středa
17. července 2024
svátek slaví Martina
Foto z loňské přednášky
© Archiv správy Svaté Hory



Přednášky na Svaté Hoře pokračují i v letošním roce

PŘÍBRAM: Také letos budou pokračovat v loňském roce tak oblíbené přednášky z cyklu Cesty do minulosti Svaté Hory, které na tomto poutním místě připravuje ředitelka Státního okresního archivu Příbram Věra Smolová. První s názvem Královna stříbrných hor se v refektáři kláštera uskuteční ve středu 16. ledna od 17.30 h.

16.01.2019
17:30
Autor článku: 
Karel Souček

Tento cyklus začal loni na přání správy Svaté Hory. Zatím se konaly čtyři přednášky, ale každá se pro velký zájem opakovala. Loni se Věra Smolová věnovala svatohorským dějinám obecně, a to od nejstarších dob do roku 1990. Letos čekají návštěvníky opět čtyři přednášky, které se budou týkat kulatých výročí. Například povýšení Příbrami Rudolfem II. mezi královská horní města roku 1579 nebo vydání Rudolfova Majestátu na náboženskou svobodu roku 1609

„Snažím se, aby přednášky oslovily hlavně veřejnost, ale samozřejmě všechny informace pocházejí výhradně z historických pramenů. Připravuji knihu o Svaté Hoře a chtěla bych, aby byla jiná, než to, co dosud vyšlo. Proto zkouším, co by současného čtenáře mohlo zaujmout,“ vysvětlila Věra Smolová.

Ředitelka příbramského archivu samozřejmě nezapomíná ani na doprovodný materiál. „Podobně jako lidé ve středověku máme rádi hlavně obrázky. Proto vždy připravím prezentaci, abychom se potěšili krásnými fotografiemi a jinými obrazovými dokumenty.“

Při přípravě přednášek nejvíce Věru Smolovou baví nacházet ve starých dokumentech věci, o kterých se dosud neví. „A pak mě opravdu moc těší, když se mi podaří posluchače zaujmout. A pokud se i zasmějí, je to úplně nejlepší. Jednou jsem vyprávěla o tom, že za třicetileté války jedné zimy nezmrzlo na polích obilí ani konopí, které na podzim nesklidili, protože se ukrývali v lesích před vojáky, což lidé přisuzovali pomoci Panny Marie. Na jaře si upekli koláčky a byli veselí, k čemuž poznamenal do své knihy jeden jezuita, jak málo stačí prostému lidu ke štěstí. Celý sál se otřásal smíchem, protože dnešní lidé si hned ty koláčky spojili s konopím.“

 

Letošní přednášky:

16. ledna – Královna stříbrných hor

13. února – Masopustní renesanční rozpustilost

13. března – Majestát a Palladium země české

10. dubna – O Malé Svaté Hoře

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024