úterý
18. ledna 2022
svátek slaví Vladislav
Logo
© Archiv muzeaMuzeum východních Čech v Hradci Králové plánuje po plošném zrušení adventních trhů alternativní podporu řemeslníků

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Za zrušený XXXII. Muzejní adventní trh Muzea východních Čech v Hradci Králové, který se měl konat poslední listopadový víkend, připravuje muzeum  alternativní náhradu.

Autor článku: 
Lucie Peterková

Za akci, která byla zrušena jen několik hodin před zahájením, muzejníci plánují náhradní řešení. Využijí pro něj virtuální tržiště, které vzniklo už vloni, kdy byl vyhlášen plošný lockdown. „Hodláme využít loňskou on-line verzi muzejního trhu, kde se prezentovali převážně držitelé ocenění za tradiční lidovou kulturu a řemesla,“ vysvětluje ředitel muzea Petr Grulich. „Na ty se zaměříme i nyní, protože všechny letošní přihlášené řemeslníky bohužel podpořit nedokážeme. Rádi bychom tedy opět na webu zveřejnili audiovizuální medailony a odkoupili část jejich produkce do našeho muzejního obchodu. Lidé k nám do muzea mohou přijít a zboží si zakoupit.“

Vloni muzeum prodávalo toto zboží také prostřednictvím e-shopu, což zatím letos v plánu nemá. Na letošní verzi začali muzejníci okamžitě pracovat a nabídku se pokusí pro návštěvníky připravit ještě v první půlce adventu.

Muzeum také začíná počítat ztráty spojené se zákazem konání akce i s předchozími restrikcemi. „Řádově v době pandemie přichází muzeum o zhruba 400 tisíc korun ze vstupného a pronájmu. Ušetříme sice na nákladech spojených s personálním zajištěním akce, ale například část technického zajištění jsme uhradit museli. Nesmírně si však vážíme například přístupu Technických služeb města Hradce Králové, které nám nebudou účtovat pronájem dopravního značení, přestože pro nás vše před akcí zajistili. Daleko větší jsou však celospolečenské ztráty morální. Pro lidové řemeslníky jsou totiž řemeslné trhy nejen zdrojem obživy, ale zejména prostředkem, jak lidová řemesla udržovat, rozvíjet a prezentovat," uvedl Petr Grulich.
 

Tři aktuální výstavy v Muzeu východních Čech nadále zůstávají pro veřejnost otevřeny! 

 

Mohlo by vás také zajímat...

BROUMOV: Lektorky Maiwaldovy akademie Vzdělávacího a kulturního centra Broumov připravily nový vzdělávací program Příběh knihy, který se inspiruje historií, rukodělným řemeslem mnichů a klášterní knihovnou. Během tvořivého programu budou žáci a studenti poznávat knihařské řemeslo, středověkou vazbu knih a vyrobí si svůj vlastnoručně šitý knižní blok.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
18.01.2022

BERLÍN: Krátkometrážní animovaný snímek režisérky Lucie Sunkové Zuza v zahradách se probojoval do soutěžní sekce Generation Kplus Competition 72. ročníku Berlinale. Tato kategorie věnovaná dětskému publiku každoročně nabízí desítky krátkometrážních titulů včetně těch animovaných. Posledním zástupcem české animace byl v roce 2020 studentský snímek Lístek, který vytvořila ve zlínském ateliéru Animované tvorby UTB Aliona Baranova.

Celá ČR, zahraničí
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.01.2022

ČR-ZAHRANIČÍ: Třídílná minisérie Podezření, kterou pro Českou televizi napsal scenárista Štěpán Hulík, se ve slavnostní zahraniční premiéře představí příští měsíc na dvaasedmdesátém ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale. Série bude uvedena v prestižní sekci Berlinale Series jako historicky vůbec první seriál nejen z Česka, ale také ze střední a východní Evropy.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.01.2022

PRAHA: Stejně jako v mnoha dalších oborech jsou i v architektuře dneška zcela zásadní otázky udržitelnosti. Jedním z průkopníků takto pojaté architektury budoucnosti je respektovaný švédský ateliér White Arkitekter, jehož práci představí Galerie Jaroslava Fragnera na výstavě s názvem A Heart of Wood. Již tento čtvrtek 13. ledna ji zahájí vernisáž spojená s přednáškou architektů Oskara Norelia a Roberta Schmitze, autorů unikátní dřevěné výškové stavby Sara Kulturhus, dvacetipatrového multifunkčního kulturního centra a nové dominanty pětatřicetitisícového města Skellefteå v severním Švédsku.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura
Co se děje
14.01.2022