čtvrtek
18. července 2024
svátek slaví Drahomíra
Pohled do expozice Muzea války 1866 na Chlumu
© Archiv MVČ



Muzeum války 1866 na Chlumu otevře svou expozici 3. července 2020

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Muzeum války 1866 na Chlumu bylo od poloviny prosince uzavřeno. Důvodem odstávky, která trvá od ledna, byly stavební práce. O prodloužení výpadku provozu Muzea války 1866 se postarala opatření a narušená logistika v důsledku pandemie Covid-19.

Autor článku: 
Lucie Peterková

Rekonstrukce vzduchotechniky za 3 miliony korun je momentálně dokončena a zařízení je ve zkušebním provozu,„ vysvětluje vedoucí Muzea války 1866 Jan Hrubecký.  „Instalace vzduchotechniky obnášela vytvoření projektové dokumentace, vyřešení hlukového znečištění pro okolní prostředí, proražení nových nasávacích otvorů v konstrukci střechy a stěn muzea, která je provedena betonem, vysazení oken kvůli instalaci odváděcích otvorů, zakomponování chladící jednotky do dosavadní strojovny muzea bez možnosti ji rozšířit. Navíc bylo nutno najít řešení, které by poskytlo adekvátní snížení teploty vzhledem ke specifické konstrukci budovy, využívající množství skla a oceli a zakomponování ovládání jednotky tak, aby byla flexibilně přístupná a zároveň nepřekážela výstavní činnosti. Kromě toho je délka zkušebního provozu ovlivněna měřením, zda se daří vytvářet vhodné klima pro muzejní exponáty.“

Dalšími kroky v expozici Muzea války 1866 bude úprava paneláže stálé expozice ve vstupním výstavním sále. Ta bude globálně a přehledně zaměřena na prusko-rakouskou válku. Bude tak více nápomocná jak průvodcům, tak návštěvníkům a vysvětlí konflikt r. 1866 se všemi jeho celoevropskými dopady. Což tvoří, kromě absolutních čísel zúčastněných vojsk a obětí, zásadní motivaci k zájmu současné generace o něj. Dále dojde k instalaci výstavy o archeologii války r. 1866 realizované ve spolupráci s Univerzitou Hradec Králové.

S ohledem na stavebně technické úpravy v budově muzea a výše zmíněné drobné změny v expozici se Muzeum východních Čech v Hradci Králové rozhodlo, že expozici na Chlumu otevře pro veřejnost až  3. července 2020. Lákadlem pro návštěvníky pak může být krátkodobé vystavení originálů obrazů reflektující prusko-rakouskou válku perspektivou umělců své doby a také výjimečně nabídne několik originálních součástí výzbroje a výstroje znesvářených stran. Ty budou k vidění pouze o víkendu 3. – 5. 7. 2020.

Tradiční červencové připomenutí bitvy u Hradce Králové, musí letos přistoupit k zásadním redukcím v programu. Opatření v souvislosti s epidemií koronaviru, omezující shromažďování většího počtu osob spolu s nemožností účasti zahraničních účastníků a návštěvníků, nedovoluje organizátorům připravit program v plánovaném rozsahu. Z toho důvodu neproběhne tradiční bojová ukázka, avšak bude návštěvníkům představena upravená stálá expozice, budou moci navštívit přednášky týkající se právě umění a archeologie války r. 1866 a projít se s dobově uniformovanými nadšenci do lesa Svíb, kritického místa bitevní vřavy.

Muzeum války 1866 bude od 3. července 2020 otevřeno denně mimo pondělí od 9:00 do 17:00. Rozhledna v sousedství muzea je kvůli špatnému technickému stavu až do odvolání uzavřena.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024