KLADNO: Nedejte se zastrašit vážností názvu vědecké knihovny, neboť ta tu skutečně není jenom pro vědce, ale pro všechny, kteří dohlédnou či chtějí dohlédnout dál, než na konec vlastního plotu. Stejně jako každý rok, i v letošním nás zajímalo, jak si vedly jednotlivé tituly z fondu Středočeské vědecké knihovny v oblíbenosti u čtenářů.
Pořadí v četnosti výpůjček jsme zjišťovali hned v několika kategoriích:
v beletrii, dětské literatuře, CD, deskové hry a kufříky, odborná literatura a konečně celkové umístění.
Beletrii jednoznačně opanovaly knihy českého spisovatele Patrika Hartla. Jeho Okamžiky štěstí a Nejlepší víkend obsadili první a druhé místo. Třetí místo získal Robert Bryndza s knihou Do posledního dechu.
Dětská literatura přála anglosaským autorům. První místo drží J. K. Rowlingová a její titul „Harry Potter a prokleté dítě“ s dvanácti výpůjčkami za rok. Stále žádaný a dětmi milovaný Jeff Kinney získal s „Deníkem báječného kamaráda“ druhé a s desátým dílem „Deníku malého poseroutky“ třetí místo.
V kategorii CD obsadila s jedenácti výpůjčkami první příčku Astrid Lindgrenová s titulem „My z ostrova Saltkrakan“, o pouhou jednu výpůjčku za ní na druhém a třetím místě následují „Americký sniper“ Chrise Kylea a „Do vody“ Pauly Hawkins.
Deskovky a kufříky svého vítěze získaly ve hře Desítka, a to s jedenácti výpůjčkami, o jednu výpůjčku méně a druhé místo získala Trivial pursuit, s devíti výpůjčkami se na třetí místo vyšplhala česká hra Jídlo, s.r.o.
Odborná literatura potvrdila předloňské favority. První místo obhájil Josef Langmeier, Dana Krejčířová s titulem „Vývojová psychologie“ (27x), druhou příčku (25 x) obsadil „Labyrint pohybu“ od Renaty Červené a Pavla Kováře a pro třetí medaili si dojela Gabriela Koukalová s autobiografickou knihou „Jiná“.
V celkovém pořadí všech kategorií se opakuje totožné pořadí jako v beletrii.
Patrik Hartl: Okamžiky štěstí – 41 výpůjček
Patrik Hartl: Báječný víkend – 39 výpůjček
Robert Bryndza: Do posledního dechu – 38 výpůjček
Více informací o našich službách a pořádaných akcích (pokud právě neprobíhá virová pandemie) naleznete na webu knihovny: www.svkkl.cz.
BOHUMÍN: "Maryšku jsme založili jako literárně - dramatický klub. Spektrum působnosti sdružení se ale postupem let rozšířilo do nejrůznějších oblastí (besedy, literární večery, přednášky, výstavy, multižánrové akce a festivaly, autorská tvorba, filmový klub apod.)," uvádí na svém webu členky bohumínského spolku Maryška. Představujeme jeho aktuální aktivity v závěru letošního a začátkem příštího roku.
ČR: Charitativní díl soutěže StarDance, který Česká televize odvysílala v sobotu 25. listopadu se postaral o absolutní rekord ze všech odvysílaných charitativních dílů pořadu. Celková vybraná suma pro Centrum Paraple činí 25 174 220 Kč. Slavnostního předání šeku se v silném zastoupení zúčastnily osobnosti spojené s pořadem StarDance a zástupci Centra Paraple. Za Českou televizi šek předala vedoucí komunikace a korporátního partnerství Jana Mrákotová.
ŽATEC, ČR: Česká republika opět potvrdila, že je světovou velmocí, co se týče zápisů na seznam kulturního dědictví UNESCO. V pondělí dne 18. září 2023 bylo na zasedání Výboru pro světové dědictví, které se konalo v saudskoarabském Rijádu, rozhodnuto o zařazení chmelařské krajiny a města Žatec, jejího centra, na prestižní seznam světového dědictví pod názvem Žatec and the Landscape of Saaz Hops. ČR se tudíž může pyšnit vůbec první chmelařskou krajinou na světě, která nese značku UNESCO. Na úspěšné nominaci se podílelo mnoho subjektů; my jsme s několika dotazy oslovili site managera památky světového dědictví, pana Jaroslava Špičku, bývalého místostarostu města Žatce, v současnosti též ředitele Chrámu Chmele a Piva, p. o.