sobota
27. července 2024
svátek slaví Věroslav
„Pražské vzpomínky“ s Václavem Houfkem
© Muzeum města Ústí nad Labem



„Pražské vzpomínky“ s Václavem Houfkem

ÚSTÍ NAD LABEM: Výstavou z díla německožidovského výtvarníka Huga Steinera-Prag (12. 12. 1880 Praha – 10. 9. 1945 New York), které je zastoupeno ve sbírce Muzea města Ústí nad Labem vás provede její kurátor Mgr. Václav Houfek.  Mezinárodně uznávaný grafik a ilustrátor působil po pražských studiích v Německu, do Prahy se vrátil v letech 1933–1938. Poté odešel do exilu do Švédska a do USA. Jeho dílo bylo ovlivněno dobovou mystikou a okultismem, proslavily ho zejména ilustrace románu Golem od G. Meyerinka.

19.02.2019
17:00 - 18:00
Autor článku: 
Muzeum města Ústí nad Labem

Hugo Steiner-Prag (12. prosince 1880, Praha – 10. září 1945, New York, Spojené státy americké) se narodil jako Hugo Steiner v rodině knihkupce a stal se světově proslulým českoněmeckým židovským grafikem a ilustrátorem. Přízvisko Prag začal používat během svých mnichovských studií.

Po ukončení střední školy v roce 1897 studoval soukromě na pražské Akademii výtvarných umění. Byl členem spolku Jung-Prag, který vznikl v roce 1898 a zabýval se mystikou a okultismem. Zde se seznámil s básníky Paulem Leppinem, Rainerem Maria Rilkem nebo se spisovatelem Gustavem Meyrinkem, jehož romány, včetně slavného Golema, později ilustroval.

Mnichovskou výtvarnou akademii studoval v letech 1901-1903, mezi jeho učitele patřil slavný Franz von Stuck. Poté žil s rodinou v Německu, kde od roku 1907 učil na vysoké škole v Lipsku, kde se také v letech 1919 a 1927 podílel na organizaci mezinárodního knižního veletrhu. Po nástupu nacistů k moci v Německu se vrátil v roce 1933 do Prahy. Zde založil soukromou grafickou školu Officina Pragensis, kterou po jeho nuceném odchodu v roce 1939 převzal grafik Jaroslav Šváb. Studovali zde slavní čeští grafici a ilustrátoři jako například Helena Zmatlíková, Petr Kien nebo Libor Fára. Válku přežil v letech 1939 až 1941 ve Švédsku a poté žil v USA, kde od roku 1942 působil na newyorkské univerzitě. Zde také zemřel.

Muzeum města Ústí nad Labem má ve sbírce menší soubor děl Huga Steinera-Prag, z nichž je vystaveno 11 grafických listů a jedna kresba. Námětem grafických listů je Praha, zvláště pak místa spojená s židovskou kulturou. Grafické listy pochází z poloviny 30.let 20.století, devět z nich patří do prvního souboru Officiny Pragensis, který vyšel v roce 1935 v počtu celkem 70 výtisků, ten muzejní má číslo 27. Výjimečná je kresba z konce třicátých let, která je ilustrací dramatu Karla Čapka Bílá nemoc.

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024