JIŘÍKOV: Významné jubileum zažije v lednu 2016 poutní místo Filipov na Děčínsku. Ve středu 13. ledna 2016 ve 4 h se v bazilice Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Filipově uskuteční slavnostní poutní mše svatá, celebrovaná českým a německým biskupem. V tento den uplyne sto padesát let od zjevení Panny Marie ve Filipově (1866) a uzdravení Magdaleny Kade.
Římskokatolická farnost Jiříkov si v roce 2016 připomene rovněž devadesát let od povýšení poutního kostela na baziliku minor (1926). Výroční slavnostní poutní mše se ve Filipově koná v tuto neobvyklou roční dobu od událostí v roce 1866. Každoročně ji v brzkém lednovém ránu navštěvují stovky věřících z Čech, Německa a Slovenska. Poutní kostel s čestným titulem bazilika minor spravuje Římskokatolická farnost Jiříkov. Bazilika minor se nachází ve Filipově, místní části Jiříkova, v těsné blízkosti státní hranice se Spolkovou republikou Německo.
Nejvýznamnějším dnem jubilejního roku je středa 13. ledna 2016. Ve 4.00 hod. ráno proběhne v poutní bazilice minor ve Filipově pontifikální mše svatá, celebrovaná litoměřickým biskupem Janem Baxantem a biskupem Wolfgangem Ipoltem z Görlitz. Bohoslužby se tradičně účastní čtyři desítky koncelebrujících kněží z Čech, Německa a Polska. Poutníci přichází k bazilice Panny Marie Pomocnice křesťanů již v průběhu noci a z dálky je vítá vyzvánění zvonů. Cestu mnozí absolvují pěšky, ve větším počtu se na pěší pouť vydají např. z Rumburku a ze Šluknova. Před čtvrtou hodinou ranní poutním kostelem zní filipovská poutní píseň „Uzdravení nemocných / Heil der Kranken“. Bazilika minor ve Filipově bude českým a německým poutníkům přístupná od 12. ledna 2016 od 17.00 h., kdy proběhne mše svatá v milostné kapli, a potom nepřetržitě celou noc. Střídají se zde služby zajištěné jiříkovskou farností a poutníci mohou přicházet do poutního kostela až do ranní mše sv. ve 4.00 h.
"Po pontifikální mši 13. ledna 2016 ve 4.00 h. následuje v 9.00 h. mše svatá v německém jazyce. V 10.30 h. se koná mše svatá v českém jazyce a v 17.00 h. pak česko-německá mše svatá. Od 14. ledna do 20. ledna 2016 se v poutním kostele ve Filipově koná oktáv zjevení se mší sv. od 17.00 h.," uvedl Jozef Kujan, rektor baziliky minor ve Filipově a jiříkovský farář. Vzhledem k očekávanému zvýšenému zájmu poutníků o návštěvu Filipova zajistí Město Jiříkov ve středu 13. ledna 2016 v blízkosti poutního kostela parkovací místa pro autobusy. K dispozici bude občerstvení a možnost ohřát se.
Těm, kdo se chtějí dozvědět více o poutním místě Filipov, jsou určeny prohlídky s průvodcem, které se v bazilice minor uskuteční od čtvrtka 14. ledna do středy 20. ledna 2016 vždy od 13.00 do 16.00 h. V sobotu 16. ledna 2016 od 10.00 h. je na programu komentovaná prohlídka poutního kostela a představení nově vydaných publikací o poutním místě Filipov.
Poutní kostel ve Filipově pochází z let 1870 – 1884. Postaven byl na místě domu čp. 63, v němž se 13. ledna 1866 tkadleně Magdaleně Kade zjevila Panna Maria a přislíbila jí uzdravení. Filipov se svou proslulostí a četností uzdravení v první polovině 20. století řadil mezi vyhlášená evropská poutní místa. V bazilice minor ve Filipově se celoročně konají česko-německé mše svaté – každou neděli od 10.30 h. a každého 13. dne v měsíci. V červenci a srpnu v poutním kostele probíhá mezinárodní festival varhanní hudby.
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.
ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.
Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.
Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.
Více na: www.svataludmila.cz
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.