středa
17. července 2024
svátek slaví Martina
Pozvánka
© Archiv pořadatele



Muzeum východních Čech v Hradci Králové otevírá výstavu sezóny nazvanou Poklady sbírek Královéhradeckého kraje

HRADEC KRÁLOVÉ: Připravovaná výstava Poklady sbírek Královéhradeckého kraje v Muzeu východních Čech v Hradci Králové je přirozeným vyústěním předchozí spolupráce téměř všech muzejních pracovníků v Královéhradeckém kraji.

od 24.09.2020 do 21.02.2021
17:00
Autor článku: 
Lucie Peterková

Ta začala v roce 2018, když Regionální muzeum a galerie v Jičíně vydalo publikaci Poklady sbírek Královéhradeckého kraje. Publikace byla výsledkem zhruba dvouleté snahy představit to nejvýznamnější, co se nachází ve sbírkách muzeí na území Královéhradeckého kraje. Zastoupeno v ní bylo celkem 19 muzeí - ať už těch, která jsou zřizovaná krajem, městy a obcemi i univerzitou. Kniha reprezentovala na 131 nejrůznějších sbírkových předmětů, z nichž každý oplýval svým významem, historickou hodnotou anebo se k němu vázal zajímavý příběh. Garantem a mecenášem tohoto projektu byl Královéhradecký kraj.

Výstava vznikla pod vedením Michala Babíka a Gabriely Brokešové z jičínského muzea, kteří shodně konstatují: „Největší radostí při přípravě výstavy pro nás bylo sledovat, jakým způsobem všechna muzea na území kraje táhla za jeden provaz.“ 

Průřezově na této výstavě budou prezentovány sbírkové předměty, které nejvíce charakterizují sbírkové bohatství kraje. Návštěvník tak uvidí například unikátní originál prvního výtisku Babičky Boženy Němcové, prototyp prvního českého bicyklu z Hořic či například některé osobní předměty spisovatele Karla Čapka.

Smyslem výstavy je zprostředkovat veřejnosti to, že za zdmi muzeí se v depozitářích ukrývají opravdové poklady, jejichž uchovávání i ochrana mají smysl. „Každý z vystavených předmětů má svůj příběh. Někdy je to právě on, co z určité věci dělá poklad, i když není vyrobena zrovna ze zlata. Vždyť jedním z poslání muzeí je uchovávat právě onu historickou paměť, jež je v předmětech ukryta“, dodává ředitel Muzea východních Čech v Hradci Králové Petr Grulich.

Vernisáž výstavy se uskuteční 24. září od 17.00 hodin za účasti zástupců zainteresovaných muzeí. Na vernisáži vystoupí saxofonové těleso Saxtet. Samotná výstava pak potrvá do 21. února 2021. 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024