středa
17. července 2024
svátek slaví Martina
Plakát k výstavě
© Josef Bosák



Ve výstavní síni Albína Poláška můžete zahlédnout Kus arménské duše

Frenštát pod Radhoštěm: Nová sezóna ve Výstavní síni Albína Poláška ve Frenštátě pod Radhoštěm byla zahájena v úterý 8. ledna 2019 výstavou rožnovského fotografa Josefa Bosáka. Několika cenami ověnčená výstava s názvem Kus arménské duše v podobě černobílých fotografií přibližuje život lidí Náhorního Karabachu. O příjemnou hudební atmosféru se postaral mladý zuberský umělec Patrik Beránek.

od 08.01.2019 do 01.02.2019
Autor článku: 
TZ/klapka

Na výstavě je k vidění na pět desítek fotografií a několik panelů s povídáním o historii i současnosti této oblasti. Obyvatelé Náhorního Karabachu zažili genocidu i občanskou válku. Historii horské oblasti mezi Arménií a Ázerbájdžánem poznamenalo rozhodování politiků i nesmiřitelné konflikty mezi křesťany a muslimy. Přesto tamní obyvatelé zůstávají přátelští a pohostinní. Josef Bosák místní Armény fotil doma, při práci i při zábavě, ale například i v místní polorozpadlé a velmi zanedbané nemocnici. Se svým fotoaparátem se účastnil i náboženských obřadů v kostele nebo svátku vody Vardavar. Do Arménie a Náhorního Karabachu se Josef Bosák zamiloval a každoročně jej navštěvuje, také proto, že zde nachází klid, mír a pokoru. Tato výstava tak zachycuje malý kousek toho, co na svých cestách prožívá.

 

I přes opravdu bohatou sněhovou nadílku našly do výstavní síně před pátou hodinou odpolední cestu desítky návštěvníků nejen z Frenštátu pod Radhoštěm, ale také z Rožnova, Tiché, Ostravy či Příboru. Ti všichni přišli prostřednictvím fotografií Josefa Bosáka nahlédnout do životů obyvatel Arménie a Náhorního Karabachu. Výstavu zahájil a poté po celou dobu vernisáže zpěvem a hrou na sólovou elektrickou i klasickou kytaru doprovodil Patrik Beránek. Hosté se nejenom dozvěděli, jak Josef Bosák přišel k fotografování, ale především jim autor přiblížil, jaké to je cestovat právě do těchto oblastí, jak to tam vypadá, jací lidé tam žijí, a že všechno zdaleka není tak, jak by to na první pohled mohlo vypadat. „Do těchto míst jezdím prakticky každý rok už od roku 2007, jezdím teď už většinou sám. Lidé jsou tam velmi přátelští, hned si s vámi začnou povídat o tom kdo jste, odkud jste a jestli máte rodinu, ukážou vám fotografie té své. Našel jsem tam spoustu přátel a když se tam vracím, tak i po roce mě vítají a jsou rádi, že se vidíme. Spoustu času jsem strávil v místní polorozpadlé nemocnici a v tu chvíli člověku dojde, že se tady u nás máme opravdu hodně dobře a v podstatě si nemáme na co stěžovat," popisoval své zážitky Josef Bosák. Jeho vyprávění bylo opravdu zajímavé a vyvolalo také několik dotazů z řad návštěvníků vernisáže.

Výstava bude v prostorách Výstavní síně Albína Poláška ve frenštátském Domě kultury přístupná do 1. února 2019 každý všední den od 9 do 17 hodin.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024