středa
26. června 2024
svátek slaví Adriana
Ondřej Brýna
© Archiv pořadatele



Možnost setkání s talentovaným filmařem Ondřejem Brýnou přinese komentovaná prohlídka jeho výstavy v Galerii Václava Chada

ZLÍN: Ve čtvrtek 13. června se v Galerie Václava Chada uskuteční komentovaná prohlídka výstavy MEZI-FÁZE a setkání s talentovaným mladým umělcem Ondřejem Brýnou. Student FAMU kombinuje tradiční umělecké formy a nová média. Výstava vznikla v rámci 64. Zlín Film Festivalu, stejně jako výstava Zdeňka Rozkopala „Mezi filmem a malbou“, a je k vidění až do 14. července.

od 13.06.2024 do 14.07.2024
Autor článku: 
Kateřina Martykánová

Výstavu „MEZI-FÁZE“ do Zlína přivezl dvacetiletý Ondřej Brýna, umělec se schopností překračovat tradiční hranice mezi různými uměleckými formami. Unikátní kolekce z oblastí loutkové animace, filmové tvorby a scénografie zahrnuje i autorovy nejznámější projekty, včetně animovaných videoklipů „Kouření je hnusný zvyk" pro Pokáče a „Roboti" pro plzeňskou kapelu Garyho Hausbót.

Výstava dává možnost nahlédnout do zákulisí tvůrčího procesu a vidět, jak Ondřejova vášeň pro příběh a postavy ožívá na scéně i plátně. Poskytuje hlubší vhled do jeho kreativní mysli a pracovního procesu, přičemž je inspirací pro všechny, kteří mají zájem o křižovatku tradičních uměleckých forem a nových médií. Každá fáze tvorby odhaluje nekonečné možnosti uměleckého vyjádření,“ přiblížila vedoucí GVCH Miroslava Ptáčková.

K vidění je zde více než 30 scén z loutkových animovaných filmů, 60 loutek a nespočet zarámovaných skic, návrhů, fotografií a obrazů, multimediální instalace a videoprojekce i ukázky postupů tvorby animovaných loutkových filmů.

Komentovaná prohlídka výstavy se uskuteční ve čtvrtek 13. června v Galerii Václava Chada v prvním poschodí zlínského zámku a je přístupná zdarma. Výstava je i nadále k vidění

Společně s výstavou Ondřeje Brýny si návštěvníci mohou prohlédnout také výstavu „Mezi filmem a malbou“, která ukazuje široký tvůrčí záběr scénografa, výtvarníka a režiséra Zdeňka Rozkopala, který 40 let působil na kudlovských ateliérech. Ten svůj tvůrčí život spojil se zlínskými filmovými ateliéry, kde pracoval nejen jako filmový architekt, ale i jako výtvarník, kostýmní návrhář, autor námětu, scenárista nebo režisér. Spolupracoval s Karlem Zemanem, Hermínou Týrlovou, Josefem Pinkavou, Karlem Kachyňou, Filipem Renčem a mnoha dalšími tvůrci a je spojen s desítkami filmů a seriálů. „Osudem se mu pak stal žánr filmů pro děti a mládež,“ uvedla Miroslava Ptáčková, kurátorka výstavy. „Jeho výtvarný rukopis má svůj rozpoznatelný charakter, zároveň však věrně slouží látce a jejímu pojetí a ve vrcholných případech ji obohacuje o snový poetický rozměr.“

Obě výstavy jsou přístupné v Galerii Václava Chada v prvním poschodí zlínského zámku, a to od středy do pátku a v sudé neděle, vždy od 13 do 17 hodin. Vstupné na výstavu je ve výši 70 Kč, pro děti od 6 do 15 let, studenty a seniory 50 Kč, děti do 6 let a držitelé průkazů ZTP a ZTP/P mají vstup zdarma. Školní skupiny platí vstupné 40 Kč, pedagogický doprovod je zdarma.

Výstava je realizována za podpory Státního fondu kultury ČR, Zlínského kraje a Statutárního města Zlína.

Další podrobnosti o zlínském zámku i Galerii Václava Chada najdete na www.gvch.cz.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Pavly Evjákové za Městské divadlo Zlín.

Celá ČR, Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Soutěže a festivaly
Články a komentáře
26.06.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj zahájil největší investici do kultury, a to dlouho očekávanou revitalizaci objektu bývalých Vrbenského kasáren, která se promění na novou muzejní budovu sloužící pro vědecké i kulturní účely. Stavební práce budou stát 341 milionů korun.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Co se děje
25.06.2024

ČR: V nejnovějším průzkumu Vnímání veřejné služby hodnotí diváci Českou televizi jako důvěryhodnou, objektivní a vyváženou. Ve všech sledovaných bodech navíc došlo k nárůstu hodnocení. Největší pozitivní změnu, o pět procentních bodů, zaznamenala ČT u dotazu, zda předkládá divákům pravdivý a nezkreslený obraz skutečnosti kolem nás. Úspěch zaznamenala veřejnoprávní televize i na mezinárodním poli, podle výzkumu Digital News Report patří Česká televize společně s Českým rozhlasem mezi nejdůvěryhodnější tuzemská média.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
26.06.2024

ČESKÝ TĚŠÍN: Přijměte pozvání na akci Vivat Prochaska!, která se uskuteční v sobotu 22. června od 10 do 17 h v Historické budově v Českém Těšíně. Akce je připraveno ke 195. výročí narození Karla II. Albina Prochasky, majitele Prochaskovy tiskárny v Těšíně. V bohatém doprovodném programu si jistě najdou své malí i velcí návštěvníci. Mohou si například vyzkoušet psaní brkem a inkoustem, jak se tiskne z výšky i hloubky, výrobu mramorovaného papíru, zúčastnit se besedy se spisovatelem Tomášem Němečkem nebo výtvarné dílny a spoustu dalšího. Nebude chybět ani čerstvě pražená káva. Podrobnější program zde https://www.muzeumct.cz/aktuality/911-vivat-prochaska-22-6-2024.

Moravskoslezský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
21.06.2024