čtvrtek
18. července 2024
svátek slaví Drahomíra
Český Krumlov
© Zdroj: www.icr.ro



Náměstí historických českých měst v rumunském filmu

PRAHA, ČR: Rumunský kulturní institut v Praze vás zve k zhlédnutí filmu „Evropská náměstí a jejich dějiny“ s unikátními záběry, který natočil dr. Cătălin D. Constantin, proděkan Filozofické fakulty Bukurešťské univerzity.

Autor článku: 
TZ/ika

Film je v rumunském znění s českými titulky a věnuje se vývoji evropských měst z antropologického hlediska. Prostřednictvím leteckých snímků a záběrů natočených z dronu nabízí nový pohled na náměstí historických českých měst, jako jsou: Nový Jičín (Masarykovo Náměstí), České Budějovice (Náměstí Přemysla Otakara II.), Třeboň (Masarykovo náměstí), Prachatice (Velké náměstí), Brno (Náměstí Svobody, Zelný trh), Kroměříž (Velké náměstí), Jindřichův Hradec (Náměstí Míru), Přerov (Horní náměstí), Holašovice, Štramberk, Mikulov, Slavonice (Náměstí Míru, Horní náměstí), Telč (Náměstí Zachariáše z Hradce), Tábor (Žižkovo náměstí), Olomouc (Horní náměstí, Dolní náměstí), Znojmo (Masarykovo Náměstí, Horní náměstí) a Pelhřimov (Masarykovo náměstí).

Cătălin D. Constantin je redaktor a antropolog. Přednáší na Filozofické fakultě Bukurešťské univerzity, kde od roku 2016 zastává funkci proděkana. Tématem jeho doktorské práce, kterou obhájil na Filozofické fakultě v roce 2013, byl každodenní život v rumunských městech na začátku 20. století. Vycházel přitom z nevydaných dobových deníků. Cătălin D. Constantin využil svou zálibu ve fotografování, psaní a cestování k napsání další doktorské práce, kterou obhájil v roce 2014 na Univerzitě architektury a urbanismu IonaMinca. Bylo to poprvé v historii této univerzity, kdy udělila doktorský titul někomu, kdo není povoláním architekt.

Cătălin D. Constantin koordinoval vydání mnoha beletristických knih a redigoval řadu fotografických publikací věnovaných rumunskému kulturnímu dědictví. Většinou měl na starosti nejen textový doprovod, ale i grafickou koncepci knihy. U publikací tohoto druhu klade velký důraz na sladění obou částí. Je rovněž autorem několika knih, jeho poslední dílo Orașe în rezumat. Piețe din Europa și istoriile lor (Města ve zkratce. Evropská náměstí a jejich dějiny) se zabývá kulturními a antropologickými aspekty evropských náměstí.

Své fotografie vystavoval v Rumunsku, Španělsku, Turecku, Bulharsku, Ázerbájdžánu, Gruzii, Polsku, Řecku, Irsku a Itálii.

www.icr.ro

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024