JINDŘICHŮV HRADEC: Muzeum fotografie a moderních obrazových médií zve veřejnost v neděli 26. 6. 2016 v 16.00 hodin na vernisáž výstavy „Divadlo Járy Cimrmana a jiné fotografie“ s podtitulem „V předvečer výročí legendární scény“. Autorem snímků je Petr Hecht. O jeho tvorbě promluví na vernisáži přední historik fotografie Mgr. Pavel Scheufler, o divadle Járy Cimrmana pohovoří dramatik, scénárista, autor písňových textů a herec Zdeněk Svěrák.
Výstava potrvá do 30. 9. 2016.
Výstavu v Muzeu fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci zahájí 26. června 2016 Zdeněk Svěrák, o fotografické tvorbě Petra Hechta promluví Pavel Scheufler. Výstava ve dvou sálech muzea fotografie potrvá do 30. září 2016.
Petr HECHT
Divadlo Járy Cimrmana a jiné fotografie…
V předvečer výročí legendární scény
O výstavě
Výstava připravená v předvečer padesáti let činnosti Divadla Járy Cimrmana představí 72 fotografií fotografa Petra Hechta. Ten byl v tomto legendárním divadle vedle oficiální pozice fotografa také kulisákem. Současně Petr Hecht představuje další divadelní fotografie jiných souborů a ukázky své volné tvorby z několika výtvarných cyklů. Všechny černobílé fotografie jsou zpracované klasickou ,,mokrou” fotografickou technikou, vychází tedy z fotografických negativů v temné komoře zvětšených na bromstříbrný papír s barytovou podložkou. Na jediné barevné fotografii je Ladislav Smoljak.
O fotografovi: Petr Hecht a jeho fotografie
Petr Hecht studoval fotografii na Pražské fotografické škole, kde později pár let také učil. Vykonával řadu profesí a u většiny z nich byla fotografie v různých formách přítomna, ať již šlo o vlastní fotostudio, vydávání fotografické ročenky či fotoobchod. Jako člen Divadla Járy Cimrmana (od roku 1997 do 2003) měl nejen možnost zblízka poznat členy souboru, ale jako kulisák si ošahat zákulisí divadla. Jako málokterý z divadelních fotografů byl tedy přímo spjat s divadlem, které fotografoval. Jako milovník a propagátor klasické ,,mokré” černobílé fotografie s výjimkou barevných záběrů na objednávku fotografuje v divadle stále na černobílý film. Technicky stejným způsobem vytváří své cykly z prostředí exteriérů přírodní povahy, v nichž se mnohdy snoubí snivost evokující zašlou dobu s kontrasty ze současnosti.
Text kurzívou: Pavel Scheufler
PhDr. Eva Florová, Ph.D.
ředitelka
Muzeum fotografie a moderních obrazových médií, o. p. s.
Kostelní 20/I – jezuitská kolej
377 01 Jindřichův Hradec
tel. +420 384 361 761
www.mfmom.cz
FRÝDLANT NAD OSTRAVICÍ: Pekař z Janovic, kožedělní tvůrci z Metylovic nebo třeba tradiční papírnictví z Frýdlantu nad Ostravicí. Beskydy jsou plné zajímavých podnikatelských příběhů, a proto se zástupci beskydských obcí rozhodli představit desítku vybraných podnikatelů. Příběhy a fotografie vycházely během léta na webu www.progresko.cz a nyní vyšly také ve fyzické podobě Diáře podnikatele.
ČR: Jedna z nejdéle fungujících veřejných sbírek v Česku započala svou činnost v roce 1991. Od té doby rozdělila mezi neziskové organizace více než 299 milionů korun. Loňský ročník byl zatím nejúspěšnější, podařilo se vybrat téměř 23 milionů. Všechny čtyři koncerty odvysílá program ČT1 vždy v neděli od 17:30. Letos poprvé koncerty zamíří i do regionů.
SEMILY: Zcela zaplněná Pojizerská galerie se koncertem a následnou komentovanou prohlídkou rozloučila s výstavou 2 x 100 = Jiří Šlitr a Jiří Bažant. Na koncertě vystoupili Bohuslav a Eva Lédlovi a pěvecký sbor Jizeran pod vedením Jiřího Kurfiřta a za doprovodu bubeníka Roberta Tomáše. Zazněly písně obou jubilantů, Jiřího Šlitra i semilského rodáka Jiřího Bažanta, oběma by letos bylo sto let. Na závěr se rozezněly skladby ze slavného muzikálu Starci na chmelu, na kterém se Jiří Bažant skladatelsky významnou měrou podílel. Se sborem si zazpívali i přítomní hosté, mezi jinými i synovec Jiřího Bažanta Jakub, významný sportovní komentátor. Na konec si mohli návštěvníci projít končící výstavu s odborným komentářem spoluautora výstavy Jaroslava Vávry. Samotnou výstavu navštívilo za dva měsíce i několik set studentů především z místních škol, pro které byla obě jména na počátku velkou neznámou, což se snad po návštěvě semilského muzea změnilo.
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.