KROMĚŘÍŽ: Letošní rok si Muzeum Kroměřížska připomene 90 let od svého založení. Oslavy jubilea odstartují už v únoru a bohatý program čeká na návštěvníky po celý rok.
Počátky snah o zřízení městského muzea v Kroměříži se objevily už v 60. letech 19. století. „O jejich naplnění se zasloužil až o mnoho desítek let později učitel a spisovatel Jindřich Spáčil. Za den založení považujeme 5. únor 1933, kdy bylo ustanoveno Kuratorium Městského muzea v Kroměříži,“ řekl historik muzea Petr Pálka.
„Devadesát let znamená v životě člověka hodně. V životě instituce je to chvilka, kterou ale muzeum dokázalo proměnit v čas plný zážitků, kreativních dílen, inspirativního poznání a nezapomenutelných okamžiků,“ domnívá se krajská radní pro kulturu a školství Zuzana Fišerová.
Stejně jako před 90 lety i letos připadá 5. února na neděli. Program pro veřejnost se koná od 14 do 17 hodin, po celý den bude volný vstup do všech expozic a výstav v hlavní budově na Velkém náměstí. „Připravili jsme kostýmovanou komentovanou prohlídku v Památníku Maxe Švabinského. Zájemce provede samotný Max Švabinský a jeho múza Ela. Děti si budou moci vyzkoušet různé aktivity na výstavě Terče kroměřížských ostrostřelců,“ uvedla ředitelka muzea Martina Miláčková. Komentované prohlídky začnou ve 14 a 16 hodin.
Muzeum myslí i na děti a ke svým 90. narozeninám jim nadělilo zbrusu nového maskota, kterým se stal mraveneček Jaroušek. Znají jej už z programu Jarní mravenčení, kdy je v době uzavření muzea kvůli epidemii koronaviru zval do přírody. Nyní mu výtvarnice Petra Fekarová vtiskla podobu maňáska, jenž bude děti provázet při vzdělávacích programech. „Maskota představíme během jarních prázdnin 14. února v 9 a ve 14 hodin. Až do neděle 19. února se muzeum promění v jedno velké mraveniště a návštěvníci budou moci absolvovat rodinnou hru s Jarouškem. Za splněné úkoly děti získají malou odměnu,“ poznamenaly lektorky Kateřina Mozgová a Ludmila Žákovská.
Možnost volného vstupu budou mít návštěvníci ještě 26. května 2023, kdy se oslavy výročí propojí s oblíbenou Nocí muzeí. „Návštěvníci se mohou těšit na bohatý kulturní program. Rádi bychom část oslav uspořádali pod širým nebem na našem nádvoří,“ naznačila ředitelka.
Součástí bude i výstava Max Švabinský a Antonín Marek Machourek, jež představí významného kroměřížského rodáka a jeho žáka. Ke Švabinskému se vztahuje také program pro odbornou veřejnost, v konferenčním sále muzea se v září odehraje konference Umělec a město. Mimo jiné na ní bude pokřtěna pamětní medaile k 150. výročí narození Maxe Švabinského.
Oslavy vyvrcholí v závěru letošního roku. „Plánujeme vydání průvodce Muzea Kroměřížska. Čtenáři v něm najdou stručnou historii muzea i hlavní budovy na Velkém náměstí a představíme také stálé expozice a jednotlivé muzejní podsbírky. Připomeneme rovněž naše další objekty, kterými jsou Muzeum v přírodě Rymice a Větrný mlýn Velké Těšany,“ doplnila ředitelka.
„Věřím, že plánované vydání publikace bude dárkem pro muzeum i jeho návštěvníky. Všechno nejlepší!“ popřála krajská radní.
ČR: Opatření proti šíření pandemie covid-19 dopadla nejvíce na tradiční kulturu, zejména pak na scénické umění a kulturní dědictví. Během let 2020 a 2021 se jejich výsledek hospodaření očištěný o dotace propadl o více než 3,7 miliardy korun v porovnání s rokem 2019. Návštěvnost kulturních zařízení v roce 2021 ve srovnání s rokem 2019 klesla o více než polovinu, meziročně však stoupla o téměř šest procent.
KUNŠTÁT: MĚSTO KUNŠTÁT a SPOLEK PŘÁTEL UMĚNÍ MĚSTA KUNŠTÁT vyhlašují 51. ročník Literární soutěže Františka Halase. Vřelý vztah básníka Františka Halase k mladším autorům je obecně známým faktem. Tuto část Halasova odkazu již více než pět desetiletí připomíná i literární soutěž nesoucí básníkovo jméno. Cílem této tradiční akce je podchytit mladé literární talenty, umožnit jejich vzájemnou konfrontaci a publikovat a propagovat kvalitní básnickou tvorbu. Uzávěrka zasílání příspěvků: 15. července 2023.
PLZEŇ: V dubnu letošního roku několik desítek plzeňských architektek a architektů zveřejnilo otevřený dopis hejtmanovi a zastupitelům Plzeňského kraje, v němž podepsaní apelovali na vedení kraje, aby přehodnotilo rozhodnutí nevypsat soutěž na návrh adaptace budovy někdejších městských lázní pro účely Západočeské galerie v Plzni a dalších institucí a v celé věci postupovalo maximálně transparentně. Během následujících týdnů pak téměř 60 signatářů podpořila jak Česká komora architektů (ČKA), tak Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT).
ČR: Vladimír Mišík sice už pověsil koncertování na hřebík, ale i tak se toho okolo něj a jeho jménem děje stále víc než dost. Kromě Anděly ověnčené nové studiové tvorby se můžeme průběžně těšit také z reedic Mišíkových starších, často dlouho nedostupných alb. Aktuálně v podobě kompilace, která se ne nadarmo honosí přízviskem ikonická! Dvojalbum Špejchar 1969–1991 I–II, jež letos slaví třicet let od prvního vydání, se na pětadvaceti písních ohlíží za první částí Mišíkovy velmi úspěšně kariéry rockového písničkáře a asi netřeba zdůrazňovat, že je vskutku za čím se ohlížet. Nyní navíc s novým masterem z původních pásů a se skvělou variací na originální grafiku z dílny Karla Halouna a Luďka Kubíka na 2LP, 2CD i digitálně. Podívejte se na videoteaser: https://youtu.be/69WxTAC4FFQ