pátek
16. srpna 2024
svátek slaví Jáchym



Neobarokní opera

NERATOV: Ve středu 25. června 2008 vystoupili v obnovovaném neratovském kostele žáci Slovanského gymnázia z Olomouce a pod vedením hudebního skladatele a autora hudby Tomáše Hanzlíka předvedli s velkým zaujetím neobarokní operu Endymio. Děj opery, kterou zpívali v latinském originále z roku 1727, přiblížil přítomným hudební skladatel Tomáš Hanzlík, který je i autorem nastudování a režie.

 Libreto napsal P. David a S. Joanne Baptista (občanským jménem Jan Kopecký), kostýmy a scéna byly dílem Venduly Johnové, klavírní doprovod obstaral Petr Vočka. „Provedení opery z doby baroka v obnovovaném barokním kostele bylo více než symbolické. Pro všechny přítomné to byl velký zážitek a domluvili jsme se, že si návštěvu Neratova co nejdříve zopakují,“  dodal za pořadatele Ludvík Klimeš ze Sdružení Neratov.

Do tohoto barokního poutního kostela Nanebevzetí Panny Marie, poškozeného koncem 2. světové války a doničeného za komunistického režimu, přicházely dříve tisíce poutníků a např. jen z kladské strany věřící ze 17 vesnic. Tento svatostánek z let 1723 – 33 byl po stránce architektonické představitelem radikálního baroka ve vesnickém prostředí a v době svého největšího rozkvětu se stal významným poutním místem a projevem duchovního života farnosti a okolí. Zásluhu na jeho postupné obnově má Římskokatolická farnost Neratov ve spolupráci se Sdružením Neratov.

Sdružení Neratov, které vzniklo v září 1992 jako nezávislé, nepolitické a nestátní dobrovolné společenství lidí, kteří se podílejí na obnovení poutního místa smíření v Neratově s tím, že přispějí k výstavbě, vybavení a provozování sociálních, charitativních, eventuálně zdravotnických zařízení, která slouží potřebným lidem. Jeho cílem je péče o lehce mentálně postižené, podpora pěstounských rodin, obnova poutního místa a rozvoj života v pohraničí.

Josef Krám

Mohlo by vás také zajímat...