sobota
2. prosince 2023
svátek slaví Blanka
Nový maskot pro děti Muzea Kroměřížska
© Zdroj: Muzeum KroměřížskaMuzeum slaví 90 let, slavte s námi!

KROMĚŘÍŽ: Letošní rok si Muzeum Kroměřížska připomene 90 let od svého založení. Oslavy jubilea odstartují už v únoru a bohatý program čeká na návštěvníky po celý rok.

05.02.2023
14:00 - 17:00
Autor článku: 
Martina Malá

Počátky snah o zřízení městského muzea v Kroměříži se objevily už v 60. letech 19. století. „O jejich naplnění se zasloužil až o mnoho desítek let později učitel a spisovatel Jindřich Spáčil. Za den založení považujeme 5. únor 1933, kdy bylo ustanoveno Kuratorium Městského muzea v Kroměříži,“ řekl historik muzea Petr Pálka.

„Devadesát let znamená v životě člověka hodně. V životě instituce je to chvilka, kterou ale muzeum dokázalo proměnit v čas plný zážitků, kreativních dílen, inspirativního poznání a nezapomenutelných okamžiků,“ domnívá se krajská radní pro kulturu a školství Zuzana Fišerová. 

Stejně jako před 90 lety i letos připadá 5. února na neděli. Program pro veřejnost se koná od 14 do 17 hodin, po celý den bude volný vstup do všech expozic a výstav v hlavní budově na Velkém náměstí.Připravili jsme kostýmovanou komentovanou prohlídku v Památníku Maxe Švabinského. Zájemce provede samotný Max Švabinský a jeho múza Ela. Děti si budou moci vyzkoušet různé aktivity na výstavě Terče kroměřížských ostrostřelců,“ uvedla ředitelka muzea Martina Miláčková. Komentované prohlídky začnou ve 14 a 16 hodin.

Muzeum myslí i na děti a ke svým 90. narozeninám jim nadělilo zbrusu nového maskota, kterým se stal mraveneček Jaroušek. Znají jej už z programu Jarní mravenčení, kdy je v době uzavření muzea kvůli epidemii koronaviru zval do přírody. Nyní mu výtvarnice Petra Fekarová vtiskla podobu maňáska, jenž bude děti provázet při vzdělávacích programech. „Maskota představíme během jarních prázdnin 14. února v 9 a ve 14 hodin. Až do neděle 19. února se muzeum promění v jedno velké mraveniště a návštěvníci budou moci absolvovat rodinnou hru s Jarouškem. Za splněné úkoly děti získají malou odměnu,“ poznamenaly lektorky Kateřina Mozgová a Ludmila Žákovská.

Možnost volného vstupu budou mít návštěvníci ještě 26. května 2023, kdy se oslavy výročí propojí s oblíbenou Nocí muzeí. „Návštěvníci se mohou těšit na bohatý kulturní program. Rádi bychom část oslav uspořádali pod širým nebem na našem nádvoří,“ naznačila ředitelka.

Součástí bude i výstava Max Švabinský a Antonín Marek Machourek, jež představí významného kroměřížského rodáka a jeho žáka. Ke Švabinskému se vztahuje také program pro odbornou veřejnost, v konferenčním sále muzea se v září odehraje konference Umělec a město. Mimo jiné na ní bude pokřtěna pamětní medaile k 150. výročí narození Maxe Švabinského.

Oslavy vyvrcholí v závěru letošního roku. „Plánujeme vydání průvodce Muzea Kroměřížska. Čtenáři v něm najdou stručnou historii muzea i hlavní budovy na Velkém náměstí a představíme také stálé expozice a jednotlivé muzejní podsbírky. Připomeneme rovněž naše další objekty, kterými jsou Muzeum v přírodě Rymice a Větrný mlýn Velké Těšany,“ doplnila ředitelka.

„Věřím, že plánované vydání publikace bude dárkem pro muzeum i jeho návštěvníky. Všechno nejlepší!“ popřála krajská radní.

https://www.muzeum-km.cz/

Mohlo by vás také zajímat...

BOHUMÍN: "Maryšku jsme založili jako literárně - dramatický klub. Spektrum působnosti sdružení se ale postupem let rozšířilo do nejrůznějších oblastí (besedy, literární večery, přednášky, výstavy, multižánrové akce a festivaly, autorská tvorba, filmový klub apod.)," uvádí na svém webu členky bohumínského spolku Maryška. Představujeme jeho aktuální aktivity v závěru letošního a začátkem příštího roku.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Lidová kultura, Ostatní
Co se děje
01.12.2023

ZLÍN: V pátek 24. listopadu proběhlo v pražském Rudolfinu slavnostní předávání cen prestižní soutěže „Stavba roku“. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které obdrželo od jeho pořadatelů pozvání, zde zastupoval jeho ředitel Pavel Hrubec.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
01.12.2023

ČR: Charitativní díl soutěže StarDance, který Česká televize odvysílala v sobotu 25. listopadu se postaral o absolutní rekord ze všech odvysílaných charitativních dílů pořadu. Celková vybraná suma pro Centrum Paraple činí 25 174 220 Kč. Slavnostního předání šeku se v silném zastoupení zúčastnily osobnosti spojené s pořadem StarDance a zástupci Centra Paraple. Za Českou televizi šek předala vedoucí komunikace a korporátního partnerství Jana Mrákotová.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
30.11.2023

ŽATEC, ČR: Česká republika opět potvrdila, že je světovou velmocí, co se týče zápisů na seznam kulturního dědictví UNESCO. V pondělí dne 18. září 2023 bylo na zasedání Výboru pro světové dědictví, které se konalo v saudskoarabském Rijádu, rozhodnuto o zařazení chmelařské krajiny a města Žatec, jejího centra, na prestižní seznam světového dědictví pod názvem Žatec and the Landscape of Saaz Hops. ČR se tudíž může pyšnit vůbec první chmelařskou krajinou na světě, která nese značku UNESCO. Na úspěšné nominaci se podílelo mnoho subjektů; my jsme s několika dotazy oslovili site managera památky světového dědictví, pana Jaroslava Špičku, bývalého místostarostu města Žatce, v současnosti též ředitele Chrámu Chmele a Piva, p. o.

Celá ČR, Ústecký kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky
Články a komentáře
29.11.2023