neděle
4. června 2023
svátek slaví Dalibor
Mlýnek na kávu Leinbrock Ideal
© Zdroj: Regionální muzeum v Teplicích



Muzeum chystá výstavu výrobků firmy LEINBROCK a žádá veřejnost o pomoc

TEPLICE: Dovolujeme si oslovit širokou veřejnost se žádostí o spolupráci na výstavě výrobků firmy LEINBROCK, které se vyráběly v našem regionu v Sobědruhách u Teplic. Hledáme dokumenty, fotografie exteriéru či interiéru továrny, případně další doklady nebo vzpomínky, které se vztahují k tomuto sobědružskému závodu. Na počátku srpna letošního roku se v saském městě Bad-Gottleuba uskuteční vícedenní akce u příležitosti 175. výročí narození zakladatele firmy Ernsta Oscara Leinbrocka a 155. výročí jejího založení. Součástí oslav bude výstava mlýnků na kávu, setkání bývalých zaměstnanců a pamětníků a také účast potomkyně posledního majitele sobědružské továrny pana Lohseho. Rádi bychom na výstavě prezentovali také podnik v Sobědruhách, bohužel nám chybí podklady.

Autor článku: 
Regionální muzeum v Teplicích/ika

Uvítáme jakékoliv informace a předem Vám děkujeme za spolupráci. S případnými podněty, prosím, kontaktuje Pavlínu Bouškovou, e-mail:bouskova@muzeum-teplice.cz, telefon 412 359 036.

Výrobky firmy LEINBROCK, především mlýnky na kávu (od roku 1928 opatřené ještě značkou Ideal), na koření a kráječe chleba, mnozí ještě pamatují a někteří je mají jistě doma.  Možná není natolik známo, že byly vyráběny na Teplicku, konkrétně v Sobědruhách.

Firma W. LEINBROCK byla založena v roce 1868 v saské Gottleubě a o dva roky později byly Oskarem Leinbrockem postaveny první tovární budovy. V průběhu následujících desetiletí získala firma několik patentů na své výrobky. V roce 1910 zakoupila továrnu na výrobu ocelových lan Chemnitzer und Falk v Sobědruhách u Teplic a přestavěla ji na závod, vyrábějící přístroje pro domácnost. Stávající objekty byly zcela přestavěny a postaveny nové tovární haly. Přibyla budova pro obrábění dřeva s pilou a sušárna na dřevo. Po přestavbě začala firma, od roku 1911 přeměněná na akciovou společnost, s produkcí mlýnků na kávu v několika různých provedeních, mlýnků na koření a mák a dalších kuchyňských přístrojů. V roce 1912 byla továrna rozšířena o patrovou přístavbu kovovýroby. Hala pro obrábění dřeva byla po požáru v roce 1916 nahrazena železobetonovou dvoupodlažní budovou. Tehdy se jednalo se o nejmodernější závod svého druhu.

Po smrti Oskara Leinbrocka převzal podnik, který byl nadále vedený pod starým názvem, jeho zeť Oskar Lohse. V sobědružském závodě pracovalo průměrně osmdesát zaměstnanců. V sezóně, tedy v čase okolo Vánoc, se jejich počet zdvojnásobil. V roce 1930 postavil majitel továrny v sadu vedle závodu dvojvilu čp. 196. V roce 1936 Oskar Lohse zemřel a vedení firmy převzali jeho synové, Fritz a Willy. Společně vedli podnik následujících devět let, po roce 1945 byla na podnik uvalena národní správa a majitelé vyhnáni. Podnik v saské Gottleubě byl v provozu až do roku 1985.

Po znárodnění se továrna v Sobědruhách stala součástí n. p. Spojené smaltovny a závody na kovové zboží. Později zde sídlila továrna na nábytek Interier. Areál se nachází v Důlní ulici a dnes zde sídlí firma Fluokov, s. r. o.

www.muzeum-teplice.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Opatření proti šíření pandemie covid-19 dopadla nejvíce na tradiční kulturu, zejména pak na scénické umění a kulturní dědictví. Během let 2020 a 2021 se jejich výsledek hospodaření očištěný o dotace propadl o více než 3,7 miliardy korun v porovnání s rokem 2019. Návštěvnost kulturních zařízení v roce 2021 ve srovnání s rokem 2019 klesla o více než polovinu, meziročně však stoupla o téměř šest procent.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Odborné studie a recenze, Co se děje
02.06.2023

KUNŠTÁT: MĚSTO KUNŠTÁT a SPOLEK PŘÁTEL UMĚNÍ MĚSTA KUNŠTÁT vyhlašují 51. ročník Literární soutěže Františka Halase. Vřelý vztah básníka Františka Halase k mladším autorům je obecně známým faktem. Tuto část Halasova odkazu již více než pět desetiletí připomíná i literární soutěž nesoucí básníkovo jméno. Cílem této tradiční akce je podchytit mladé literární talenty, umožnit jejich vzájemnou konfrontaci a publikovat a propagovat kvalitní básnickou tvorbu. Uzávěrka zasílání příspěvků: 15. července 2023.

Celá ČR, Jihomoravský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.06.2023

PLZEŇ: V dubnu letošního roku několik desítek plzeňských architektek a architektů zveřejnilo otevřený dopis hejtmanovi a zastupitelům Plzeňského kraje, v němž podepsaní apelovali na vedení kraje, aby přehodnotilo rozhodnutí nevypsat soutěž na návrh adaptace budovy někdejších městských lázní pro účely Západočeské galerie v Plzni a dalších institucí a v celé věci postupovalo maximálně transparentně. Během následujících týdnů pak téměř 60 signatářů podpořila jak Česká komora architektů (ČKA), tak Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT).

Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Ostatní
Co se děje
02.06.2023

ČR: Vladimír Mišík sice už pověsil koncertování na hřebík, ale i tak se toho okolo něj a jeho jménem děje stále víc než dost. Kromě Anděly ověnčené nové studiové tvorby se můžeme průběžně těšit také z reedic Mišíkových starších, často dlouho nedostupných alb. Aktuálně v podobě kompilace, která se ne nadarmo honosí přízviskem ikonická! Dvojalbum Špejchar 1969–1991 I–II, jež letos slaví třicet let od prvního vydání, se na pětadvaceti písních ohlíží za první částí Mišíkovy velmi úspěšně kariéry rockového písničkáře a asi netřeba zdůrazňovat, že je vskutku za čím se ohlížet. Nyní navíc s novým masterem z původních pásů a se skvělou variací na originální grafiku z dílny Karla Halouna a Luďka Kubíka na 2LP, 2CD i digitálně. Podívejte se na videoteaser: https://youtu.be/69WxTAC4FFQ

Celá ČR
Hudba
Co se děje
02.06.2023