úterý
30. dubna 2024
svátek slaví Blahoslav
© banner



Léto ve znamení baroka

PLZEŇSKÝ KRAJ: Slavnostním zahájením odstartoval v bývalém cisterciáckém klášteře v Mariánské Týnici, kde dnes sídlí Centrum baroka a muzeum patřící Plzeňskému kraji, tradiční Letní barokní festival 2018. V jeho rámci je možné navštívit téměř třicet akcí na různých barokních památkách po celém kraji. 

 

 

od 08.06.2018 do 18.08.2018
Autor článku: 
luk

Letošní tradiční slavnostní zahájení se neslo ještě více ve slavnostním duchu oproti minulým rokům. „V letošním roce je zahájení letního barokního festivalu spojené s oslavou prohlášení poutního areálu Mariánská Týnice za národní kulturní památku, což je pro nás velmi významné uznání této unikátní památky," říká náměstek hejtmana pro oblast kultury a památkové péče Vladislav Vilímec, který sám jako vynikající hudebník na úvod zahrál se svým bratrem Miroslavem, předním českým houslistou díla z děl skladatelů Georga Philippa Telemanna, Antonia Vivaldiho nebo Georga Friedricha Händela.

Náměstek Vilímec připomněl, že památková obnova mariánskotýneckého areálu probíhá od roku 1993. „Mariánská Týnice prošla během posledních 25 let téměř zázračnou proměnou, kdy se ze zdevastované ruiny stala obdivovanou památkou, která patří k nejlépe udržovaným v Plzeňském kraji," dodal. K tomu připomněla ředitelka Muzea a galerie severního Plzeňska v Mairánské Týnici, Irena Bukačová, že v jednom z barokních rukopisů je doloženo mnoho zázraků, které se v Mariánské Týnici staly. „Ale myslím, že největší zázrak je, že se Mariánskou Týnici  podařilo zachránit a  opravit," uvedla.

Po slavnostním zahájení festivalu následovala první z hlavních barokních slavností. Její součástí bylo zahájení přeshraničního projektu „Barokní region Čechy Bavorsko“, jehož nositelem na české straně je DEPO2015, které také zajistilo hlavní program. V jeho rámci mohli návštěvníci využít komentovaných prohlídek v obou jazycích, připravena byla tradiční barokní degustace a taneční a hudební vystoupení, která vrcholila koncertem barokního orchestru významného barokního dirigenta prof. Josefa Blanka. Organizátoři nezapomněli ani na duchovní rozměr poutního místa, které je nově prohlášeno národní kulturní památkou. S ním seznámili návštěvníky prof. PhDr. Ing. Jan Royt, Ph.D. a ředitelka Muzea a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici PhDr. Irena Bukačová. Slavnost byla tradičně zakončena barokním ohňostrojem.

Centrum baroka v Mariánské Týnici se v letošním roce zapojilo do  významného mezinárodního projektu „Mnohost v jednotě – Cisterciácká klášterní krajina ve střední Evropě“, který je příspěvkem k Evropskému roku kulturního dědictví 2018 „Sharing Heritage".

Jak uvedla vedoucí odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu Krajského úřadu Plzeňského kraje Alena Svobodová: „Smyslem projektu´Mnohost nebo také Rozmanitost v jednotě´ je čtení kulturní krajiny ovlivněné bývalými i existujícími cisterciáckými kláštery“. V jeho rámci by mělo dojít nejen k rozpoznání a ocenění kvality kulturní krajiny. „Především by ale mělo dojít k zachycení jednotlivých osobitostí historické kulturní krajiny podle jednotného schématu, jejich zdokumentování a zprostředkování s využitím moderních médií,“ dodala Alena Svobodová.

Významné bude zapojení vědců z různých míst včetně využití jejich badatelských zařízení, přičemž některé z výstupů veřejnosti se děje prostřednictvím souběžných výstav ve vybraných místech. „Velmi si vážíme, že jedním z takových míst je  Mariánská Týnice, kde představujeme výstavu až do 9. září letošního roku," uvedla ředitelka Irena Bukačová. „Zařadili jsme se po bok takových míst, jako jsou klášter Ebrach, Stift Rein nebo opatstvích Morimond či Waldsassen," dodala.

V letošním roce jsou pro milovníky baroka, kteří jsou zároveň milovníky sportu, nově připraveny tři barokní cyklotrasy.

Podrobné informace nejen k Letnímu baroknímu festivalu 2018, ale ke všem akcím a projektům Západočeského baroka jsou k dispozici na modernizovaném portále www.zapadoceskebaroko.cz a na facebookovém profiluwww.facebook.com/zapadoceske.baroko

Projektem „Západočeské baroko“ navázal v roce 2016 Plzeňský kraj na projekt Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 a jeho „9 týdnů baroka“. Pro nevšední zájem projekt pokračoval v rozšířené podobě v roce 2017 a v letošním roce je obohacen o další aktivity. Hlavním partnerem  je DEPO2015, které letos participuje přeshraničním projektem „Barokní region Čechy Bavorsko“.

Letní barokní festival Západočeské baroko potrvá až do 18. srpna 2018. 

ZDROJ

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024