čtvrtek
18. července 2024
svátek slaví Drahomíra
Foto z akce
© Zdroj: https://www.cloveknahranici.eu/



Na hranici, konečně bez hranic!

CIESZYN, ČESKÝ TĚŠÍN: V souvislosti se zlepšením epidemiologické situace na Slezsku se česká vláda rozhodla v pondělí 29. června oodvolat kontroly na česko-polských hraničních přechodech na území Slezského vojvodství. Rozhodnutí o otevření hranic nabylo účinnosti o půlnoci z 29. na 30. června. Spontánním a symbolickým způsobem chtěli na tuto situaci zareagovat zástupci Euroregionu Těšínské Slezsko a spolku Člověk na hranici. Společně navrhli občanům účast na akci s názvem "Zhasneme hranici". 

Autor článku: 
Člověk na hranici

"Zhasnutí hranice" mělo formu setkání osob podél obou břehů řeky Olše, mezi mosty Přátelství a Svobody a zapnutí baterek v telefonech nebo jiných světelných zdrojích. Přesně to se stalo v posledních 10 minutách před ukončením hraničních kontrol na česko-polském pohraničí na území Moravskoslezského kraje a Slezského vojvodství.

- Hranice, v té fyzické podobě a s kontrolami na nich, byly nějakou dobu "atrakcí" Cieszyna a Českého Těšína. Hranice vytvářela mnoho problémů v každodenním životě ve městech na hranici. Za tu dlouhou dobu, co nebyla, se stala něčím neutrálním a zvláštním. Symbolickým způsobem jsme se s ní chtěli rozloučit a skrze rozsvícení a zhasnutí světel ukázat, že i v rámci sjednocené Evropy se mohou hranice rychle vrátit a zase zmizet - vysvětluje Stefan Mańka ze spolku Člověk na hranici.

Přesně o půlnoci obyvatelé Cieszyna a Českého Těšína zhasli světýlka v telefonech a setkali na se mostě. Bylo to však radostné setkání obyvatel obou měst? - Těžko můžeme hovořit o radosti. Spíše se nám ulevilo, že konečně ta hranice zmizela a musíme dbát na to, aby ji někdo opět nerozsvítil. Zůstává k dořešení problém přeshraničních pracovníků a testů, které musí absolvovat pracujíc na české straně. Budeme muset znovu budovat naše vzájemné relace, protože ony utrpěly během doby uzavřených hranic nejvíce. Možná budeme muset začít znova, možná něco změníme, ale spolupráce zůstane. Kéž by i nadále pro nás byla hnací silou - komentuje Bogdan Kasperek z Euroregionu Těšínské Slezsko. 

Akces se zúčastnilo několik desítek osob, a to i přesto, že byla již noc. Chtěli se společně rozloučit s hranicí a vlastně se aktivně zapojit do jejího symbolického zmizení. Nad spontánní akcí visel do poslední chvíle velký otazník. Informace o organizaci akce se objevila na sociálních sítích, protože se čekalo na rozhodnutí o přesném termínu otevření hranic. Od 30. června mohou česko-polskou hranici na území Moravskoslezského kraje a Slezského vojvodství překračovat všechny osoby. Týká se to jak přechodů pro pěší, tak pro dopravu.
 

https://www.youtube.com/watch?time_continue=5&v=nNiEVjpKsqg&feature=emb_logo

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024