení jako takové a překvapit je zavedením nových služeb. Stojan s knihami, který jsme instalovali do prostor budovy hlavního nádraží je tak vhodným spojením obojího,“ vysvětluje ředitelka krajské knihovny Radomíra Kodetová.

„Knihovnička pojme zhruba 50 knih a většina z nich jsou vyřazené tituly z naší knihovny. Jedná se především o oddechovou literaturu pro různé věkové skupiny, naučná literatura je zastoupena méně. Knihy do stojanu ale může doplňovat také kdokoliv další. Pokud někdo vlastní tituly, které již nepotřebuje, ale domnívá se, že by mohly oslovit další čtenáře, tak pomoc při zásobování jedině uvítáme. Pravidla knihovničky jsou jednoduchá. Cestující si knihy mohou půjčit či vzít, a to bez registrace a bezplatně. Knihu lze pak vrátit do obdobné knihovničky v cílové stanici. To, že ji pasažéři naleznou i v místě jejich výstupu, je celkem pravděpodobné, neboť do projektu se již zapojilo kolem 100 českých knihoven,“ doplňuje kulturní koordinátorka knihovny Monika Pilařová.

Stojan s knihami cestující naleznou u jednoho z hlavních východů nádražní haly. K jeho nepřehlédnutelnosti, vedle poměrně frekventovaného místa, přispívá i originální vzhled. Knihovnička má totiž symbolickou podobu. Čtení na cesty si veřejnost vybírá z velkého písmene K, které odkazuje ke slovům jako kniha, knihovna, ale také k logu zmíněné kulturní instituce.

 

ZDROJ

 

 

Související články: 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024