PRAHA: První scéna České republiky převezme 27. května při představení Leoše Janáčka Její pastorkyňa dar od významné mecenášky a podporovatelky současného umění, paní Dr. Altenburg Kohl. Díky její Nadaci DrAK získá Národní divadlo housle z roku 1909, které pocházejí z dílny významného maďarského výrobce hudebních nástrojů Mihály Reményiho. Vzácné housle budou svěřeny koncertní mistryni Lucii Švehlové, která na nich odehraje již představení Její pastorkyňa.
Paní Dr. Altenburg Kohl věnovala Národnímu divadlu v pořadí třetí mecenášský dar, v předchozích letech podpořila inscenaci W. A. Mozarta Don Giovanni, která vznikla v tzv. Mozartovském roce pro Stavovské divadlo, a představení Dobře placená procházka v režii Miloše Formana. „Tak, jako před 140 lety přinášeli lidé základní kameny a sbírky na vybudování Národního divadla, tak i my nyní navazujeme na tuto tradici. V tradici mecenášství a podpory pokračujeme v letošní sezoně věcným darem,“ vysvětluje mecenáška.
V letošním roce podpoří její nadace ještě baletní představení Causa Carmen v choreografii Matse Eka. „Daru paní Dr. Altenburg Kohl si velmi vážíme. Její aktivity jsou zářným příkladem podpory kultury a umění od soukromých dárců. Věc, která je přirozená v západní Evropě a USA, je v České republice ve stadiu zrodu. Paní Dr. Altenburg Kohl a její Nadaci DrAK patří náš velký dík," dodává Ondřej Černý, ředitel Národního divadla.
Výběr houslí pro Národní divadlo byl velmi náročný a trval několik měsíců. Koncertní mistryně Národního divadla Lucie Švehlová, do jejíchž rukou bude nástroj svěřen, si na něm nejvíce pochvaluje krásnou zvukovou barvu a znělost. Housle vyrobila respektovaná dílna maďarského výrobce strunných nástrojů Mihály Reményiho (1867 – 1939), který navázal na technologie výroby Stradivariho a Guarneriho. Nástroje této dílny získaly řadu ocenění a vyznamenání, Mihály Reményi je také autorem řady patentů a zlepšovacích návrhů. Firma Reményi se brzy po svém založení stala jedním z největších výrobců nástrojů Rakouska–Uherska. Reményi byl mimo jiné pověřen výrobou rytmických nástrojů pro učební metodu dětí Zoltána Kodályho. Do svého řemesla zasvětil Mihály Reményi i své dva syny, kteří pokračovali v rodinné tradici. Firmu v roce 1951 zkonfiskovali komunisté. V roce 1959 ji obnovil Zoltán Reményi, syn Mihály Reményiho, v kanadském Torontu. Podnik nyní vede zakladatelův vnuk. Podrobnosti naleznete na www.remenyi.com.
TZ/uma