neděle
28. dubna 2024
svátek slaví Vlastislav
Logo festivalu
© Archiv pořadatele



Jaký byl 28. ročník festivalu Jičín – pohádky

JIČÍN: Byl pohádkový a byl trochu jiný. Vítali jsme sousedy z Krkonoš a Podkrkonoší. Mezi prvními to byli divadelníci z Úpice. Ti přivezli  komickou zpěvohru Prodaná nevěsta. Sáhli totiž po projektu z hradeckého divadla Drak z osmdesátých let – a to divadelníků na slovo vzatých Miloslava Klímy, Jiřího Vyšohlída, Josefa Krofty a Petra Matáska. Masarykovo divadlo se sice úplně nezaplnilo, škoda, ale ti co přišli, odcházeli naprosto nadšeni.

Autor článku: 
Věra Rychterová, Nadační fond Jičín - město pohádky

Úpický pan starosta, který přijal pozvání pořadatelů a do Jičína na představení a společnou Číši vína přijel, se mohl právem dmout pýchou. Krkonoše jsou však i nářečí a staré poudačky, ty přivezli z Vysokého nad Jizerou. Když poudali a zpívali na malém nádvoří zámku, podávalo se kyselo. Chutnalo, a jak! Jen se po něm zaprášilo. I to je festival Jičín – město pohádky, TRADICE - jejich připomenutí, oživení, udržení…  A jak že se na horách kdysi oblékali? To předvedl Spolek paní a dívek z Jilemnice,Vrchlabáci se souborem Horal přijeli Jičín pozdravit tancem, zpěvem, hudbou, nažehlenými kroji a v neděli pobavila kapela z Rokytnice nad Jizerou.

Krom dílen v centru města, kde děti zachraňovaly sojčí hnízdo a proto materiál mizel pod rukama a perličky v Perličkových dílnách také, se zaplnila pódia školami, které i letos měly velký zájem vystupovat. Poprvé přijeli studenti Střední waldorfské školy ze Semil – jejich dřevořezání bylo zajímavou podívanou, zvláště když za pomoci dláta vznikal ze dřeva vítr, červánky či mlha. K zastavení a obhlédnutí lákala i jejich pohádková tančící knihovna. Letos opět zavítal autobus Světlušky s kavárnou Potmě. Jičín byl jejich posledním zastavením a částka získaná v Jičíně zase patřila k nejvyšší získané v tomto roce, překročila sto tisíc a my sdílíme radost s nimi. Charitativní záležitostí bylo i šlapání na Oranžových kolech Nadace ČEZ. Šlapali návštěvníci, mezi nimi ponejvíce děti procházejících tříd, předháněly se, povzbuzovaly, bavilo je, jak jejich přičiněním přibývají kilometry a spolu s nimi se zvyšuje i získaná částka. Tentokrát Nadační fond JMP navrhl, aby šekem v částce 51 435 korun byla obdarována Podkrkonošská společnost přátel dětí zdravotně postižených.

Mezi místa příjemných lidských setkání patřila farská zahrada, kterou denně návštěvníci zaplnili, aby si v podání paní redaktorky Elišky Pilařové z Vrchlabí, paní Hany Maciuchové a Jiřího Lábuse poslechli vyprávění, čtení a připomněli osobnosti Podkrkonoší  - M. Kubátovou,  B.Šimkovou,V. Plívovou Šimkovou a jejich dílo. V každém dni byli letos poprvé návštěvníkům představeni a předvedli se i malí „spisovatelé“, Honzík Vaníček z Jičína, Gabriela Jakoubková z Víchové n.J. a Ilonka Muzičková z Litoměřic. Obstáli, nápad bude realizován každoročně, kdy možnost k vystoupení spolu s osobnostmi dostanou další děti.  Zmiňme i vedlejší program Jinčí čin (viz web), jeho akce byly letos hodně vyhledávanými a hojně navštívenými, výborně se prezentoval Český rozhlas Radio Junior a také ČRo Hradec Králové. Jejich Dračí královské hrátky byly společnou oslavou 60. narozenin divadla Drak.

Zlatým hřebem, vrcholem festivalu byl jednoznačně Koncert k poctě Vadima Petrova za účasti autora. Velké hudbě se dostalo úžasného provedení, autor byl nadšen, posluchači také. Ovace ve stoje byly poděkováním Symfonickému orchestru Základní umělecké školy Jičín. Křest pohádek „Český skřítek dobývá svět“ s písněmi V. Petrova byl příjemnou součástí slavnostního večera a autogramiáda jeho zakončením.

Sobota přinesla pěkné počasí, hodně diváků, prezentaci České televize na hlavním pódiu, ale také zakončení festivalu. Krakonoš se loučí, purkmistryně vrací klíč a Trautenberk nabízí Krakonošovi usmíření. Ten váhá, ale podporován Jiřím Labusem nakonec podává Trautenberkovi ruku. Spustila kapela, poté ohňostroj. Na obojí čekaly na náměstí netrpělivé davy. Hudbu k ohňostroji z díla Vadima Petrova mistrně sestříhal ředitel ZŠ Bodláka a Pampelišky z Veliše.

A jsou tu nedělní dozvuky, nejklidnější pohodový den, který si v Jičíně užívalo kupodivu ještě hodně návštěvníků. Pozornosti okolí neunikl modrý historický autobus, rok výroby 1968. Odvážel zájemce na festivalový výlet na Dachova s pěší tůrkou do Hořic. Festival Pohádkové čarobejlí z Krkonoš a Podkrkonoší se vydařil!

„Považuji za své mimořádné životní štěstí, že jsem svou tvorbou úspěšně pronikl do světa dětských snů a fantazie. Pohádkový svět víl a rusalek, vodníků a čertů, ale také Krakonoše, krtka či dvou nezbedných opic Hupa s Hopem. Nemohu ani všechny pohádky a večerníčky vyjmenovat – je jich více, jak 300 titulů všech možných žánrů. Tolik radosti mi pohádky daly, když jsem komponoval hudbu pro nejmenší posluchače a v příbězích se vracel zpátky do svého dětství. Krkonošské pohádky mě navíc přenesly do rodného kraje mého dědečka, babičky a maminky. V hudbě k této pohádce jsou mé dětské sny a procházky s dědečkem, horské chaloupky na stráních, zimní fujavice, horké kyselo a nad tím vším tyčící se Sněžka.  Znovu jsem prožíval horskou přírodu Krkonoš a fandil všemocnému a spravedlivému vládci hor Krakonošovi, který byl vždy pro všechny prosté horaly příkladem poctivosti a spravedlnosti, který zlo trestal a dobro odměnil. Je pro mne nejvyšší ctí a skutečnou radostí, že jsem mohl převzít záštitu nad 28. ročníkem festivalu Jičín – město pohádky.

Váš Vadim Petrov

 

 

 

 

                                                                                                         

                                                                                  

 

 

 

 

                                                                                           

                                                                                                                       

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024