čtvrtek
22. října 2020
svátek slaví Sabina
N-rouška
© Zdroj: www.protext.czN-rouška českého designéra sklízí úspěch i ve světě

ČR: Zatímco celý národ roušky šil, on se je rozhodl tisknout. A nyní se svým nápadem sklízí úspěch na mezinárodním poli. Český vynálezce Jiří Nedvěd totiž se svou N-roušku uspěl na designérské soutěži A' Design Award & Competition.

Autor článku: 
PROTEXT

Svou N-roušku Jiří Nedvěd vymyslel, když v březnu společně se svou ženou stříhal látku na roušky, které jejich kamarádka šila pro potřebné. Ve chvíli, kdy si uvědomil, jaký je nedostatek materiálu, začal přemýšlet nad jinou ochrannou vrstvou, která by byla dostupnější. Tehdy ho napadly N-roušky, které si může každý vytisknout doma.

Svůj prototyp, který dokonce poskytl zdarma ke stažení, postupem času ale hned několikrát vylepšil a nyní za to sklízí zasloužené ovoce. Se svým novým modelem se totiž přihlásil do mezinárodní designérské soutěže A' Design Award, kde získal ocenění v kategorii Safety Clothing and Personal Protective Equipment Design. Přitom každoročně se do soutěže hlásí téměř pět tisíc soutěžících a jedná se o jednu z nejprestižnějších mezinárodních designérských soutěží.

"Mám velkou radost, že jsem získal tak prestižní designérské ocenění, vedle tak významných českých designérů jako je Peter Novague. Z N-roušky se stal jistý nadstandard v době této krize a já doufám, že lidem alespoň trochu ulehčí překlenout toto úmorné období," říká skromně Jiří Nedvěd, který se tak zařadil mezi světovou designérskou špičku.

A' Design Award je ocenění za design, které se vyhlašuje každý rok v Itálii. Soutěž je organizována v širokém spektru kreativních oborů, aby zvýraznila jen ty nejlepší designéry všech disciplín. Přihlášené designy hodnotí mezinárodní porota složená z designérů, redaktorů i podnikatelů. Ocenění daného designu získává jeho autor od A' ?Design Award doživotně. Je totiž uděleno jen těm nejlepším designům.

Designové N-roušky, které získaly i mezinárodní ocenění, je nyní možné i zakoupit na www.n-rouska.cz.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Nemuset řešit, jestli je kultura příliš daleko. Nebo si v klidu a kdykoliv pustit inscenaci - novinku i klasiku, která se pár let nehraje. To vše od 20. října 2020 nabízí první česká streamovací divadelní platforma Dramox. Jejím cílem je dlouhodobě podporovat divadelní tvorbu a rozšířit komunitu lidí, která divadlem žije. Zakladateli Dramoxu jsou Martin Zavadil, Radim Horák a Martin Hájek - internetový podnikatel a majitel značky Livesport.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec
Co se děje
21.10.2020

ČESKÁ TŘEBOVÁ: Divadelní jeviště v České Třebové měla být na dny 13.‒15. listopadu 2020 vyhrazena seniorskému divadlu. Velký a malý sál Kulturního centra a také Malá scéna se připravovaly pro konání 14. ročníku Národní přehlídky seniorského divadla. Přehlídka je koncipována jako bienále, příležitost k setkání, vzájemné inspiraci a předvedení výsledků práce amatérských divadelních souborů a skupin (i jednotlivců), jejichž herecký kolektiv je nejméně z 50 procent složen z osob starších 60 let. Vzhledem k současné situaci se organizátoři rozhodli pro její zrušení.

Celá ČR, Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Senioři, Soutěže a festivaly
Co se děje
21.10.2020

ČR: Titulní píseň nového alba Honzy Jareše Doktor duší získala ocenění Platinová dvanáctka za dvanáct vítězství v hitparádě Českého rozhlasu Dvojka. Na videoklip k písni Doktor duší se můžete podívat zde: https://www.youtube.com/watch?v=7R9K_pkUUfY

Celá ČR
Hudba, Handicap
Co se děje
20.10.2020

PRAHA: Můj život (nejen) s houslemi je název velmi otevřené a upřímné zpovědi fenomenálního houslisty, kterou vydalo Nakladatelství ČAS. V průběhu jarních měsíců letošního roku v době krizových opatření ji zaznamenal známý moderátor a houslistův přítel Václav Žmolík.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Hudba
Co se děje
19.10.2020