JIŘÍKOV: Významné jubileum zažije v lednu 2016 poutní místo Filipov na Děčínsku. Ve středu 13. ledna 2016 ve 4 h se v bazilice Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Filipově uskuteční slavnostní poutní mše svatá, celebrovaná českým a německým biskupem. V tento den uplyne sto padesát let od zjevení Panny Marie ve Filipově (1866) a uzdravení Magdaleny Kade.
Římskokatolická farnost Jiříkov si v roce 2016 připomene rovněž devadesát let od povýšení poutního kostela na baziliku minor (1926). Výroční slavnostní poutní mše se ve Filipově koná v tuto neobvyklou roční dobu od událostí v roce 1866. Každoročně ji v brzkém lednovém ránu navštěvují stovky věřících z Čech, Německa a Slovenska. Poutní kostel s čestným titulem bazilika minor spravuje Římskokatolická farnost Jiříkov. Bazilika minor se nachází ve Filipově, místní části Jiříkova, v těsné blízkosti státní hranice se Spolkovou republikou Německo.
Nejvýznamnějším dnem jubilejního roku je středa 13. ledna 2016. Ve 4.00 hod. ráno proběhne v poutní bazilice minor ve Filipově pontifikální mše svatá, celebrovaná litoměřickým biskupem Janem Baxantem a biskupem Wolfgangem Ipoltem z Görlitz. Bohoslužby se tradičně účastní čtyři desítky koncelebrujících kněží z Čech, Německa a Polska. Poutníci přichází k bazilice Panny Marie Pomocnice křesťanů již v průběhu noci a z dálky je vítá vyzvánění zvonů. Cestu mnozí absolvují pěšky, ve větším počtu se na pěší pouť vydají např. z Rumburku a ze Šluknova. Před čtvrtou hodinou ranní poutním kostelem zní filipovská poutní píseň „Uzdravení nemocných / Heil der Kranken“. Bazilika minor ve Filipově bude českým a německým poutníkům přístupná od 12. ledna 2016 od 17.00 h., kdy proběhne mše svatá v milostné kapli, a potom nepřetržitě celou noc. Střídají se zde služby zajištěné jiříkovskou farností a poutníci mohou přicházet do poutního kostela až do ranní mše sv. ve 4.00 h.
"Po pontifikální mši 13. ledna 2016 ve 4.00 h. následuje v 9.00 h. mše svatá v německém jazyce. V 10.30 h. se koná mše svatá v českém jazyce a v 17.00 h. pak česko-německá mše svatá. Od 14. ledna do 20. ledna 2016 se v poutním kostele ve Filipově koná oktáv zjevení se mší sv. od 17.00 h.," uvedl Jozef Kujan, rektor baziliky minor ve Filipově a jiříkovský farář. Vzhledem k očekávanému zvýšenému zájmu poutníků o návštěvu Filipova zajistí Město Jiříkov ve středu 13. ledna 2016 v blízkosti poutního kostela parkovací místa pro autobusy. K dispozici bude občerstvení a možnost ohřát se.
Těm, kdo se chtějí dozvědět více o poutním místě Filipov, jsou určeny prohlídky s průvodcem, které se v bazilice minor uskuteční od čtvrtka 14. ledna do středy 20. ledna 2016 vždy od 13.00 do 16.00 h. V sobotu 16. ledna 2016 od 10.00 h. je na programu komentovaná prohlídka poutního kostela a představení nově vydaných publikací o poutním místě Filipov.
Poutní kostel ve Filipově pochází z let 1870 – 1884. Postaven byl na místě domu čp. 63, v němž se 13. ledna 1866 tkadleně Magdaleně Kade zjevila Panna Maria a přislíbila jí uzdravení. Filipov se svou proslulostí a četností uzdravení v první polovině 20. století řadil mezi vyhlášená evropská poutní místa. V bazilice minor ve Filipově se celoročně konají česko-německé mše svaté – každou neděli od 10.30 h. a každého 13. dne v měsíci. V červenci a srpnu v poutním kostele probíhá mezinárodní festival varhanní hudby.
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.