pátek
3. prosince 2021
svátek slaví Svatoslav
Richard s José Plácido Domingem
© Archiv nadaceNadační fond Zlatý oříšek 2021 - naše malé radosti

ČR: Podzim je pro nás již tradičně obdobím těšení se na všechny nové malé talenty, které se nám podaří vyhledat a podpořit. Přihlašování do letošního 23. ročníku Zlatého oříšku je již v plném proudu, pokud tedy máte ve svém okolí šikovného adepta či celou skupinu takových dětí, neváhejte a určitě jim přihlášení doporučte (https://www.zlatyorisek.cz/ceska-republika/aktuality/zacina-zlaty-orisek-2021/). Otevře se jim tím nejen šance zazářit v televizním finále, ale také využít všechny formy podpory, které Nadační fond Zlatý oříšek nabízí. Máme radost, že letošní ročník soutěže podpoří také jeho patroni Jakub Wágner - uznávaný profesionální sportovní rybář, cestovatel, fotograf, moderátor a dobrodruh, Alexander Choupenitch - český šermíř a bronzový medailista posledních OH a Pavel Šporcl - český houslový virtuóz světového renomé.

Autor článku: 
Mgr. Simona Šedá, ředitelka Nadačního fondu Zlatý oříšek

S radostí v tomto období sledujeme další cesty a úspěchy našich „oříškových dětí“ z předchozích ročníků. Těší nás množství pozitivních ohlasů na dokument Talent, o kterém jsme Vás již informovali a který je stále možné shlédnout na webu České televize (https://www.ceskatelevize.cz/porady/12850174694-talent/). Sourozence Kollertovi se nám podařilo podpořit i v letošním roce, tentokrát příspěvkem na studium u profesora Brona, nejžádanějšího houslového pedagoga světa v Madridu. Oba mladí hudebníci díky své píli sbírají další úspěchy. Starší Eduard byl letos hostem pořadu „Z archívu osobností“ na rádiu Classic Praha (https://www.stream.cz/embed/index?urlName=eduard-kollert-64163327) a koncertoval také na fóru „Europa Rede“ věnované Helmutovi Kohlovi. Mladší Richard zvítězil na Mezinárodní soutěži Oscara Riedinga ve Slovinsku a na osobní pozvání Plácida Dominga, který ho označil za hvězdu budoucnosti, zahajoval společně s ním Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově.

Finančně jsme podpořili také naši velmi úspěšnou orientační běžkyni Michaelu Novotnou, předloňskou vítězku Zlatého oříšku, která v roce 2020 obdržela Zlatý oříšek čtenářů časopisu ABC, našeho mediálního partnera. Známe už i vítěze této ceny pro rok 2021 – letos Zlatý oříšek ABC získal Klub malých debrujářů z gymnázia ve Stříbře. Cenu si 4 dívky a jeden chlapec převzali 4. října v redakci časopisu a tentýž den byli i hosty Rádia Junior (https://junior.rozhlas.cz/diky-vede-cestuji-debrujari-po-svete-kdo-jsou-a-s-jakym-pokusem-sklizi-nejvetsi-8591125).

Nadále monitorujeme i cesty vítězů předchozích ročníků, kteří si vedou opravdu skvěle – Daniel Mach koncem srpna potřetí v řadě obhájil titul mistra ČR v plavání na 5 km ve své kategorii a získal mistrovský titul ve štafetách 4 x 1,25 km; akordeonista Viktor Stocker se v červnu stal nejen vítězem Czech Accordion OnLine Competition do 11 let, ale také nejlépe bodovaným hudebníkem napříč všemi kategoriemi; David Fabián se letos zúčastnil prvního závodu Mistrovství Evropy v Itálii, v kategorii Youth Championship dojel na 2. místě a 3 místo vybojoval v kategorii Junior.

Využít příležitost podpořit nadané děti je pro budoucnost našeho národa naprosto zásadní, protože mít takové osobnosti znamená položit pevné základy prosperující české společnosti zítřka.

Jsme rádi, že s námi svými činy tuto vizi sdílíte.
 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-PRAHA: Knihovna Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu je veřejná specializovaná knihovna, která letos slaví 30 let svého trvání. Knihovna pokračuje v budování knihovního fondu, jehož základ tvoří historický fond Masarykova lidověvýchovného ústavu. Knihovní fond reflektuje rozvoj osvětové činnosti, mimoškolního vzdělávání, knihoven a amatérského umění od poloviny 19. století. Zrcadlí přístupy k podpoře osvětové, kulturní a výchovné činnosti tak, jak je ovlivňovaly rozdílné politické podmínky.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Vzdělávání
Co se děje
03.12.2021

ZLÍN: Dne 1. prosince 2021 odejel na poslední cestu legendární český cestovatel, spisovatel, fotograf a filmař, inženýr Miroslav Zikmund. V roce 1995 díky etnografovi PhDr. Karlu Pavlištíkovi věnovali oba cestovatelé celý svůj archiv Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které společně s Klubem H+Z uchovává, zpracovává, zpřístupňuje a rozvíjí jejich odkaz.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
03.12.2021

ČR-ZLÍN: Cestovatelská legenda Miroslav Zikmund, který letos v únoru oslavil 102. narozeniny, ve středu zemřel. Potvrdila to Zikmundova rodina i Muzeum jihovýchodní Moravy. Dvojice Zikmund - Hanzelka, která společně navštívila přes 80 zemí, ve světě proslavila tehdejší Československo a vozy Tatra.

Celá ČR, Zlínský kraj
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
02.12.2021

ČR-ZAHRANIČÍ: Odbor amerických států MZV ČR navrhuje, ve spolupráci s velvyslanectvími zemí Latinské Ameriky, Španělska a Portugalska v Praze a kulturními centry Cervantes a Camoes a také dalšími zainteresovanými institucemi, uspořádat ve dnech 16. - 22. května Iberoamerický týden 2022. Jedná se o projekt navazující na Iberoamerický týden, který úspěšně proběhl v roce 2018. Kvůli pandemii Covid-19 nebylo možné akci v letošním roce uspořádat. Hlavním cílem Iberoamerického týdne je podpořit výměnu názorů a zkušeností, posílit kontakty na různých úrovních, rozšířit povědomí o Iberoamerickém regionu v České republice a prohloubit vzájemnou spolupráci.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
02.12.2021