středa
17. července 2024
svátek slaví Martina
První dva díly historické minisérie Marie Terezie vznikly v česko-rakousko-maďarsko-slovenské koprodukci. Hlavní roli ztvárnila rakouská herečka Marie-Luise Stockinger (vpravo).
© zdroj: Česká televize, Vrábelová



Zátopek, Poslední aristokratka i pokračování Marie Terezie. Rok 2019 bude ve Zlínském kraji filmový

ZLÍNSKÝ KRAJ: Zlínský kraj se vrací na mapu filmového průmyslu. Že to s návratem myslí vážně, dokazuje řada filmových projektů, které v letošním roce míří právě na Zlínsko. Některé štáby zde získaly finanční podporu, jiné přijedou za lokacemi. Obyvatelé regionu se v každém případě mohou těšit na řadu filmových hvězd i na příležitost k zapojení.

Autor článku: 
TZ/ika

Filmovou sezónu ve Zlínském kraji symbolicky zahájí štáb filmu ‚Poslední aristokratka‘ režiséra Jiřího Vejdělka. Ten se bude v polovině února pohybovat na zámku v Buchlovicích a v březnu i v Leteckém muzeu v Kunovicích. Na place se objeví například Hynek Čermák, Táňa Vilhelmová, Martin Pechlát nebo Vojta Kotek. Právě ten se má do regionu o pár týdnů později vrátit se štábem, který bude v Kroměříži točit pokračování divácky úspěšné minisérie ‚Marie Terezie‘. Vzniknout mají další dva díly.

Historickému tématu se plánuje věnovat i další z projektů realizovaných z části ve Zlíně – film Davida Ondříčka ‚Zátopek‘. První klapka by mohla padnout na přelomu dubna a května. Místní se ale můžou do příprav zapojit už v březnu, kdy se uskuteční výkup dobového oblečení. „Kromě oděvů máme zájem o doplňky a látky od 40. až po 60. léta 20. století. Uvítáme i sportovní oděvy, klubové dresy a fotografie ze závodů,“ říká Kateřina Štefková, kostýmní výtvarnice filmu Zátopek. Výkup proběhne v pátek 8. března (15–18 h) a v sobotu 9. března (10–18 h) v prostorech zlínského zámku.

Na sportovní tematiku naváže ‚Smečka‘ – další z celovečerních snímků, tentokrát ovšem z prostředí hokeje. Projekt získal finanční podporu z dotačního programu Zlínského kraje, byl podpořen Státním fondem kinematografie, Lotyšským filmovým centrem a programem Creative Europe – MEDIA, kde se v dané výzvě stal nejlépe hodnoceným projektem. Podařilo se mu také probojovat mezi 29 projektů prezentovaných na koprodukčním trhu Asian Project Market v jihokorejském Busanu, nejprestižnějším asijském filmovém festivalu. Uspěl tak v konkurenci dalších 400 filmů z celého světa.

Ke snímkům, které v regionu letos za podpory Zlínského kraje vzniknou, se dále řadí rodinné drama ‚Erhart‘ a pohádka ‚Největší dar‘. „Jejich tvůrci mají za sebou obhlídky lokací i řadu příprav. Jednou z podmínek získání dotace je ukončení projektu do konce roku 2019. Natáčení by tak měla proběhnout v blízkém období,“ uvádí Magdaléna Hladká, výkonná ředitelka regionální filmové kanceláře ZLÍN FILM OFFICE. Ta poskytuje filmařům bezplatnou pomoc při tvorbě ve Zlínském kraji.

Právě prostřednictvím kanceláře se mohou o poptávkách filmařů a příležitostech k zapojení dovídat místní obyvatelé. Aktuálně běží například nábor komparzistů do filmu Poslední aristokratka. Komparzisté budou zapotřebí i ve filmu Zátopek. „Zájemcům stačí sledovat web kanceláře či facebookový profil s názvem ZLÍN FILM, kde poptávky filmařů průběžně zveřejňujeme. My sami ale castingy nepořádáme – nejsme agentura. Naše role je zprostředkovat informace od filmařů lidem z regionu a obráceně,“ vysvětluje Hladká.

Lze očekávat, že prostor pro spolupráci s filmaři se bude lidem ve Zlínském kraji i nadále rozšiřovat. O natáčení v regionu totiž stojí další štáby, jejichž projekty jsou nyní ve fázi příprav. „S producenty těchto filmů konzultujeme možnosti finanční podpory, technického zázemí, vhodná místa k natáčení a další praktické záležitosti. Zda si Zlínsko k natáčení ve výsledku vyberou, to už záleží na nich. Naší snahou ale samozřejmě je přivést do kraje filmařů co nejvíc,“ uzavírá Hladká.

Zdroj: Mgr. Magdaléna Hladká, ZLÍN FILM OFFICE, www.zlinfilmoffice.cz                             

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024