středa
17. července 2024
svátek slaví Martina
© Logo kraje



Návštěvnost krajských kulturních organizací v Kraji Vysočina

KRAJ VYSOČINA: Návštěvnost krajských kulturních organizací mírně klesla. Celkový počet návštěvníků kulturních organizací zřizovaných Krajem Vysočina se za uplynulý rok zastavil na čísle 438 074. Do výsledku návštěvnosti se nejvýrazněji promítly aktivity související s probíhajícím projektem „Hrad Roštejn – zpřístupnění nových expozic“. 

Autor článku: 
luk

Hrad Roštejn, který spravuje Muzeum Vysočiny Jihlava, největší sbírkotvorná organizace zřizovaná krajem, patří dlouhodobě k nejvyhledávanějším výletním cílům Vysočiny. Jeho branami projde ročně i přes 50 tisíc návštěvníků, jako tomu bylo v rekordním roce 2015. První omezení provozu přišlo již v roce 2017. I přesto, že v roce 2018 byla větší část objektu zcela uzavřena, navštívilo tento lovecký hrádek více než 28 tisíc zájemců. Znovuotevření všech obnovených interiérů hradu s novými expozicemi a prohlídkovými trasami se milovníci Roštejna dočkají v létě letošního roku, ale stavební úpravy nádvoří, předhradí i fasád se budou záporně projevovat až do podzimu 2020. Zmiňovaný projekt, díky kterému je opravdu na co se těšit, je podpořen Evropskou unií z programu Integrovaný regionální operační program. Snížení počtu návštěvníků zapříčinilo také stěhování telčské pobočky Muzea Vysočiny Jihlava do nových prostor - Univerzitního centra Telč Masarykovy univerzity.

Celkovému kolísání návštěvnosti se v budoucnu nelze vyhnout. Z důvodu celkové obnovy expozic není už v současné době veřejnosti přístupné Muzeum řemesel v Moravských Budějovicích, které je pobočkou Muzea Vysočiny Třebíč. V letošním roce bude zahájena výstavba chybějícího návštěvnického zázemí Hradu Kámen, který je pod správou Muzea Vysočiny Pelhřimov.

Naopak do celkové návštěvnosti se kladně propisuje Muzeum Vysočiny Třebíč – úspěšný projekt „Zámek Třebíč – modernizace zámku a zpřístupnění nových expozic“, dokončený v roce 2013, byl rovněž podpořen Evropskou unií. Návštěvnicky mimořádný rok 2018 mají za sebou také krajské galerie. V Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě se naplno projevilo osobní nasazení personálních posil v oblasti edukačních programů, vztahů s veřejností i v týmu kurátorek. V Galerii výtvarného umění v Havlíčkově Brodě se překvapivě nepromítlo omezení v důsledku investiční akce, která si vyžádala téměř půlroční uzavření výstavních prostor z důvodu stavebních úprav – naopak, celková návštěvnost se zvedla díky výjezdním výtvarným dílnám mimo prostory galerie a také mimořádným a velmi atraktivním výstavním projektům nadregionálního charakteru v druhé polovině roku.

„Horácké divadlo Jihlava mělo naplánovány změny v rozvrstvení repertoáru mezi velkou a malou scénou a avizovalo o 15 představení méně než v předchozím roce. Kromě toho se divadlo potýkalo se zdravotními problémy hereckého souboru a zrušeno muselo být šest představení,“ popsal důvody poklesu návštěvnosti HDJ v porovnání s rekordním rokem 2017 vedoucí odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu Ladislav Seidl. S celkovým počtem diváků převyšujícím 60 tisíc jde o úspěšný rok, ve kterém se projevily náročnější tituly dramaturgie 78. sezóny „Sdílení“.

Krajská knihovna Vysočiny přivítala více než 167 tisíc fyzických návštěvníků i přes to, že se dlouhodobě potýká s prostorovým omezením pro svou činnost. Jedná se však o stav, který má již své řešení. Výstavba nové budovy krajské knihovny byla zahájena v srpnu 2018, realizátor stavby se zavázal objekt předat k užívání v roce 2020.

Podrobnější informace o tom, jak se dařilo krajským příspěvkovým organizacím na úseku kultury v roce 2018 a s jakým očekáváním vstoupily do roku 2019, jsou zveřejněny na internetových stránkách Kraje Vysočina v sekci Kultura, památky a cestovní ruch „Ohlédnutí za uplynulým rokem 2018 v příspěvkových organizacích“. Data za uplynulé roky jsou k dispozici v sekci Analytické a statistické služby Kraje Vysočina.

 

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024