ČESKÝ TĚŠÍN: Muzeum Těšínska vydalo s finančním přispěním Moravskoslezského kraje (v rámci Programu rozvoje muzejnictví v Moravskoslezském kraji) publikaci předních českých znalců dějin Slezka nazvanou "Těšínsko - země Koruny české". Autory jsou historikové působící na opavské Slezské universitě, Irena Korbelářová a Rudolf Žáček.
Jak z názvu vyplývá, hlavní pozornost autorů je především soustředěna na dobu, kdy bylo toto hornoslezské knížectví nedílnou součástí konglomerátu zemí Koruny české, tedy na období od 1. poloviny 14. století až do převzetí Těšínského knížectví habsbursko-lotrinským rodem v roce 1722.
Kniha "Těšínsko - země Koruny české" představuje první moderní českou syntézu středověkých a raně novověkých dějiny Těšínska. Na rozdíl od svého předchůdce, Dějin Těšínska z pera Dr. Františka Slámy, vydaných roku 1889, je výklad dějin tohoto knížectví postaven na dlouholetém studiu písemných pramenů uložených v domácích i zahraničních archivech s využitím moderních kritických postupů historiografie.
Hlavní text, sledující politické dějiny kdysi jednotného území, doplňuje řada drobných textů pod čarou, které si všímají takových marginálií jako je například osobnost sv. Hedviky, česká královna Viola Těšínská, plastika těšínské madony z dílny Petra Parléře, proslulé lovecké pušky těšínky a mnoho dalších. Připojen je nezbytný poznámkový aparát, odkazující zvídavého čtenáře na další prameny a literaturu. Cennou pomůckou se jistě stane také obsáhlý soupis pramenů a literatury k dějinám Těšínska, dále mapky a rodokmeny těšínských knížat z rodu Piastovců. Publikace je opatřena obsáhlejším resumé v anglickém, německém a polském jazyce.
Muzeum Těšínska vydalo tuto publikaci nejen díky přispění Moravskoslezského kraje, ale také některých města obcí na Těšínsku, jmenovitě Českého Těšína, Havířova, Chotěbuze, Jablunkova, Karviné, Orlové a Petřvaldu. Celková podoba je výsledkem spolupráce a pochopení mnoha jednotlivců z českých i zahraničních institucí.
Tiskovou zprávu naleznete v příloze.
Obrázek se po kliknutí zvětší.