čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Přemysl Vacek, vítěz soutěže Zlatý diktafon
© Archiv pořadatele



Nejlepší studentské práce orální historie získaly ocenění v sedmém ročníku soutěže Zlatý diktafon

ČR: Snaha odkrýt krásu a smysl staré hudby současným posluchačům či  Dopady ,,Akce P“ pohledem rodiny řeckokatolického kněze. To jsou za všechny dvě témata vítězných prací sedmého ročníku soutěže České asociace orální historie (COHA) – Zlatý diktafon.

Autor článku: 
Filip Poštulka /jal

Soutěž Zlatý diktafon oceňuje studentské práce vypracované metodou orální historie vždy za poslední dva školní/akademické roky ve třech kategoriích: vysoké, střední a základní školy. Práce zaslané do soutěže hodnotí členové výkonného výboru COHA, přičemž o pořadí vítězných prací rozhoduje hlasování. „Tento ročník byl specifický tematicky. Velká část přihlášených prací se totiž zabývala prožíváním aktuální pandemické situace,“ přibližuje zákulisí hodnocení Mgr. Jiří Hlaváček, PhD., z Katedry historických věd FHS UK, který je předsedou COHA a dodává: „Letos se nám poprvé sešlo velké množství prací také ze základních škol, rozhodování o konečném pořadí v této kategorii tak bylo pro porotu skutečně těžké.“ Výsledné pořadí vzniklo na základě hlasování výkonného výboru COHA. Vyhlášení výsledků proběhlo v budově Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, v. v. i., v pátek 4. února 2022. Diplomy oceněným slavnostně předal prof. Miroslav Vaněk, čestný předseda COHA a současný ředitel ústavu.

 

Vítězové soutěže Zlatý diktafon

 

- Kategorie vysoké školy:

1. místo - Mgr. Přemysl Vacek Barokáři: Historicky poučená interpretace staré hudby v Česku očima jejích aktérů (diplomová práce), Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy

2. místo - Bc. Marie Jiřičková Dopady ,,Akce P“ pohledem rodiny řeckokatolického kněze (bakalářská práce), Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy  

3. místo - Mgr. Jakub Vítovec Pohostinství na Sušicku v období tzv. normalizace [diplomová práce] Provozně ekonomická fakulta, Česká zemědělská univerzita

 

Kompletní výsledky soutěže Zlatý diktafon, včetně vítězů kategorií základních a středních škol najdete zde: http://www.coha.cz/aktivity/soutez/

 

Co je orální historie? Jde o kvalitativní metodu výzkumu. Její nezastupitelnost je zřejmá tam, kde je řada pramenů nepřístupná, nebo byla zničena; v tomto případě je často jediným zdrojem informací o určité historické události svědectví pamětníků. Některé klíčové události navíc písemné dokumenty vůbec nezachycují. Právě k vyplnění této mezery přispívají osobní vzpomínky aktérů, které pomáhají rozšířit i faktografickou základnu a spolu s ostatními prameny slouží k analýze historických faktů. Ve zkratce jde o zachycení dějin z pohledu “obyčejného” člověka. V rámci FHS UK pak běží studijní obor Orální historie – soudobé dějiny. Ten navazuje na pozitivní zkušenosti s výukou orální historie a soudobých dějin na přednáškách a seminářích zakladatele oboru profesora Miroslava Vaňka. Pracoviště spolupracuje s Centrem orální historie Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR a s dalšími národními a mezinárodními institucemi zabývajícími se výzkumem nedávné minulosti, stejně jako s archivy, institucemi z neziskového sektoru a nadacemi.

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024