PRAHA: Výstava s tématem historické dopravní techniky od kreslíře Lorenza, který má diagnostikovaný Aspergerův syndrom, je k vidění od 5. března v kavárně Bílá vrána, Ve Smečkách 5 na Praze 1, kde pracují lidé s mentálním postižením. Výstava je součástí projektu Momentální scéna, který podporuje umělecké aktivity lidí se zdravotním postižením a dává prostor těm, kteří tento projekt chtějí podpořit. Výstava bude k vidění do konce dubna zcela zdarma.
Lorenzo
Dominik Prokop Vavřinec Šipr, neboli zkráceně Lorenzo, kreslí již od malička, jeho oblíbenou tématikou je sakrální architektura a doprava. Zkoušením různých technik jej zaujaly především akvarelové pastelky, které se dají po vybarvení rozetřít štětcem s vodou a pak zase přidat další barvy. Všechny vystavené obrázky jsou nakresleny právě touto technikou. Lorenzo je stále i v dospělém věku žákem základní umělecké školy v Praze na Smíchově. Má vystudované dějiny křesťanského umění na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy a zajímá se zejména o barokní a secesní umění. V kreslení je jeho vzorem akademický malíř Jiří Bouda. Lorenzo má diagnostikovaný Aspergerův syndrom, což je lehká forma autismu. Má velký cit pro detail, což se projevuje i na jeho výtvarných dílech.
Co je to POHODA?
POHODA, o.p.s. je nezisková organizace, která poskytováním sociálních služeb podporuje normální, důstojný život lidí s postižením. POHODA je zřizovatelem sociálního podniku kavárna Bílá Vrána, Ve Smečkách 5, Praha 1 – www.kavarnabilavrana.cz, která zaměstnává lidi s mentálním postižením. POHODA, o.p.s. provozuje chráněné bydlení, denní stacionář, osobní asistenci a terénní odlehčovací služby.
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.