neděle
28. dubna 2024
svátek slaví Vlastislav
RAPL II
© Archiv ČT



Česká televize se na jaře zaměří na originální hranou tvorbu

ČR: Česká televize nabídne na jaře řadu nových původních seriálů, filmů a minisérií. Divákům se představí dva nové komediální formáty – jeden od tvůrčí dvojice Prušinovský – Kolečko, druhý od režiséra Miroslava Krobota s celým souborem Dejvického divadla v hlavní roli.

Autor článku: 
Karolína Blinková

V nové sezoně se také uzavře cyklus Detektivové od Nejsvětější trojice pod režií Jana Hřebejka a Viktora Tauše. Diváci se vrátí se do beskydského Protějova ve Strážmistru Topinkovi a Česká televize nabídne i tři nové televizní filmy podle knih Hany Proškové s Viktorem Preissem, druhou řadu Rapla a desítku premiér nejnovějších českých filmů. Poprvé se představí také nová talk show Václava Kopty. 

„Pro první polovinu příštího roku jsme natočili sérii výjimečných původních projektů, na kterých jsme spolupracovali s režiséry, jako je Jan Hřebejk, Jan Prušinovský, Miroslav Krobot, Viktor Tauš nebo Jan Pachl. Důraz jsme tentokrát kladli na originalitu, na původní české látky a specifický humor, což se projeví především v seriálech Most! a Zkáza Dejvického divadla. Navíc na jaře představíme dva původní spin-offy České televize, tedy seriály, ve kterých hlavní roli hraje postava, jež se už ve vedlejší úloze objevila v některém z předešlých pořadů. Odvysíláme tak druhou řadu Rapla, ale i Strážmistra Topinku, což je celosvětově první formát navazující na Doktora Martina,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák a dodává: „Dalším výrazným rysem následující sezony je zasazení nových projektů do reálií českých regionů, Ústecka, Beskyd, Mostu nebo do okolí Olomouce.“

Již šestou spoluprací dvojice Prušinovský a Kolečko je komediální, osmidílný seriál Most!. V projektu, který si s nadsázkou bere na paškál složitá témata jako nesnášenlivost a xenofobie, si hlavní roli zahrál Martin Hofmann. „Není moc měst, kde se snoubí krásná příroda s ryze socrealistickou architekturou,“ říká Jan Prušinovský a k tématům, která seriál tematizuje, dodává: „Když jsem se procházel po Mostě, tak ona rasová nenávist najednou působila spíš jako titulek z bulváru. Člověk tam potkává smíšené dvojice, démonizovaný Chanov není žádný slum, ale jen pár dálnicí izolovaných paneláků. Chodil jsem tam na začátku úplně sám a nikdo mi do držky nedal. Každodenní realita je prostě mnohem barevnější než reportáže v televizi.“

Vedení slavného Dejvického divadla je vystaveno nečekané, existenční zkoušce. Divadlo totiž nezíská grant, musí sehnat peníze na svůj provoz a neslevit přitom ze svých uměleckých ambicí. Tak začíná šestidílný komediální seriál Zkáza Dejvického divadla, jehož hlavním a jediným hrdinou je kolektiv této kultovní scény. „Série má charakter pohledu pod pokličku. Velmi rádi si uděláme legraci sami ze sebe, protože to je jedna z možností, jak čelit skutečné krizi divadla, oddálit jeho zkostnatění a zamezit tvorbě z podstaty,“ říká režisér Miroslav Krobot a pokračuje: „Z tohoto úhlu pohledu bude humor série lehce absurdní, sebeironický, nekorektní, ale nikoliv vulgární.“

Cyklus Detektivové od Nejsvětější trojice se na jaře uzavře posledními dvěma minisériemi. Variaci na erbenovský motiv s názvem Vodník natočil podle scénáře Petra Jarchovského a autora knižní předlohy Michala Sýkory režisér Viktor Tauš. „Vodník je klasická investigativní detektivka opírající se o místní hororovou legendu – Vodníka Karla Jaromíra Erbena,“ vysvětluje Viktor Tauš a dodává: „Pro mě je však především studií toho, co s člověkem udělá konfrontace se zlem, které není pojmenováno a objasněno.“ Posledním případem Marie Výrové v podání Kláry Melíškové budou Živé terče v režii Jana Hřebejka. „Specifické na celém cyklu je, že každý případ je tak trošku jiný žánr a podepisuje se na něm i odlišný přístup režiséra. Zároveň se v každé minisérii klade důraz na jiné postavy. V Živých terčích jsem se zaměřil převážně na osudy obětí a podezřelých,“ doplňuje Jan Hřebejk. Adaptací literární předlohy jsou také tři nové filmy podle detektivek Hany Proškové – Případ dvou sester, Případ dvou básníků a Případ dvou manželek s Viktorem Preissem a Davidem Matáskem v hlavních rolích. „Detektivky od Proškové jsou primárně psychologické příběhy s kriminální zápletkou. V centru její pozornosti jsou lidské bytosti, nikoliv akce. Vypráví vztahové složitosti a propletence mezi jednotlivými postavami, zajímá ji, jak lidé myslí, cítí a jednají za určitých okolností,“ vysvětluje režisérka Lucie Bělohradská.

Z Krušných hor na Ústecko se přesune major Kuneš v podání Hynka Čermáka ve druhé sérii oceňovaného seriálu Rapl.Měli jsme chuť a vůli udělat druhou řadu, protože nám přišlo, že s postavami se dá ještě pracovat,“ uvádí režisér a scenárista Jan Pachl a dodává: „Jak už ty postavy ale známe, tak jsme si dovolili více pracovat s jejich charaktery a druhou řadu jsme postavili na humornějších situacích. Prostě se seriál nebere tolik vážně, má odstup a nadhled.“ Naopak Strážmistr Topinka, divákům známý ze seriálu Doktor Martin, zůstává stále na svém místě, v beskydském Protějově a ve stejnojmenném seriálu bude objasňovat nejrůznější kriminální případy. „Natáčeli jsme ve stejném prostředí, ale trošku se změnil žánr. Nyní v každém díle řešíme nějakou vesnickou detektivní zápletku. Takže se tempo trochu zrychlilo,“ vysvětluje režisér Petr Zahrádka a uzavírá: „Topinkův charakter se rozvíjí, stává se mnohem plastičtější.“ Vedle představitele Topinky, Roberta Mikluše, se v seriálu objeví i postavy divákům známé už z Doktora Martina – Miroslav Donutil, Gabriela Marcinková, nebo Norbert Lichý, ale také nové postavy v podání Jiřího Bartošky, Veroniky Freimanové, nebo Jenovéfy Bokové.

Další novinkou bude pravidelná talk show Václava Kopty Kopta Show, kam si herec a moderátor bude zvát vždy tři známé osobnosti, na něž spolu se svým „detektivním týmem“ vypátrá nějaké propojení, o němž ani sami hosté nemají tušení.

Jarní vysílací schéma České televize nabídne celkem deset premiér nejnovějších filmů – snímek Jan Palach režiséra Roberta Sedláčka podle scénáře Evy Kantůrkové, Hmyz slavného českého surrealisty Jana Švankmajera, hororově laděný milostný příběh Ondřeje Havelky Hastrman s Karlem Dobrým, animovaný sci-fi muzikál Lajka Aurela Klimta, tragikomickou road movie s Jiřím Menzelem Tlumočník, slovenský thriller Čiara režiséra Petera Bebjaka, drama Na krátko, 8 hlav šílenství s Anetou Langerovou, film z prostředí urban parkouru Ani ve snu!. Z kin zpátky na televizní obrazovku se vrátí Miroslav Donutil ve filmu Doktor Martin – Záhada v Beskydech.

 

www.ceskatelevize.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024