neděle
28. dubna 2024
svátek slaví Vlastislav
© Výřez mapy



Pozvánka do Posázaví

STŘEDOČESKÝ KRAJ: Publikace, kterou vydalo Posázaví o.p.s., má podobu malého sešitového  přehledu historie, kultury, přírody a sportu s množstvím fotografií. Mezi nimi nechybí legendární Posázavský Pacifik zachycený po výjezdu z jednoho z tunelů s nezaměnitelným pohledem na kamenné stráně, zeleň a klidný tok Sázavy. Na titulní straně je zámek Jemniště. Zatímco na doprovodných obrázcích se podílel kolektiv umělců, o text se zasloužila Jaroslava Tůmová.zámek 

 
Autor článku: 
Jaromír Košťák

Obsah a jeho členění

Mezi dvěma světovými válkami jsme se mohli setkal s tvrzením, že kraj zachycený jedinou mapkou v publikaci od města Sázavy přes Týnec po Votice a Louňovice pod Blaníkem by měl mít své hlavní město v Benešově. Tady se konávaly trhy, nacházela se zde nemocnice, soud, okresní úřad a např. také gymnázium. V blízkosti přitahoval zámek Konopiště, kde pobýval do vypuknutí 1. války následník rakousko-uherského trůnu. Doprava je sem nyní zajištěna pohádkově barevným ekovláčkem. Starobylost města, které bylo založeno v roce 1247, dokládají oblouky minoritského kláštera zaniklého za husitství, ale také zvonice s jedním z nejstarších zvonů v Čechách z r. 1322. Samotný Benešov může zájemcům nabídnout Sportovní releax centrum či Bellevue hotel Karlov. Snad dobře udělal Ferdinad d´Este, když sem nechal přestěhovat z Konopiště pivovar, jenž funguje dodnes. Restaurace U Zvonice nabízí vybrané pochoutky jak domácí, tak mezinárodní kuchyně. Do blízkého okolí patří ještě zámek Jemniště. Ten nabízí dodržovanou tradici, jakoby si majitelé jen na chvíli odskočili. A to vše od jídla po odpočinek.

 

Malá encyklopedie

Dokumentuje každé místo, a to nejen významné stavební památky. Z dlouhé řady si připomeňme třeba městys Maršovice, jehož jedna část tady stávala už v roce 999. Poříčí nad Sázavou zase vévodí  dva kostely; románský sv. Petra a Pavla z přelomu 11. a 12. století a o sto let později přibyl kostel sv. Havla. Obě církevní stavby jsou viditelné ze železniční tratě Posázavského Pacifiku, který mimochodem nekopíruje břeh řeky kvůli konopišťskému Ferdinandovi. Ten vlastnil lomy v Požárech a významný stavební artikl nechal vozit levněji po železnici. Stavba si však vyžádala postavení železničního mostu na Žampachu. Byl sice nákladný, ale dodnes se řadí mezi žulové unikáty v Evropě.   
Vyhledávaná výroba stolní kameniny s barevným potiskem vznikala v předminulém století v Týnci nad Sázavou a část sbírek se nachází v netvořickém Rodinném muzejíčku smaltu. Tady je vystavována rovněž týnecká (vlastně brodecká) výroba motocyklů značky Jawa. Snad všechny typy včetně těch posledních s přezdívkou pérák a kejvačka byly červeně lakovány.
Zlato – těžba i zpracování je v publikaci připomenuty jednak od dob rýžování Kelty v Jílovém, jednak v blízkosti Louňovic pod Blaníkem. Tady důlním vozíkem se zlatonosnou horninou, v tom druhém místě pak Regionálním muzeem těžby a zpracování zlata.
V publikaci Posázaví je pamatováno na sochařské výjevy v kraji Blanických rytířů, ale třeba také na sbírku kočárů, povozů, sedel a postrojů ve Vysoké Lhotě.

 

Postavy, přírodní unikáty, trasy řady druhů, seriálové podoby, občerstvení

Hudební osobnosti patří k rodu Kubelíků z Neveklova. Houslový virtuos Jan dosáhl světové pověsti, dirigenti Rafael a René mají své aktivity v Německu. Obec Křečovice  je spojována s hudebním skladatelem Josefem Sukem. Tloskov proslavil rod Daňků, který postavil největší českomoravskou strojírnu Kolben-Daněk, tedy ČKD. Není možno zapomenout na týneckého Ing. Františka Janečka. Tady vybudoval vlastně dvě továrny – slévárnu kovů (později zvanou METAZ), již připomínané motocykly, kterým však předcházela výroba malých lidových aut značky Minor. S ním jezdíval na chatu do Poříčí František Filipovský.
Jinou významnou postavou spojenou tentokráte se sázavskými sklárnami je František Kavalír. Výstavní expozice má název Noemova archa a nabízí k zhlédnutí na čtyři stovky oceněných děl.
Mezi přírodní unikáty patří třeba netopýr velký, který „sídlí“ ve věži  týnecké románské rotundy. Pár kilometrů po proudu Sázavy na vrchu Medník se nachází botanická lokalita. V ní předjaří rozkvétá kandík psí zub. Nejen proto, že je to jediné místo u nás, přitahuje mnoho turistů.
Oblíbeným sportem je tady vodáctví. Základnou je Týnec. Milovníkům koní přibližuje publikace SÁZAVA farmu Heroutice na Neveklovsku. A děti, které touží se projít v korunách stromů, stačí zavézt do Nebřichu. V blízkosti přehrady mají k dispozici např. Lanový park Slapy, a to pod odborným dohledem.     
Snad ještě pár slov o jahodách. Jejich sazenice v r. 1896 si nechal dovézt z Ameriky do Netvořic Rudolf Strimpl. Vyšlechtil je a rozšířily se po Čechách a Moravě.
Kraj si oblíbili spisovatelé i filmaři; jeden název z Neveklovska – Vesničko má, středisková.

 

Turistickíé možnosti

Kraj má svou hudební, filmařskou a v neposlední řadě také turistickou a cyklistickou důležitost. Ta hudební patří rodu Kubelíků v podobě houslového virtuosa Jana světové pověsti, legendárního dirigenta Rafaela a Reného, který v současné době působí jako koncertní mistr filharmonie v německé Kostnici. Z nedalekého Tloskova  pochází rod Daňků, který je spojován s největší českomoravskou strojírnou Kolben-Daněk, tedy ČKD. Filmařům se zalíbil Panský rybník u Neveklova. Ten vstoupil do dějin filmu s názvem Vesničko má středisková. A cyklotrasa? No přece Greenways Praha –Vídeň.  Jestliže je někdo raději přívržencem cestování na koni, pak je dobré nejen navštívit  již zmíněnou farmu Heroutice. Nachází se tady renomovaná jezdecká škola, která stála u zrodu pony sportu v našem státě. Nabízí týdenní i víkendové pobyty pro všechny věkové kategorie.
Nebřich nabízí doslova procházku v korunách stromů, a to v podobě LANOVÉHO PARKU SLAPY.  Dá se vybrat z několika tras, jejichž samotné názvy  naznačují – Baby park, Junior, Mini Zip Park, co malý návštěvník může očekávat.   
Obec  Křečovice v blízkosti slapské vodní nádrže proslavil hudební skladatel Josef Suk, televizní film Vesničko má středisková a kromě jiného Psané skály. To poslední je spojováno se starobylou echal od přítele z Ameriky návštěva bývalého keltského oppida s názvem Hrazany.
Maršovice mají svou dominantu v podobě barokního kostela postaveného v letech 1774 - 1775. Nejen domácí obdivují pohled na něj, který je hezký ze všech světových stran, a proto ho po vzoru Pražského hradu nazývají Hradčany. Samotný městys má asi dlouho historii, neboť jedna její část s názvem Zaječí pochází z roku 999.
A ještě jedna zajímavost z okolí. Nabízí ji klášter s názvem Naší Paní nad Vltavou v Poličanech v podobě sušenek, marmelád, čokolády, bonbonů nebo bylinných čajů z jiných klášterů v Čechách, Itálii nebo Francii. Můžete si také nechat namalovat starodávné zlacené ikony, obrázky a přání.
Benice je barokní statek a hřebčín uprostřed lesů a luk. Nachází se jen deset kilometrů od Konopiště. Budovy mají podobu rovnostranného trojúhelníku. Chovají tady barokní starokladrubské koně. Pro svou světovou jedinečnost jsou jako jediní živí tvorové zapsáni na seznam UNESCO. Návštěvník má možnost se projet v sedle, v kočáře, posedět v restauraci s domácí stravou, odpočinout si ve stylových podkrovních pokojích. I děti tady najdou spoustu malých dobrodružství, a to od krmení, hlazení či projížďku na ponících či oslech.
Také občerstvení, případně přenocování je v publikace věnováno dostatek místa.   

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024