HOSLOVICE: V sobotu 3. září hrajeme v nejstarším vodním mlýně na území České republiky Konopickou. Konopická bývala kdysi zcela samozřejmou veselicí a patřila neodmyslitelně ke konci léta. Ženy touto dobou končily se sklizní lnu a konopí. Když byly tyto textilní plodiny pod střechou, bylo na čase to oslavit a dámy a dívky to vzaly pevně do ruky
Konopická jsou vlastně fiktivní námluvy Konopičáka a Konopičky. Je to hra o zpěvech, kdy ženy pijí pivo, lákají ženicha a slibují krásnou a bohatou nevěstu. Celému aktu vládne Kecal, stejně jako v prodané nevěstě. Ve chvíli, kdy jsou ohlášky zpečetěné, se přichází na to, že Konopička je převlečený muž a může i nemusí dojít na svatbu. Vždy však dojde na bujaré svatební veselí, hojnost jídla, pití a nesmějí chybět konopické koláče. „19. srpna proběhla první velká zkouška a už první zářijovou sobotu Konopická v hoslovickém mlýně propukne v celé své kráse,“ říká za pořadatele Martin Slavík.
Dočesnou (Konopickou) nacvičují ochotníci a hudebníci, kteří se zaštitují pod Českým svazem žen Čestice. Těm patří velké díky, neboť věnují svůj volný čas rehabilitaci a udržování starých zvyků a řemesel. Rezervujte si 3. září od 13:00 ve svém diáři a přijeďte za zábavou, dobrým pivem a koláči do Hoslovic.
Martin Slavík
programový pracovník
+420 737 506 950
martin.slavik@muzeum-st.cz
FRÝDLANT NAD OSTRAVICÍ: Pekař z Janovic, kožedělní tvůrci z Metylovic nebo třeba tradiční papírnictví z Frýdlantu nad Ostravicí. Beskydy jsou plné zajímavých podnikatelských příběhů, a proto se zástupci beskydských obcí rozhodli představit desítku vybraných podnikatelů. Příběhy a fotografie vycházely během léta na webu www.progresko.cz a nyní vyšly také ve fyzické podobě Diáře podnikatele.
ČR: Jedna z nejdéle fungujících veřejných sbírek v Česku započala svou činnost v roce 1991. Od té doby rozdělila mezi neziskové organizace více než 299 milionů korun. Loňský ročník byl zatím nejúspěšnější, podařilo se vybrat téměř 23 milionů. Všechny čtyři koncerty odvysílá program ČT1 vždy v neděli od 17:30. Letos poprvé koncerty zamíří i do regionů.
SEMILY: Zcela zaplněná Pojizerská galerie se koncertem a následnou komentovanou prohlídkou rozloučila s výstavou 2 x 100 = Jiří Šlitr a Jiří Bažant. Na koncertě vystoupili Bohuslav a Eva Lédlovi a pěvecký sbor Jizeran pod vedením Jiřího Kurfiřta a za doprovodu bubeníka Roberta Tomáše. Zazněly písně obou jubilantů, Jiřího Šlitra i semilského rodáka Jiřího Bažanta, oběma by letos bylo sto let. Na závěr se rozezněly skladby ze slavného muzikálu Starci na chmelu, na kterém se Jiří Bažant skladatelsky významnou měrou podílel. Se sborem si zazpívali i přítomní hosté, mezi jinými i synovec Jiřího Bažanta Jakub, významný sportovní komentátor. Na konec si mohli návštěvníci projít končící výstavu s odborným komentářem spoluautora výstavy Jaroslava Vávry. Samotnou výstavu navštívilo za dva měsíce i několik set studentů především z místních škol, pro které byla obě jména na počátku velkou neznámou, což se snad po návštěvě semilského muzea změnilo.
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.