Čtyři kraje – Jihomoravský, Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský spojily své síly a vydaly propagační materiál „Morava a Slezsko Region plný chutí a vůní“ s podtitulem Průvodce tradicemi. Obsahuje mapu formátu A1, na níž jsou vyznačeny jednotlivé etnografické regiony doplněné stručným popisem moravských tradic a slezských zvyků – např. Slovácký verbuňk, Jízda králů, Stavění máje, Masopust, Vostatke, Hody.
Na rubu mapy se představují etnografické oblasti a kroje, vybrané folkloristické akce a výlety za folklorem – to vše členěné do oblastí: Slovácko, Valašsko, Haná, Slezsko, Ostatní oblasti (Podhorácko, Brněnsko atd.)
Brožurka s podtitulem Gastro Průvodce – krajové speciality, restaurace, itineráře, recepty nabízí pohled do jednotlivých krajů zaměřený na krajové speciality.
Např. Zlínský kraj zve na valašský frgál, povidla, ovčí sýr, slivovici atd. Podle krajů je řazena í více jak stovka restaurací Moravy a Slezska, v nichž si mohou turisté vybírat z jídel české a moravské kuchyně, ale i specialit.
Např. restaurace U labutě v Přerově láká na králičí stehno na smetaně s bramborovou šiškou plněnou uzeným. Oddíl Gastro cestování nabízí třídenní okruhy – např. Jihomoravský kraj přináší okruh Za vínem na pohádkový jih Moravy, během něhož turisté navštíví barokní sklepy, hlavní města vína a památku UNESCO (Pavlice, Valtice a Lednicko-valtický areál), Za vůní ušatého perníku lze putovat v Moravskoslezském kraji. Nejen Olomoucké tvarůžky a další moravské sýry můžete ochutnat v Olomouckém kraji.
Mistrovství pekařské tradice, valašské šenky a výroba piva – to je jeden ze dvou okruhů Zlínského kraje. Závěrem si mohou zájemci vybrat z několika tradičních receptů – např. Jihomoravský kraj zastupují patenty s mákem a povidly (plněné bramborové placky), Moravskoslezský kraj přináší Velikonoční Szoldru (uzené maso pečené v těstíčku).
Kraje vydaly zmíněný propagační materiál nákladem 30 tisíc kusů výtisků a to ve třech verzích obsahující vždy dvě jazykové mutace: čeština – polština, angličtina – ruština, němčina – italština.
ev