sobota
23. listopadu 2024
svátek slaví Klement
obálka knihy Irene Diwiak
© zdroj: Petr Buček/OnePage



Daniela Strigl a Irene Diwiak – rakouská literatura před sto lety a dnes

PRAHA, ČES. BUDĚJOVICE, BRNO: V listopadu pořádá Rakouské kulturní fórum v Praze přednášku a autorské čtení, které představí rakouskou literaturu z různých úhlů pohledu: literární kritička Daniela Strigl se ve své přednášce zaměří na literaturu kolem roku 1918, mladá autorka Irene Diwiak představí svůj debutový román.

od 06.11.2018 do 13.11.2018
Autor článku: 
TZ/ika

Irene Diwiak: Liebwies

6. 11., 18 h   Praha 1, Rakouské kulturní fórum, Jungmannovo náměstí 18

7. 11., 17 h   České Budějovice, Pedagogická fakulta, Dukelská 9, D 240

8. 11., 18 h   Brno, Moravská zemská knihovna, Kounicova 65a, malý sál (6. patro)

 

Během autorských čtení v Praze, Českých Budějovicích a Brně představí rakouská spisovatelka Irene Diwiak (*1991) svoji prvotinu s názvem Liebwies (Hanser 2017), která je zlomyslným příběhem o falešné slávě a touze po úspěchu. Známý hudební expert se zamiluje do mladé Gisely Liebwies, a ačkoliv je zcela nenadaná, rozhodne se z ní udělat hudební hvězdu. To, že operu, ve které má Gisela hrát hlavní roli a ve které skoro vůbec nepotřebuje hlas, nesložil skladatel, který to tvrdí, ale jeho žena, se také nikdo nemusí dozvědět.

 

Daniela Strigl: Rok 1918 a mýtus o „habsburském mýtu“. Konec války a revoluce v rakouské literatuře

13. 11., 18 h   Praha 1, RKF, Jungmannovo náměstí 18

 

Přední rakouská literární kritička Daniela Strigl (*1964) se ve své přednášce zaměří na reflexi rozpadu habsburské monarchie a událostí kolem roku 1918 v rakouské literatuře. Hlavní pozornost bude zaměřena na tzv. habsburský mýtus a proces jeho mytizace v průběhu 20. století. Na příkladu kontroverzního vídeňského právníka a spisovatele Walthera Rode a dalších autorů, kteří nevítali konec habsburské monarchie s nostalgickým smutkem, budou objasněna některá klišé, která se pojí s obrazem německojazyčné (post) c. a k. literatury.

Oba pořady proběhnou pouze v němčině.

Rakouské kulturní fórum v Praze si jako součást Rakouského velvyslanectví v České republice klade za cíl přispět ke zprostředkování věrného a obsáhlého obrazu Rakouska na poli kultury. Vedle prezentace rakouského výtvarného umění, designu, architektury, hudby, literatury, divadla, filmu, nových médií, vědy, vzdělávání, publicistiky a dalších oborů vystupuje Rakouské kulturní fórum jako pojítko mezi rakouskou a českou kulturou, ale i kulturami dalších zemí.

Více zde: www.rkfpraha.cz

Zdroj: Petr Buček, One Page

Mohlo by vás také zajímat...