středa
1. února 2023
svátek slaví Hynek
Přemysl Vacek, vítěz soutěže Zlatý diktafon
© Archiv pořadateleNejlepší studentské práce orální historie získaly ocenění v sedmém ročníku soutěže Zlatý diktafon

ČR: Snaha odkrýt krásu a smysl staré hudby současným posluchačům či  Dopady ,,Akce P“ pohledem rodiny řeckokatolického kněze. To jsou za všechny dvě témata vítězných prací sedmého ročníku soutěže České asociace orální historie (COHA) – Zlatý diktafon.

Autor článku: 
Filip Poštulka /jal

Soutěž Zlatý diktafon oceňuje studentské práce vypracované metodou orální historie vždy za poslední dva školní/akademické roky ve třech kategoriích: vysoké, střední a základní školy. Práce zaslané do soutěže hodnotí členové výkonného výboru COHA, přičemž o pořadí vítězných prací rozhoduje hlasování. „Tento ročník byl specifický tematicky. Velká část přihlášených prací se totiž zabývala prožíváním aktuální pandemické situace,“ přibližuje zákulisí hodnocení Mgr. Jiří Hlaváček, PhD., z Katedry historických věd FHS UK, který je předsedou COHA a dodává: „Letos se nám poprvé sešlo velké množství prací také ze základních škol, rozhodování o konečném pořadí v této kategorii tak bylo pro porotu skutečně těžké.“ Výsledné pořadí vzniklo na základě hlasování výkonného výboru COHA. Vyhlášení výsledků proběhlo v budově Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, v. v. i., v pátek 4. února 2022. Diplomy oceněným slavnostně předal prof. Miroslav Vaněk, čestný předseda COHA a současný ředitel ústavu.

 

Vítězové soutěže Zlatý diktafon

 

- Kategorie vysoké školy:

1. místo - Mgr. Přemysl Vacek Barokáři: Historicky poučená interpretace staré hudby v Česku očima jejích aktérů (diplomová práce), Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy

2. místo - Bc. Marie Jiřičková Dopady ,,Akce P“ pohledem rodiny řeckokatolického kněze (bakalářská práce), Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy  

3. místo - Mgr. Jakub Vítovec Pohostinství na Sušicku v období tzv. normalizace [diplomová práce] Provozně ekonomická fakulta, Česká zemědělská univerzita

 

Kompletní výsledky soutěže Zlatý diktafon, včetně vítězů kategorií základních a středních škol najdete zde: http://www.coha.cz/aktivity/soutez/

 

Co je orální historie? Jde o kvalitativní metodu výzkumu. Její nezastupitelnost je zřejmá tam, kde je řada pramenů nepřístupná, nebo byla zničena; v tomto případě je často jediným zdrojem informací o určité historické události svědectví pamětníků. Některé klíčové události navíc písemné dokumenty vůbec nezachycují. Právě k vyplnění této mezery přispívají osobní vzpomínky aktérů, které pomáhají rozšířit i faktografickou základnu a spolu s ostatními prameny slouží k analýze historických faktů. Ve zkratce jde o zachycení dějin z pohledu “obyčejného” člověka. V rámci FHS UK pak běží studijní obor Orální historie – soudobé dějiny. Ten navazuje na pozitivní zkušenosti s výukou orální historie a soudobých dějin na přednáškách a seminářích zakladatele oboru profesora Miroslava Vaňka. Pracoviště spolupracuje s Centrem orální historie Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR a s dalšími národními a mezinárodními institucemi zabývajícími se výzkumem nedávné minulosti, stejně jako s archivy, institucemi z neziskového sektoru a nadacemi.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Na základě hodnocení dotační komise Odboru mezinárodních vztahů a EU Ministerstva kultury, které se uskutečnilo počátkem ledna 2023, získalo podporu 135 projektů v celkové výši 107 649 667 Kč.

Dotační titul Mobilita vznikl na podporu projektů konaných v zahraničí a na mezinárodní spolupráci. Podporuje aktivity zasíťování, ať už formou odborných konferencí, stáží či workshopů a profesních akcí orientovaných na stimulaci mezinárodní spolupráce, profesního růstu a rozvoje.

„Mezinárodní spolupráce v oboru přináší nenahraditelnou zkušenost, která tvorbu posouvá dál. Důležitou přidanou hodnotou pak je prezentace české kultury v zahraničí a navázání kontaktů pro spolupráci do budoucna,“ podotýká ministr kultury Martin Baxa.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
01.02.2023

ČR: Celou řadu nových dokumentárních seriálů, pokračování oblíbených cyklů i solitérů připravila do vysílání Česká televize. Vysokou úrovní zpracování navazují na dlouholetou tradici a výjimečné postavení ČT v tomto žánru. Jejich tvůrci se zaměřili na sociální a společenskou problematiku, na portréty významných osobností, na historická a válečná témata. Prostor dostanou také divácky oblíbené cestopisy.


 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
31.01.2023

ČR: Přinášíme nový redakční žánr – PODCAST MÍSTNÍ KULTURY – dialogy s lidmi, kteří mají, co říci. Naším historicky prvním hostem je současný ministr kultury ČR Martin Baxa (1975). Následující rozhovor, k němuž vás zve rozhlasová publicistka a dokumentaristka Hana Soukupová, nabízí celou řadu témat – od těch radostných, jako jsou umělecké zážitky a návštěvy kulturních institucí, až po problémy spojené s financováním kultury v době energetické krize. Ministerstvo sice hospodaří s nejvyšším rozpočtem v historii, ale kýženého 1% státního rozpočtu se stále nedaří dosáhnout.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Články a komentáře
01.02.2023

ZLÍNSKÝ KRAJ: Do celostátní soutěže o titul Historické město roku 2022 je za Zlínský kraj nominováno město Valašské Meziříčí. Do Zlínského kraje tento titul putoval již dvakrát, poprvé v roce 1998 zvítězilo město Kroměříž, podruhé v roce 2012 titul získalo město Uherské Hradiště. Ve Zlínském kraji se letošního ročníku zúčastnila dvě města – Uherské Hradiště a Valašské Meziříčí. Celostátní vítěz soutěže a držitel titulu Historické město roku 2022 bude vyhlášen Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska v dubnu 2023.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
31.01.2023