neděle
5. února 2023
svátek slaví Dobromila
Jeden z předchozích Artbazaarů
© Foto: Martin KubiceNa vánočním ArtBazaaru v Pragovka Gallery se představí čtyři desítky umělců

PRAHA: Neděle 4. prosince mezi 12 a 19 hodinou bude v Pragovka Gallery patřit tradičnímu vánočnímu ArtBazaaru. Cílem akce je nabídnout návštěvníkům originální umělecká díla za příznivé ceny do 5 000 Kč, která si mohou zakoupit přímo od rezidentů Pragovky a dalších vybraných autorů, a zároveň tak podpořit umělce mladé a střední generace. V tomto roce se jich ArtBazaaru účastní čtyři desítky včetně Jany Babincové, Evy Fajčíkové, Tadeáše Kotrby, Olgy Krykun, Vladimíra Merty a mnoha dalších.

04.12.2022
12:00 - 19:00
Autor článku: 
Kristýna Řeháčková

„ArtBazaar je akce, kterou Pragovka Gallery pořádá dvakrát do roka, v létě a před Vánoci. Máme radost, že jsme letos zaznamenali opravdu velký zájem z řad rezidentů Pragovky a dalších spřízněných umělců se jí účastnit. Sílu Pragovky vnímáme právě v jejím komunitním charakteru. Snažili jsme se, aby byl výběr umělců pro návštěvníky co nejzajímavější. Zároveň nám ale záleží na zachování komorní a přátelské atmosféry akce, kdy si návštěvník může promluvit přímo s umělcem a koupit si umělecké dílo, se kterým se ztotožní, nikoliv pouze bytovou dekoraci,“ doplňuje zástupce Pragovka Gallery Filip Zimovjan.

ArtBazaar není klasická prodejní akce, ale spíše komunitní událost, kdy se návštěvníci mohou setkat s umělci v neformální atmosféře. Pro rodiny s dětmi je připraven vánoční doprovodný program. Od 13 do 16 hodin se mohou zúčastnit dílny tvoření vintage ozdob s umělkyní kosmo_nauty. V 16 hodin bude následovat pohádka Půjdem spolu z dílny Divadla BUŘT. Děti se vydají za příběhem o Ježíškovi, Marii a Josefovi. Kdo rád hraje divadlo, ten si toto vánoční představení užije doslova na vlastní kůži. A kdo se raději jen dívá, ten bude moci zkusit uhodnout, kdo bude hrát Ježíška.

Odpoledne si návštěvníci mohou zpříjemnit prohlídkou právě probíhajících výstav Lidé jsou křehké bytosti, ale měkké cíle a Urge. První z nich mapuje aktuální tendence týkající se textilních principů a technik a zasazuje je do kontextu současného umění. Pod kurátorským vedením Lucie Nováčkové, Martiny Fridrichové, Petry Jandy a Terezy Novákové je na skupinové výstavě představena tvorba 29 umělkyň a umělců. Výstavní projekt Urge představuje hned tři samostatné výstavy, jejichž kurátorkou je Jagna Domżalska. Jejich společným tématem je zkoumání instinktů, hluboce zvnitřněných potřeb a tužeb.

Vstup na ArtBazaar a doprovodný program je zdarma. Více informací najdete ve FB události na x.pragovka.com.

 

Program vánočního ArtBazaaru v Pragovka Gallery:

12:00–19:00 prodej uměleckých děl (Natalia Akovantseva, ARS FACTA, Jana Babincová, Barbora Bahlsenová a kolektiv, Tatsiana Byts, DarkPress a Nýbrž, Eva Fajčíková, Eliška Hanuš a Hana Sommerová, Petra Hudcová, Martina Chloupa, Sylvie Choisnel, Terezie Kusbach Kolářová, Adéla Kostkanová, Tadeáš Kotrba, Olga Krykun, Veronika Landa, Vladimír Merta & ka3ka3, Morafanka, Oldřich Navrátil, Martina Nosková, Markéta Oplištilová, Anastasiia Polishchuk a Matouš Fiala, Plywoodo, Zuzana Růžičková, Pavel Tichoň, Pavel Trnka, Martin Vála, Lawrence Wells, Kuo Ya-Chu)

Svoje stánky budou mít na ArtBazaaru také časopis FŮD a Artotéka Městské knihovny v Praze.

              
13:00–16:00 vánoční dílna tvoření vintage ozdob s umělkyní kosmo_nauty

16:00 pohádka pro děti Půjdem spolu z dílny Divadla BUŘT


Po celou dobu ArtBazaaru si budou návštěvníci moci pochutnat na svařáku, bramborovém salátu a dalších vánočních dobrotách z Kafe Pragovka a naladit se tak na adventní atmosféru.
 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: S novým rokem přichází také Místní kultura s formátem podcastu, který je dnes součástí většiny internetových médií. PODCAST MÍSTNÍ KULTURY přináší dialogy s lidmi, kteří mají, co říci. Autorsky ho bude připravovat zkušená rozhlasová publicistka a dokumentaristka Hana Soukupová.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
EDITORIAL
05.02.2023

ČR: Masopust, slavnostní období, které začíná po svátku Tří králů, se mimo jiné vyznačuje obdobím hodování, veselí a bujarými zábavami. Na nich byl dostatek příležitostí pro skupinové hrátky.

Celá ČR
Lidová kultura
Co se děje
03.02.2023

LIBOCHOVANY: Pro milovníky starých pověstí mohu nabídnout výpravu na místo, které již je na mapě označeno, ale značené cesty tam nevedou. Odměnou vám může být nezvyklý výhled a na místě si můžete pustit v případě dostatku dat i audiovizuální zpracování pověstí o tomto místě.

Libochovany leží na tak zvané lysecké trati. To je železniční trať z Lysé nad Labem do Děčína. Když vystoupíte v Libochovanech, kde je i krásný opravený ale nepřístupný zámek, je zapotřebí vyndat mapy v mobilní aplikaci. Severovýchodně od obce se tyčí pás zalesněných vrchů a jeden z nich je označen Čerťák.

Dojdete pod něj již zarostlou úvozovou cestou. Je to vrch plný skalnaté suti. Na něj musíte vystoupit vlastní cestou okolo bývalého lomu s velkým převýšením. Výhled na lomy na Deblíku a na Trabicích ale stojí za to. Také Libochovany i se zámkem máte krásně pod sebou, včetně Labe klidně se třpitícím v mírné zákrutě. Není nad to posadit se na některý z kamenů a pustit si audio- vizuální pověst o Čertově drápu, jak se vrchu dříve říkalo.

Naleznete jej na tomto linku na YouTube:

https://youtu.be/Q2iUBjan4fo

Poté se můžete pokusit najít otisky čertových drápů sami, ale pozor, ať nespadnete na dno bývalého lomu! Zelená značka vás pak pohodlně odvede na Kalvárii, kde se tyčí tři kříže, a poté už sestoupíte do Velkých Žernosek, odkud můžete pokračovat vlakem libovolným směrem.

Celá ČR, Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Hudba, Památky
Co se děje
03.02.2023

ČR: V polovině ledna vybrala Česká televize pětici interpretů, kteří se přihlásili do letošního ročníku Eurovision Song Contest. Výběr národního zástupce odstartoval přímý přenos na youtubovém profilu soutěže a v iVysílání ČT. Hlasy pro zpěvačky Maellu, Pam Rabbit, Markétu Irglovou, dívčí skupinu Vesna nebo pro písničkáře RODANA mohou fanoušci posílat do půlnoci 6. února.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.02.2023