středa
3. července 2024
svátek slaví Radomír



Naše letošní téma: Veřejný prostor resp. Kultura ve veřejném prostoru

Autor článku: 
Ludmila Kučerová

<p>Když se řekne veřejný prostor, je jasné, o co se jedná. Ale určitě nebude na škodu, když k našemu tématu řekneme pár upřesňujících slov. Na pomoc si vezmeme legislativu. Naše právní normy sice neznají pojem „veřejný prostor“, ale v zákoně o obcích (128/2000 Sb.) najdete spojení “veřejné prostranství“, což je významově v podstatě totéž. Zákon tak označuje náměstí, ulice, tržiště, chodníky, veřejnou zeleň, parky, podchody a další prostory přístupné každému bez omezení, sloužící obecnému užívání, a to bez ohledu na vlastnictví k tomuto prostoru. Potud zákon.</p> <p>Veřejný prostor se vyznačuje tím, že se na něm scházejí lidé a něco se tam děje. Tím pádem se pro naše účely může stát veřejným prostorem také rybník, řeka a další, pro kulturu neobvyklé, prostory.<br />
Kultura se vrací na veřejnost, a děje se tak čím dál častěji, cíleně a programově. Ve veřejném prostoru se koná řada akcí, a ten se pak stává větším či menší jevištěm a hledištěm zároveň. Ve městě můžete náhodně potkat umělce solitéry, kteří na základě vnitřního nutkání a potřeby vybalili své nástroje, aby potěšili kolemjdoucí, ale také vyrazit za kulturou cíleně. Busking, tedy provozování jakékoliv umělecké pouliční produkce spojené s dobrovolnou odměnou kolemjdoucích, se v Česku nejen probouzí, ale i organizuje. A to spíše ve větších městech. V ulicích města či na náměstích se konají nejrůznější akce, ale rovněž na vesnicích se využívají veřejné prostory např. k sousedským setkáním, za účelem konání lidových a folklorních slavností, jarmarků či festivalů. Setkat se můžete i s toulavými hereckými společnostmi, s účastníky sochařských sympozií či s malíři malujícími v plenéru, takže i zde je skladba velmi rozmanitá.<br />
Aktivity, které se odehrávají ve veřejném prostoru jsou nejen pestré, ale také se vyvíjejí. Jedna z nejmodernějších forem je videomapping, který je přímo určen do venkovního prostoru. Kulturní zážitky se tak nabízejí úplně všem, kteří o ně stojí, a města a vesnice díky nim ožívají. Je pravda, že se jedná spíše o sezonní záležitost a velkou roli hraje počasí, nicméně slavnostní zahájení Evropského hlavního města v Plzni proběhlo v lednu na náměstí a vyšlo to.<br />
Možná by stálo za to, zamyslet se nad tím, proč umělce a organizátory láká vyjít z uzavřených, vytopených a pohodlných sálů na ulici či náves. Důvodů bude víc, každopádně se nemůžeme mýlit, když řekneme, že kultura, provozovaná ve veřejném prostoru, určité skupině účinkujících i diváků vyhovuje. A určitě přináší nové možnosti.<br />
Naším cílem je podchytit všechny formy kultury a umění, které probíhají „venku“.</p>

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Ochotnické divadlo je nově zapsané v Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Královéhradeckého kraje. Tento zápis je podmínkou pro případnou nominaci na zařazení do seznamu celostátního.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky
Co se děje
03.07.2024

CHLUM: Královéhradecký kraj vybral zhotovitele stavby nové stálé expozice prusko-rakouské války v roce 1866. Otevření plánuje kraj a Muzeum východních Čech v Hradci Králové na 160. výročí bitvy u Hradce Králové za dva roky.

Královéhradecký kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Co se děje
03.07.2024

ČR: Ve třetím čtení poslanecká sněmovna před prázdninami vyslovila souhlas s návrhem zákona o veřejné kulturní instituci. Koncem července by měl být projednán horní komorou parlamentu.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
02.07.2024

UHERSKÉ HRADIŠTĚ: Uherské Hradiště, centrum Slovácka, město vína, folklóru a historických památek, se jednou do roka stává na několik dní i městem filmu. V čem se liší zdejší Letní filmová škola od Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, jaká je její historie, co čeká na návštěvníky v letošním roce a čím je právě tento ročník výjimečný - o tom všem si budeme povídat v podcastu Místní kultury s ředitelkou filmovky Radanou Korenou.

Za dlouhá léta existence této velké kulturní události se podařilo shromáždit mnoho nadšených spolupracovníků, kteří pomáhají s organizací akce i s programem. Filmomilové letos opět uvidí klasiku, novinky, ale také kuriozity, ke kterým by se jinde nedostali.

"Díky podpoře Ministerstva kultury jsme tentokrát mohli připravit vůbec nejdražší sekci všech dob, sekci japonských němých filmů. Bude to velká specialita, která ještě v Česku nebyla, a navíc s japonskou klavíristkou a doprovodným vypravěčem. Návštěvníci tak zažijí na našich projekcích stejnou atmosféru, jako zažívali diváci ve 30. letech minulého století, " upozorňuje Radana Korená na jedno z lákadel Letní filmové školy.

Celá ČR, Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Články a komentáře
03.07.2024