sobota
23. ledna 2021
svátek slaví Zdeněk
Český Krumlov
© Zdroj: www.icr.roNáměstí historických českých měst v rumunském filmu

PRAHA, ČR: Rumunský kulturní institut v Praze vás zve k zhlédnutí filmu „Evropská náměstí a jejich dějiny“ s unikátními záběry, který natočil dr. Cătălin D. Constantin, proděkan Filozofické fakulty Bukurešťské univerzity.

Autor článku: 
TZ/ika

Film je v rumunském znění s českými titulky a věnuje se vývoji evropských měst z antropologického hlediska. Prostřednictvím leteckých snímků a záběrů natočených z dronu nabízí nový pohled na náměstí historických českých měst, jako jsou: Nový Jičín (Masarykovo Náměstí), České Budějovice (Náměstí Přemysla Otakara II.), Třeboň (Masarykovo náměstí), Prachatice (Velké náměstí), Brno (Náměstí Svobody, Zelný trh), Kroměříž (Velké náměstí), Jindřichův Hradec (Náměstí Míru), Přerov (Horní náměstí), Holašovice, Štramberk, Mikulov, Slavonice (Náměstí Míru, Horní náměstí), Telč (Náměstí Zachariáše z Hradce), Tábor (Žižkovo náměstí), Olomouc (Horní náměstí, Dolní náměstí), Znojmo (Masarykovo Náměstí, Horní náměstí) a Pelhřimov (Masarykovo náměstí).

Cătălin D. Constantin je redaktor a antropolog. Přednáší na Filozofické fakultě Bukurešťské univerzity, kde od roku 2016 zastává funkci proděkana. Tématem jeho doktorské práce, kterou obhájil na Filozofické fakultě v roce 2013, byl každodenní život v rumunských městech na začátku 20. století. Vycházel přitom z nevydaných dobových deníků. Cătălin D. Constantin využil svou zálibu ve fotografování, psaní a cestování k napsání další doktorské práce, kterou obhájil v roce 2014 na Univerzitě architektury a urbanismu IonaMinca. Bylo to poprvé v historii této univerzity, kdy udělila doktorský titul někomu, kdo není povoláním architekt.

Cătălin D. Constantin koordinoval vydání mnoha beletristických knih a redigoval řadu fotografických publikací věnovaných rumunskému kulturnímu dědictví. Většinou měl na starosti nejen textový doprovod, ale i grafickou koncepci knihy. U publikací tohoto druhu klade velký důraz na sladění obou částí. Je rovněž autorem několika knih, jeho poslední dílo Orașe în rezumat. Piețe din Europa și istoriile lor (Města ve zkratce. Evropská náměstí a jejich dějiny) se zabývá kulturními a antropologickými aspekty evropských náměstí.

Své fotografie vystavoval v Rumunsku, Španělsku, Turecku, Bulharsku, Ázerbájdžánu, Gruzii, Polsku, Řecku, Irsku a Itálii.

www.icr.ro

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Národní galerii se podařilo prodloužit výstavu Rembrandt: Portrét člověka až do 21. března! Výstava, s níž hned několikrát zahýbala pandemie koronaviru, měla původně skončit v lednu, aktuální prodloužení však přináší naději, že ji uvidí další návštěvníci.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění
Co se děje
22.01.2021

ČR: Buřinka, knírek, hůlka a ikonická chůze. Také bouřlivý smích umně smíchaný s dojemnými scénami. Režisér a herec, který zásadně ovlivnil dějiny kinematografie, se vrací do českých kin. Charlie Chaplin stojí za vznikem několika desítek filmů, které svou nadčasovostí a komikou patří mezi světové kulturní dědictví a dokáží oslovit diváky napříč dobou i zeměmi. V roce 2021 se na plátnech znovu objeví tři z nich – The Kid, Cirkus a Psí život. Groteska o tulákovi, který se ujme nalezeného dítěte, The Kid, navíc slaví 21. ledna 100 let od uvedení. Jako dárek k tomuto jubileu vzniknou tři nové originální soundtracky od českých hudebníků – jazzového trumpetisty Laca Décziho, femipunkové kapely Mucha a beatboxera Nastyho.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
22.01.2021

PLZEŇ: Multimediální výstava Loos in Pilsen pokračuje dále do světa. Po jejím úspěšném představení v Tel Avivu je nyní na řadě New York. Zahájení výstavy proběhlo ve čtvrtek 21. 1. 2021 v galerii Českého centra New York, která se nachází v Bohemian National Hall, z důvodu pandemie bylo v režimu přísných opatření. Další uvedení výstavy se během letošního roku uskuteční v Paříži, Tokiu, Bruselu, Berlíně, Mnichově a Vídni. Výstava vznikla ve spolupráci Českých center a Západočeské galerie v Plzni, partnery jsou město Plzeň a Plzeň-TURISMUS. Autorem výstavy je Petr Domanický.

Plzeňský kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Menšiny a cizinci
Co se děje
22.01.2021

POLIČKA: V Poličce uctili úmrtí Jana Palacha v parku u Pomníku druhého a třetího odboje, kde na návštěvníky čekala malá panelová výstava s vědomostním kvízem o životě tohoto studenta, jehož život vyhasl před 52 lety.

Celá ČR, Kraj Vysočina
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky
Co se děje
22.01.2021