TÁBOR: V sobotu 30. července 2016 proběhla v Galerii Stará radnice vernisáž Intersalon AJV 2016 (20. ročník mezinárodní přehlídky současného umění), které se i navzdory velmi teplému počasí zúčastnilo velké množství návštěvníků se zájmem o umění.
Asociace jihočeských výtvarníků (AJV) pořádá každoročně INTERSALON, Mezinárodní přehlídku výtvarného umění dneška, který je dle AJV nezbytnou formou komunikace výtvarné obce s veřejností. Umělci zde vystavují svá umělecká díla, vždy na jiném místě, ve snaze představit veřejnosti přehled současného umění. V letošním roce se tímto místem stalo město Tábor.
Zde žije i výtvarník moldavského původu Teodor Buzu, který společně s Mgr. Vítem Pavlíkem, předsedou AJV, pronesl úvodní proslov k jubilejní dvacáté výstavě. Samozřejmě nechyběla kulturní vložka, o kterou se postarala Kateřina Pavlíková svou hrou na saxofon. Hluboké tóny saxofonu působily díky klenutému prostoru Staré radnice naprosto fenomenálním dojmem. Po úvodním slovu a kulturním programu se návštěvníkům vernisáže konečně otevřela samotná výstava, na které jsou zastoupena umělecká díla malířská, sochařská a grafická, ale i díla užitého umění. K vidění je zde více než 100 děl od 69 umělců, a to nejen těch, kteří jsou členy AJV, ale i jejich zahraničních hostí, mezi nimiž je například Rosemarie Wurm (Německo) nebo Alexandru Macovei (Moldavsko).
Výstava vznikla pod záštitou hejtmana Jihočeského kraje Mgr. Jiřího Zimoly a starosty města Tábora Ing. Jiřího Fišera a bude v galerijních prostorách Husitského muzea v Táboře umístěna od 31. července do 22. října 2016.
FRÝDLANT NAD OSTRAVICÍ: Pekař z Janovic, kožedělní tvůrci z Metylovic nebo třeba tradiční papírnictví z Frýdlantu nad Ostravicí. Beskydy jsou plné zajímavých podnikatelských příběhů, a proto se zástupci beskydských obcí rozhodli představit desítku vybraných podnikatelů. Příběhy a fotografie vycházely během léta na webu www.progresko.cz a nyní vyšly také ve fyzické podobě Diáře podnikatele.
ČR: Jedna z nejdéle fungujících veřejných sbírek v Česku započala svou činnost v roce 1991. Od té doby rozdělila mezi neziskové organizace více než 299 milionů korun. Loňský ročník byl zatím nejúspěšnější, podařilo se vybrat téměř 23 milionů. Všechny čtyři koncerty odvysílá program ČT1 vždy v neděli od 17:30. Letos poprvé koncerty zamíří i do regionů.
SEMILY: Zcela zaplněná Pojizerská galerie se koncertem a následnou komentovanou prohlídkou rozloučila s výstavou 2 x 100 = Jiří Šlitr a Jiří Bažant. Na koncertě vystoupili Bohuslav a Eva Lédlovi a pěvecký sbor Jizeran pod vedením Jiřího Kurfiřta a za doprovodu bubeníka Roberta Tomáše. Zazněly písně obou jubilantů, Jiřího Šlitra i semilského rodáka Jiřího Bažanta, oběma by letos bylo sto let. Na závěr se rozezněly skladby ze slavného muzikálu Starci na chmelu, na kterém se Jiří Bažant skladatelsky významnou měrou podílel. Se sborem si zazpívali i přítomní hosté, mezi jinými i synovec Jiřího Bažanta Jakub, významný sportovní komentátor. Na konec si mohli návštěvníci projít končící výstavu s odborným komentářem spoluautora výstavy Jaroslava Vávry. Samotnou výstavu navštívilo za dva měsíce i několik set studentů především z místních škol, pro které byla obě jména na počátku velkou neznámou, což se snad po návštěvě semilského muzea změnilo.
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.