neděle
28. dubna 2024
svátek slaví Vlastislav
Temporary Collective
© Foto: Katarína Hudačinová



Na Putinovy agenty zaostří divadelní soubor Temporary Collective

PRAHA: Mrazivou inscenaci na pomezí divadla a filmu s názvem Putinovi agenti připravuje na začátek října divadelní soubor Temporary Collective. Soubor, který se v čele s režisérkou Petrou Tejnorovou věnuje vždy aktuálním společenským tématům, má tentokrát v hledáčku ruské tajné služby. Inscenace volně vychází ze stejnojmenné knihy Ondřeje Kundry. Dějovou linku inscenace tvoří případ jediného odhaleného ruského agenta po roce 1989 Roberta Rachardža.

08.10.2019
Autor článku: 
TZ/ika

Jedná se o inscenaci v žánru live cinema, který nabízí intenzivní divácký zážitek. Každý večer se dvě stovky diváků stanou součásti živého kina a na vlastní kůži pocítí praktiky agentů. Film totiž vzniká přímo před zraky publika. Do tvůrčího týmu si režisérka Petra Tejnorová přizvala například dramaturgy Jana Tošovského a Ninu Jacques, herce Petra Vančuru, scénografa Antonína Šilara, střihačky Zuzanu Walter a Petru Maceridu, kameramany Kryštofa Melku, Marka Bartoše, Dominika Žižku a další. Inscenace bude uvedena v premiéře 8. října a následně v reprízách 9. a 10. října v divadle Jatka78. Vstupenky jsou již nyní v prodeji v síti GoOut – www.goout.net.

Projekt režisérky Petry Tejnorové je jedinečný jak svou live cinema formou, tak i tématem. V žánru live cinema dochází k propojení divadelního jazyka a filmové technologie. „Již v předešlých projektech jsem se žánrem live cinema zabývala. Od začátku mě fascinoval, a ačkoliv v zahraničí už byl všude silně rozšířen, u nás se o něm příliš nevědělo. Na live cinema mě baví zejména rozpor mezi tím, co se reálně odehrává na jevišti a tím, co divák vidí na plátně. Otázkou zůstává, jak s filmovým a obecně obrazovým materiálem pracovat v době, která je vizualitou zcela přehlcena,“ vysvětluje režisérka inscenace Petra Tejnorová a dodává: „V  projektu s názvem Putinovi agenti samotný žánr live cinema rozvíjíme dál a posouváme i své vlastní hranice. Film, potažmo obraz, přestože vypadá zcela reálně, umí dokonale lhát. Umí podávat důkaz i o tom, co se nikdy nestalo. Tentokrát tedy pracujeme s úplně novou filmovou technikou a zkoumáme zcela jiný způsob vyprávění. Celé je to jedna velká hra, ve které účinkuje jeden herec a v komparzu se objeví tak trochu celá naše země a její občané.“

Život českého občana Roberta R., psychologa rusko-indonéského původu, nese rysy doslova hollywoodského špionážního příběhu. Podařilo se mu proniknout ke špičkám české armády a politiky a následně za velmi dramatických podmínek beze stop zmizet ze země. Porevoluční vývoj a vstup Česka do NATO v roce 1996 a o šest let později i do EU posílil přesvědčení veřejnosti, že odteď nám velká rizika nehrozí. Případ Roberta R. však ukázal, že činnost ruských tajných služeb není reliktem dob dávno minulých, které by pohřbil pád Železné opony, ale naší každodenní realitou. A přestože se celý případ odehrál před deseti lety, dodneška z něj objevujeme stále nové informace. Případ Roberta Rachardža je možná klíčem k pochopení toho, jak důležité pole je Česká republika pro Ruskou federaci.

V současné době politická témata opět pronikají do nejrůznějších uměleckých forem. "Proč se zabýváme tématem ruských tajných služeb u nás? Protože naše bezpečnostní služby o nich hovoří každoročně jako o největším nebezpečí. Protože ruská ambasáda v Praze je největší v celé Evropě. Protože se lidem hájícím ruské zájmy daří celkem snadno pronikat ke špičkám české politiky a byznysu,“ vysvětluje dramaturg inscenace Jan Tošovský a dodává: „Máme pocit, že se jedná o závažný a naléhavý problém a že se ten problém týká každého z nás. Tady se nejedná jenom o naši politickou stabilitu, o naše setrvání v EU, ale i o naši prosperitu, o naši konkurenceschopnost a v neposlední řadě i o naši svobodu. Ruskou kolonií jsme už jednou byli a mnozí z nás si to ještě pamatují."

Temporary Collective je nezávislá platforma kolem režisérky Petry Tejnorové. Tvůrčí kolektiv vzniká vždy znovu pro každý projekt a pokaždé tak vyzařuje jedinečnou tvůrčí chemii týmu. Jednou z výrazných linií tvorby jsou dřívější live-cinema projekty Nevina a Nick. Putinovi agenti jsou dalším rozvinutím této linie.

Petra Tejnorová  V roce 2008 byla nominována na Cenu Alfréda Radoka v kategorii Talent. Dlouhodobě se věnuje dokumentárnímu divadlu, fyzickému a autorskému divadlu, divadelním sondám do různých společenských a sociálních vrstev. Jako autorka a režisérka spolupracovala s významnými divadly v Čechách, např. Národní divadlo, Dejvické divadlo, HaDivadlo, Divadlo Archa, Divadlo PONEC, Studio ALTA atd. Dlouhodobě spolupracovala se souborem 11:55 a VerTeDance. Její mezinárodní projekty byly představeny na několika prestižních zahraničních festivalech (Stockholm Fringe Festival, APAP New York, Fira Tárrega v Španělsku atd). Působí taktéž jako pedagog KALD DAMU. Natočila dva krátké filmy (Kniha o plánu – vítězný snímek kategorie VLNY Ostrava 2013, cena za nejlepší kameru – Mezinárodní kameramanský filmový festival Kamera Oko). S choreografkou Terezou Ondrovou tančí v inscenaci belgické choreografky Karine Ponties Same Same a společně s Terezou taktéž založila novou platformu Temporary Collective.

Inscenační tým:

Dramaturgie: Jan Tošovský, Nina Jacques
Výprava: Antonín Šilar
Hudba: Jan Nedbal
Kamera: Kryštof Melka, Marek Bartoš, Dominik Žižka
Střih: Zuzana Walter, Petra Maceridu
Světelný design: Robert Palkovič
Zvuk: Jan Sedláček
Technická podpora: Erik Bartoš
Produkce: Michal Somoš, Tereza Baschová
Hraje: Petr Vančura

Odkazy:

Videopozvánka na inscenaci Putinovi agenti: https://vimeo.com/342863040

www.temporarycollective.cz

www.jatka78.cz

Zdroj: Silvie Marková, SMART Communication s.r.o.

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024