středa
17. července 2024
svátek slaví Martina
Snímek z akce
© Archiv pořadatele



Netradiční seznamka – studenti zlínských filmových škol se představili filmovým profesionálům

ZLÍN: Téměř 30 studentů zlínských filmových škol se v rámci historicky prvního ročníku ‚Filmové burzy‘ představilo zástupcům pěti filmových štábů, které budou ve Zlínském kraji v nejbližších dvou letech natáčet své filmy. Cílem akce bylo vytvořit prostor k osobnímu setkání, výměně kontaktů a navázání spolupráce na regionálních projektech. Studenti se tak již brzy mohou zapojit do reálného natáčení. 

Autor článku: 
Magdaléna Hladká

Myšlenka uspořádat netradiční seznamku pro studenty a profesionály z filmové branže vznikla ve spolupráci filmové kanceláře ZLÍN FILM OFFICE, Ateliéru audiovizuální tvorba Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a ZLÍN FILM FESTIVALu. „Zlínský kraj se rozhodl podpořit vznik několika filmových projektů. Jednou z podmínek pro získání této dotace bylo i zapojení místních studentů filmových oborů. Přemýšleli jsme, jak filmaře se studenty co nejefektivněji propojit. Postupně se začal rýsovat nápad na uspořádání Filmové burzy,“ vysvětluje Magdaléna Hladká, výkonná ředitelka ZLÍN FILM OFFICE.

Koncept akce byl následující: Filmoví profesionálové odprezentovali chystané projekty. Následně se krátce představili jednotliví studenti. Ti se poté zapsali na pořadníky k filmařům, kteří je zaujali. Hlavním bodem večera bylo setkání ‚one to one‘. „Studenti dostali prostor vždy 5 minut na jednu produkci, pak se podle pořadníků vyměnili. Je to vlastně stejný princip, jako u speed datingu. Proto s nadsázkou říkáme, že šlo vlastně o seznamku,“ dodává s úsměvem Hladká. 

Zájem ze strany studentů byl mimořádně vysoký. „V rámci prvního ročníku jsme očekávali účast zhruba deseti studentů. Nakonec se jich přihlásilo třicet, takže jsme koncept akce museli ještě narychlo upravit, abychom se vešli do vymezeného času,“ popisuje Pavel Bednařík, vedoucí Ateliéru audiovizuální tvorba UTB ve Zlíně. „Akci budeme s odstupem ještě vyhodnocovat, ale už teď můžu říct, že náš ateliér bude stát o zopakování i v dalším roce,“ říká Bednařík.

Burzy se kromě vysokoškoláků zúčastnilo i šest studentů ze střední filmové školy Creative Hill College. Mezi nimi student 3. ročníku Michal Schmidt: „Chtěl jsem této možnosti využít, takže jsem se při pětiminutových sezeních potkal se zástupci hned tří štábů. Se všemi jsem teď v kontaktu a řešíme, jak bych se mohl do jejich projektů zapojit. Jednu konkrétní spolupráci už mám domluvenou na začátek příštího roku.“

Filmové profesionály na akci zastupovaly tři produkce ze Zlínského kraje, jedna z Olomouckého a jedna z hlavního města Prahy. Samotná burza se konala v rámci Industry programu ZLÍN FILM FESTIVALu. Do budoucna by se mohla stát jeho pevnou součástí.

 

www.zlin-film.cz

facebook.com/ZlinFilm

twitter.com/ZlinFilm

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024