VSETÍN: Listiny a pečetidla z patnáctého století, nejstarší gruntovní knihy, dvě století staré třídní knihy, jmenné rejstříky k úředním dokumentům, ale také ohledací spisy – to všechno a ještě spoustu dalších archiválií souvisejících s dějinami města Vsetína a jeho okresu si v červnu t. r. mohla prohlédnout vsetínská veřejnost.
Státní okresní archiv Vsetín totiž uspořádal jedinečnou přednášku, díky níž tyto historické poklady na chvíli opustily depozitář. „Nejstarší dokument, který zde momentálně máme, je listina z roku 1465, na jejímž základě dostali od tehdejšího majitele panství Jana z Cimburka obyvatelé městečka Krásna právo svobodně odkazovat svou odúmrť," upozornil ředitel vsetínského archivu, historik Tomáš Baletka, a s největší péčí otevřel speciální schránku s listinou. Na tuto chvíli netrpělivě čekali novináři a fotografové, aby si mohli archivní vzácnost zdokumentovat. Fotit však mohli jedině bez blesku, protože ostré světlo podobným dokumentům škodí. Bohužel úplně nejstarší listina, kterou má archiv k dispozici, se momentálně konzervuje v Zemském archivu v Brně. Jedná se o podobný dokument z roku 1389. Vydal ho olomoucký biskup Mikuláš a vztahoval se na obyvatele městečka Kelč.
Vzácných archiválií však vsetínský archiv v červnu představil mnohem více. Například pečetidlo obce Zašové z roku 1425, nejstarší gruntovní knihu města Rožnov, která se začala psát v roce 1541, nebo nově restaurovanou gruntovní knihu města Valašské Meziříčí, jejíž počátek se datuje od roku 1607. Bohužel mnohé starší dokumenty zničila v uplynulých staletích řada požárů.
K vidění byly i opravdové kuriozity jako například ohledací spis z roku 1930, který dokumentoval vyšetřování sebevraždy mladé ženy, v němž nechyběl ani autentický sebevražedný provaz.
Vsetínský archiv ukrývá obrovský poklad, a kdyby se veškeré knihy narovnaly do jediného sloupce, byl by 4,3 kilometry vysoký.
Archiv není nedobytnou pokladnicí. Badatelé zde mohou nahlédnout do všech dokumentů. Dohledat se tu dají i písemnosti nejrůznějších úřadů, měst a obcí, všech stupňů škol, spolků, řemeslnických cechů nebo dokonce pozůstalosti významných osobností.
Stačí jen přijít v úřední hodiny určené pro veřejnost:
PO 8 – 16.30 h, ÚT 8 – 14.30 h, ST 8 – 16.30 h, ČT 8 – 14.30 h.
V červenci a srpnu je provoz badatelny omezen na pondělí 8 – 16.30 h a středu 8 – 16.30 h.
Podrobnější informace získáte na e-mail: soka_vsetin@mza.cz
a na www: www.mza.cz/vsetin.